Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ethernet kablosu takılı veya değil. ?
Herkese merhabalar , 

Ethernet kablosunun söküldüğünü ve takıldığını algılayıp loglamam gerekiyor ama bununla ilgili biraz araştırma yapmama rağmen pek başarılı olamadım , Çok fazla döküman veya bilgiye de ulaşabildim diyemem bu konuda çalışan veya fikri olan arakadaşlar varsa yardımlarını rica ediyorum. 
Şimdiden Herkese teşekkür ediyor kolaylıklar diliyorum.
Aşağıdaki fonksiyon sanırım işini görebilir. Wifi ile bağlandığım için kablo çıkıp çıkmadığını deneme şansım olmadı. Sizin imkanınız varsa denersiniz. Connect status  değişkenindeki  2 değeri sanırım size yardımcı olacaktır.

FUNCTION INTERNET_VARMI: boolean;

var
 connect_status: dword;
begin
 connect_status := 2 { lan } + 1 { modem } + 4 { proxy };
 result := InternetGetConnectedState(@connect_status, 0);
end;
Windows Api leri var Link UP or DOWN gösteren belirtilen Device için WMI ları arastırmanızı öneririm zira yukarıdaki örnek sadece internet bağlantısını sorgular belki internete baglı olmayan bir pc de UP/DOWN link sorgusu yapılacaktır. o yüzden WMI doğru yoldur.
(16-03-2019, Saat: 22:57)barox Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Windows Api leri var Link UP or DOWN gösteren belirtilen Device için WMI ları arastırmanızı öneririm zira yukarıdaki örnek sadece internet bağlantısını sorgular belki internete baglı olmayan bir pc de UP/DOWN link sorgusu yapılacaktır. o yüzden WMI doğru yoldur.

Teşekkür ederim araştırıyorum.

(16-03-2019, Saat: 22:43)CesuR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aşağıdaki fonksiyon sanırım işini görebilir. Wifi ile bağlandığım için kablo çıkıp çıkmadığını deneme şansım olmadı. Sizin imkanınız varsa denersiniz. Connect status  değişkenindeki  2 değeri sanırım size yardımcı olacaktır.

FUNCTION INTERNET_VARMI: boolean;

var
 connect_status: dword;
begin
 connect_status := 2 { lan } + 1 { modem } + 4 { proxy };
 result := InternetGetConnectedState(@connect_status, 0);
end;

Teşekkür ederim bunu daha önce kullanmıştım ama işimi görmedi.
(16-03-2019, Saat: 12:27)Bay_Y Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Herkese merhabalar , 

Ethernet kablosunun söküldüğünü ve takıldığını algılayıp loglamam gerekiyor ama bununla ilgili biraz araştırma yapmama rağmen pek başarılı olamadım , Çok fazla döküman veya bilgiye de ulaşabildim diyemem bu konuda çalışan veya fikri olan arakadaşlar varsa yardımlarını rica ediyorum. 
Şimdiden Herkese teşekkür ediyor kolaylıklar diliyorum.

Merhabalar,

İşinize yarar temennisi ile.

1- https://stackoverflow.com/questions/9998...networking
2- https://stackoverflow.com/questions/4581...ble-in-wmi

Kolay gelsin.
Amaç, bilginin de/aklın da zekat'ını vermek.
Şurası https://theroadtodelphi.com/category/networking/ oldukça işinize yarayabilir.
Client Server birşey yapiyorsanız buradaki komponent size yardımcı olacaktır

https://github.com/digao-dalpiaz/DzSocket
Cevap yazan arkadaşlarım hepsine çok teşekkür ediyorum aslında bugün oldukça fazla araştırma yaptım tam toparlayamadım ama bir sonuç alabilirsem bırdan paylaşacağım.
Merhaba.

- Çok değerli paylaşımlar var. Bu paylaşımları değerlendirmeniz için basit bir yöntem söyleyeceğim.

- Önce boş bir projede mevcut Wifi/Lan/Bluetooth vb. Network Kartlarının listesini almaya çalışın. Kilit sıkıntınızın bu olduğunu görüyorum.

- Bunu başardığınızda. Projenize başlayabilirsiniz. Sizi üzmeyecek uzunluktaki belirli aralıklarla ( örneğin 5 saniye bence kafi ) bu listeleri almayı yineleyin. 

- Bir önceki liste ile sonraki liste arasında fark varsa bir Notification oluşturun. 

- Kod deneyiminiz ilerleme kat ettiğinde bir class / thread  ile süreklilik de sağlamak olabilir. Böylece hangi projenize eklerseniz tek satır kod yazmadan kendiliğinden bu özelliği kazandırmış da olursunuz. Hatta değişikliğin ne tipte olduğunu da ilgili notification'da detaylandırabilirsiniz.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
Kullanabileceğiniz API'lerden bir tanesi GetAdaptersAddresses API'sidir. Bakmanız gereken ise IP_ADAPTER_ADDRESSES_LH yapısının OperStatus üyesidir.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Windows XP; Win32 uygulaması geçerli değil! delphi.developer 1 223 24-01-2024, Saat: 22:32
Son Yorum: enigma
  Html veya Xml pdf e çevirme ahmet6513 11 2.699 02-01-2023, Saat: 15:22
Son Yorum: ahmet6513
  Delphi ile güvenlik kamerasından veya resimden cisimleri sayma koysuren 3 1.425 30-07-2022, Saat: 16:39
Son Yorum: Jakarta2
  ethernet veri akışı guvenlik 3 1.040 13-05-2022, Saat: 20:33
Son Yorum: mkysoft
  XML Dosyayı Grid veya StrinGrid'e Aktarma MuhammedYasir 17 4.463 04-05-2022, Saat: 11:25
Son Yorum: mkysoft

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi