Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rad Studio'nun performansı ?
iyi akşamlar,

Acaba Delphi'nin ya da genel adı ile Rad studio'nun kullandığı Ram'i arttırma şansımız var mı ? yoksa sisteme göre otomatik mi ayarlıyor kendini ?
       Sorgulamak
 Varolanın Farkındalığını
       Düşünmek
Varolmayanı Ortaya Çıkartır...
Merhaba,
Bildiğim kadarıyla işletim sistemi kendi kaynakları haricinde tüm process'ler için sınırlı maksimum bellek miktarı tahsis etmektedir. Yetmediği durumlarda ise sanal bellek miktarınca opsiyon vermektedir. 
RadStudio ve benzeri uygulamalar ise kullanıcı davranışları ve arka plan thread'leri ile orantılı bellek tüketirler. Yani uygulamanın iş yükü RAM tüketimini belirlemektedir.
Tüm process'ler içerisinden yalnızca bir uygulama için RAM rezervasyonunu hiç duymadım. Olur mu derseniz, OS çalışma prensibine aykırı olur diye düşünüyorum.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
Sorun ne, amaç/hedef ne  Rolleyes

Bir kaç bin ekrana sahip projelerde böyle bir ihtiyaç yaşamadığımız için ben sizin başka bir sorunun çözümünü başka bir yerde aradığınızı düşünüyorum.
(13-03-2019, Saat: 11:18)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Bildiğim kadarıyla işletim sistemi kendi kaynakları haricinde tüm process'ler için sınırlı maksimum bellek miktarı tahsis etmektedir. Yetmediği durumlarda ise sanal bellek miktarınca opsiyon vermektedir. 
RadStudio ve benzeri uygulamalar ise kullanıcı davranışları ve arka plan thread'leri ile orantılı bellek tüketirler. Yani uygulamanın iş yükü RAM tüketimini belirlemektedir.
Tüm process'ler içerisinden yalnızca bir uygulama için RAM rezervasyonunu hiç duymadım. Olur mu derseniz, OS çalışma prensibine aykırı olur diye düşünüyorum.

bilgilendirme için sağolun hocam.
bende öyle düşündüm ama delphi için gereken sistem gereksinimlerini fazlasıyla karşılayacak bir pc'ye sahibim fakat bir form da 10-15 den fazla image ve bir o kadar buton koyduğum durumlarda ( genel de test amaçlı ) form da kasmalara neden oluyor hatta delphi de bundan nasibini alıyordu bende o yüzden sorma gereksinimi duydum Shy

tekrar sağolun iyi akşamlar...

(13-03-2019, Saat: 13:50)edo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sorun ne, amaç/hedef ne  Rolleyes

Bir kaç bin ekrana sahip projelerde böyle bir ihtiyaç yaşamadığımız için ben sizin başka bir sorunun çözümünü başka bir yerde aradığınızı düşünüyorum.

sorun basit ; fazla bir miktar bileşenin kasmaya neden olması.
amaç/hedef ise ; bu sorunu ortadan kaldırmak.

ve çözüme kavuştuğunu düşünüyorum fesih hocamın anlatımı, vesilesi ile Shy
       Sorgulamak
 Varolanın Farkındalığını
       Düşünmek
Sanal bellek kapatıp deneyebilirsiniz.
Ağlarsa kablosuz ağlar, gerisi yerel ağlar...
(13-03-2019, Saat: 21:58)engerex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sanal bellek kapatıp deneyebilirsiniz.

8 GB Ram'ın üzerine çıkacak kadar yoğun işlemler yapmadım. varlığı ya da yokluğunun birşey değiştireceğini sanmıyorum ama deneyeyim.
Yine de aklıma gelmezdi teşekkür ederim hocam.
       Sorgulamak
 Varolanın Farkındalığını
       Düşünmek
Remin çoksa Smile delphi Ram disk e yükle ama bayağı birşey lazım, eski sürümlerde kullanmışlığım var.
(14-03-2019, Saat: 20:09)nguzeller Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Remin çoksa Smile delphi  Ram disk e yükle ama bayağı birşey lazım, eski sürümlerde kullanmışlığım var.

windows'a o kadar hakim olduğumu sanmıyorum ne yazıkki Smile 
ki bu durum benim için çözülmüştür diyebilirim Shy
       Sorgulamak
 Varolanın Farkındalığını
       Düşünmek

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi 10.2 Tokyo ile Rad Studio 10.2 Tokyo arasında ne fark var adelphiforumz 3 563 14-05-2018, Saat: 08:59
Son Yorum: pro_imaj

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi