Çok Yakında Yeni Bir Arayüzle karşınızdayız! http://yeni.delphican.com/

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi ile yazılımış takdire şayan bir program
C/C++ 'ı kıyaslayamayız malesef çok yanlış olur. Diğerlerinden çok farklı çünkü. Biraz reklam gibi olacak ama açıklama ihtiyacı hissettim.
Yeri doldurulabilecek bir dil değil C++, hız kolaylık vs bakımından kastediyorsan eğer bu olabilir ki zaten montaj diller bunu sağlamak için ortaya çıktı . Haliyle gayet doğal. Kaldı ki Delphi gibi yüksek seviyeli bir dil kendi muadilleri içinde kıyas edilebilir. C dünyasında ise durum bunlardan farklı. Tüm bu dillerin derleyicileri ilk c ile yazıldı. " c based languages " şeklinde aratırsan ne demek istediğim anlaşılabilir. Bir çoğu fortran,pascal vs hariç tutuyorum. Sektörel olarak farklı olsalarda neden kıyaslanmaz dediğime geleyim.

C++ herkesin harcı bir dil değil ve herkeste yazamaz. Bu dil üretim bandını oluşturan unsur. Dillerin çoğunda dili yazanlar herşeyi düşündüğü için geliştirecek kişiye pek birşey bırakılmıyor ,hazır yiyici gibi davranıyor. Lüks ve kolaylık, kütüphanelere bağımlı ve mayışarak yazılıyor. Genelde hep otomasyon hep benzer metadolojileri takip ediyorlar. C++ ise bir sınır yok her paradigma kullanılabilir. C++17 ile zaten sözdizimdeki büyük değişiklikleri MODERNC++ kavramını esgeçiyorum derleyici eklentilerini saymıyorum bile. Hem göz korkutucu hem de sözdiziminde ki yabancılıklar bitmek bitmiyor. Tüm bunlarla birlikte tembelliği imkansız kılıyor.
Dört dil öğreniyormuş gibi hissedeceksin yani eğer giriş yaparsan bu dile ve de delphi bilginin yada herhangi bir programlama bilginin hiç yardımı da dokunmayacak. Genelde herkes C++ hakkında fikir sahibi olur ama olmamalı. Okullarda okutulan %5'lik bir dilimi sadece. Sözdizim ve algoritmadan ibaret ki aynı dilin içinde içerisinde birbirinden çok farklı alanlar olabiliyor bunu iş ilanlarına baktığında daha kolay anlarsın. Kastettiğim aynı dilin içinde bir çok farklı dünya bir çok farklı uzmanlık alanı. Çünkü çok geniş ve teferruatlı.

Ama garanti edebilirim ki C++ da ne yaptığını bildiğin sürece ne geliştirme hızı anlamında ne verim bakımından hiçbir eksi dönüş almazsın hele modern c++ aldığı ivmeden sonra .net ile windows yazmak insanı attan inip eşeğe binmek ile aynı mesafeye koyacaktır. Bilgisayara tam hakimiyetiniz olması tarifsiz. Tabi bunları yeterli bilgi olduğunu varsayarak söylüyorum. IOCTL, COM, WinRT, WDM, MFC, CRT ... vs bilindiği varsayılarak.

Biraz da assembly ile arabulucu olmadan herşeye uzanabiliyor ve manipüle edebiliyor olmak harika bir duygu ama bu da ülkemizde değeri anlaşılamamış bir dil. Yapılan en çok şey programlama dili (derleyici), oyun motoru, işletim sistemi, sürücü, gömülü sistemler. Diğerleriyle bu tür şeyler çoğu zaman çılgınlık hadi oyun motorunu filan anlarımda. Ama bir bilmeyen için bir socket yazması veya mail göndermesi bile oldukça fazla zor. Bunun birkaç method ile montaj dilerde gönderebilirken. Şu yıllarda zaten temel kurumsal yazılımlar ve otomasyonları olsun crud sorgularla gui ile çalışması her dilde kolay.

Bu Konudaki Yorumlar
Delphi ile yazılımış takdire şayan bir program - Yazar: coyistik - 07-04-2019, Saat: 20:12

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Photo Delphi ile Sql Management Yapımı narkotik 11 2.569 17-07-2018, Saat: 13:41
Son Yorum: Bay_Y
  Delphi İle Sql Management Yapımı narkotik 4 1.462 16-07-2018, Saat: 21:04
Son Yorum: narkotik
  Delphi İle Excel Dosyasını Sql'e Aktarma narkotik 4 1.271 18-02-2018, Saat: 00:50
Son Yorum: narkotik

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi