Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Android Form Close Sorunu
Selamlar

Bir uygulamam var 3 formdan olusmakta. 2 form Application.Create asamasında create olmakta fakat 3. formum Available form olarak sectim ayarlardan onu
Asagidaki gibi ben create ediyorum. Ben 3. Formu kapattıgım zaman 2. form tekrar ekrana geldiğinde GridLayout icindeki 3 Speedbutton dan üst satırda olan speedbutton lar click olmuyor asagidaki 2. satırdaki speedbutton click olabiliyor. Bu sorunu bir sürü sey denememe ragmen çözemedim. Daha önce basına gelmis olan varsa bir yol gösterirse cok mutlu olurum.

Form Yarattıgım satır.

Form3 := Tform3.Create(self) // burda nil de denedim ayrıca Application.CreateForm da kullandım sonuc değişmedi
Form3.show 

ile baslatıyorum.

Close;

ile kapatıyorum OnClose event ta Action 'i caFree olarak set ediyorum. Fakat yukarıda söylediğim problem olmakta.
(15-03-2019, Saat: 19:15)barox Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar

Bir uygulamam var 3 formdan olusmakta. 2 form Application.Create asamasında create olmakta fakat 3. formum Available form olarak sectim ayarlardan onu
Asagidaki gibi ben create ediyorum. Ben 3. Formu kapattıgım zaman 2. form tekrar ekrana geldiğinde GridLayout icindeki 3 Speedbutton dan üst satırda olan speedbutton lar click olmuyor asagidaki 2. satırdaki speedbutton click olabiliyor. Bu sorunu bir sürü sey denememe ragmen çözemedim. Daha önce basına gelmis olan varsa bir yol gösterirse cok mutlu olurum.

Form Yarattıgım satır.

Form3 := Tform3.Create(self) // burda nil de denedim ayrıca Application.CreateForm da kullandım sonuc değişmedi
Form3.show 

ile baslatıyorum.

Close;

ile kapatıyorum OnClose event ta Action 'i caFree olarak set ediyorum. Fakat yukarıda söylediğim problem olmakta.

Bir formu nasıl kapatmamız gerektiği veya bir componenti nasıl yok etmemiz (destroy, free) gerektiği Delphi-Androdid platformunda çok tartışılan konulardan biridir. Hele ki bir formun veya control'un kendi kendini yok etmesi de ayrı bir meseledir. Windows platformunda rahatlıkla Free veya Release deyip yok ettiğimiz formlar Android'de Segmentation Fault verip durmaktadır. Ayrıca bir Delphi'nin farklı sürümlerinde farklı davranıp Android'in de farklı sürümlerinde de farklı davranmaktadır.Aşağıdaki bağlantıdaki konuyu inceleyin. Sadece verilen cevapları değil yorumları da okuyun.

How to release a Firemonkey control properly, in this case a child form with a parent?
Ben aşağıdaki gibi Create Edip, Kapatmayı ise sadece 
Close;

ile ediyorum. Hiç bir sorun yaşamıyorum.

Application.CreateForm(TUrun, urun);

urun.Show;
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

Öyle ama işte diğer formun üzerinde SurfaceView kullanan bir obje varsa o objeler dispose olmadıgından yada Free olmadıgından alttaki formda sıkıntı cıkarıyo.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Android SDK Manager Güncellemeleri dnzmobile 5 1.095 4 saat önce
Son Yorum: Fesih ARSLAN
  [ÇÖZÜLDÜ] SQLite - Record Count Sorunu ? Mr.Developer 7 174 17-03-2019, Saat: 18:49
Son Yorum: Mr.Developer
  Android Ekranda nesneler üst üste görünüyor. 41linea41 3 127 17-03-2019, Saat: 08:49
Son Yorum: 41linea41
  FMX Scrool Keyboard Form.. mcuyan 39 4.464 14-03-2019, Saat: 13:58
Son Yorum: mcansız
  delphi 10.2 form nesnelerinin yavaş çalışması mcansız 23 698 03-03-2019, Saat: 22:56
Son Yorum: mcansız

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi