Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi ile yazılımış takdire şayan bir program
Forumdaki yazılım ile ilgili terimlerin mutad karşılığı veya yazıştığımız dilin, dini sebepler ile yargılanmayacağı bir zamanın özlemi ile  Wink 

BB6VNW.gif
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
Demek ki neymiş; Delphi ile yazılan çok fazla program varmış Wink
Bazıları çok popüler olsa da Delphi ile yazılıp yazılmadığı bilinmiyormuş.
Bir programın Delphi ile yazılıp yazılmadığını anlamak için program(lar) varmış.
Nokta  Tongue
There's no place like 127.0.0.1
(30-03-2019, Saat: 00:26)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba.  

@Tuğrul HELVACI üstadım çok güzel ve nezih bir şekilde özetlemiş. 

Müsaadesiyle ( desteğe ihtiyaç yok ama duygularımı açayım ) Rolleyes

- Son sözü baştan söylemek isterim, "Bir dili yücelten o dili kullanan ve son kullanıcı için arayüz tasarımını yapan yazılımcıdır."
- Unutulmaması gereken yegane unsur, hangi dili bilirseniz biliniz, her dil sürprizlerle doludur ancak yazılımcının sihri ile sınırlıdır. Idea 

- Bir yazılım dili bilmek candır. Çünkü temeldir, teknoloji dünyasına bakış açısıdır.
- Hele bir de bu yazılım dilini iyi bilmek cana kuvvettir. 
- Ekstra bildiğiniz her bir dil (azı dahi) bu cana payandadır / destektir.

- Piyasadaki firmaların iki tip yazılımcıya ihtiyacı vardır. Firmanın sürmekte olan projesine dahil olacak zanaatkarlar, proje üretecek sistem analisti ve yazılım uzmanı sanatkarlar. Siz hangisisiniz önce buna karar verin. Üreten kişi kendi dilini kendisi seçer. 

- Delphi eski ama kadim bir dildir. Bilen için kazançtır ama bilmeyen için kayıp değildir. Çünkü insanız, piyasada kimse vazgeçilmez değildir.

Çok güzel özetlemişsiniz. Teşekkür ederim , her kelimesine %100 katılıyorum. Tekrar Teşekkürler.
(28-03-2019, Saat: 06:17)coyistik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İş ilanlarında da pek rastlayamıyorum ama daha çok hobiye yönelik mi üstüne düşülüyor bilmiyorum ki zaten son yıllarda sürekli c++ ile uğraşıyorum. 
Çoktur kullandığım ve hoşuma giden bir programın hangi dilde yazıldığını sordum ve delphi cevabını alınca biraz şaşırdım. Sizinle de paylaşmak istedim düşüncelerinizi merak ettiğimden. Bence fazla aktif bir forum burası.
Delphi ile yazılımış güzel bir indirme yardımcısı

Çokta canavar bir araçtır. Beni benden alan özellikleri var ki sürekli güncellendiğinden aylar önceki özellikler şuan farklı her ne kadar küçük çaplı değişiklikler olsada hayat kurtaran değişiklikler de var. Aslında dissambly veya decompile , debugger benzeri araçlarla da öğrenebilirdim ama olsun.

Bunu takdir ediyorsan, aşağıdkai uygulamayı görünce ne dersin acep Big Grin

http://www.delphican.com/showthread.php?...&pid=13646
O programı çok kullandığımdan denk gelince şaşırdım yalnış anlaşılmasın. Buna benzer bir aracı imgui ile yazabilirim en azından temel özellikleri zibilyon tane şey var içinde. Bir ara ilgileniyordum FL studio ile Smile Mac için logicpro var alternatifi. Uzun sürmedi vazgeçtim o işlerden.

https://github.com/ocornut/imgui

Ama bu program bile delphi'nin c# dan güçlü olduğunu gözler önüne seriyo kim bilir belki delphi ile ticari sorun yaşamamak için kendi dillerini geliştirmiştir microsoft. Ne de olsa android ile java sorun yaşayınca kotlini çıkardılar. Google python ile sorun yaşayınca kendi dili olan go 'yu çıkardı. Bu işler böyle Big Grin
(06-04-2019, Saat: 16:01)coyistik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: O programı çok kullandığımdan denk gelince şaşırdım yalnış anlaşılmasın. Buna benzer bir aracı imgui ile yazabilirim en azından temel özellikleri zibilyon tane şey var içinde. Bir ara ilgileniyordum FL studio ile Smile Mac için logicpro var alternatifi. Uzun sürmedi vazgeçtim o işlerden.

https://github.com/ocornut/imgui

Ama bu program bile delphi'nin c# dan güçlü olduğunu gözler önüne seriyo kim bilir belki delphi ile ticari sorun yaşamamak için kendi dillerini geliştirmiştir microsoft. Ne de olsa android ile java sorun yaşayınca kotlini çıkardılar. Google python ile sorun yaşayınca kendi dili olan go 'yu çıkardı. Bu işler böyle Big Grin

Delphi ile c#'ı değil de c++'ı kıyaslamak lazım.
C#'ı geliştiren ekip içerisinde güçlü delphicilerinde olduğunu unutmamk lazım.
Java'dan Kotline geçişi, c++ > c# geçişi gibi düşünebilirsin. amaç güçlü olup olmaması değil, daha az kod , daha hızlı proje amaçlanarak yaşanan geçişler bunlar.
C/C++ 'ı kıyaslayamayız malesef çok yanlış olur. Diğerlerinden çok farklı çünkü. Biraz reklam gibi olacak ama açıklama ihtiyacı hissettim.
Yeri doldurulabilecek bir dil değil C++, hız kolaylık vs bakımından kastediyorsan eğer bu olabilir ki zaten montaj diller bunu sağlamak için ortaya çıktı . Haliyle gayet doğal. Kaldı ki Delphi gibi yüksek seviyeli bir dil kendi muadilleri içinde kıyas edilebilir. C dünyasında ise durum bunlardan farklı. Tüm bu dillerin derleyicileri ilk c ile yazıldı. " c based languages " şeklinde aratırsan ne demek istediğim anlaşılabilir. Bir çoğu fortran,pascal vs hariç tutuyorum. Sektörel olarak farklı olsalarda neden kıyaslanmaz dediğime geleyim.

C++ herkesin harcı bir dil değil ve herkeste yazamaz. Bu dil üretim bandını oluşturan unsur. Dillerin çoğunda dili yazanlar herşeyi düşündüğü için geliştirecek kişiye pek birşey bırakılmıyor ,hazır yiyici gibi davranıyor. Lüks ve kolaylık, kütüphanelere bağımlı ve mayışarak yazılıyor. Genelde hep otomasyon hep benzer metadolojileri takip ediyorlar. C++ ise bir sınır yok her paradigma kullanılabilir. C++17 ile zaten sözdizimdeki büyük değişiklikleri MODERNC++ kavramını esgeçiyorum derleyici eklentilerini saymıyorum bile. Hem göz korkutucu hem de sözdiziminde ki yabancılıklar bitmek bitmiyor. Tüm bunlarla birlikte tembelliği imkansız kılıyor.
Dört dil öğreniyormuş gibi hissedeceksin yani eğer giriş yaparsan bu dile ve de delphi bilginin yada herhangi bir programlama bilginin hiç yardımı da dokunmayacak. Genelde herkes C++ hakkında fikir sahibi olur ama olmamalı. Okullarda okutulan %5'lik bir dilimi sadece. Sözdizim ve algoritmadan ibaret ki aynı dilin içinde içerisinde birbirinden çok farklı alanlar olabiliyor bunu iş ilanlarına baktığında daha kolay anlarsın. Kastettiğim aynı dilin içinde bir çok farklı dünya bir çok farklı uzmanlık alanı. Çünkü çok geniş ve teferruatlı.

Ama garanti edebilirim ki C++ da ne yaptığını bildiğin sürece ne geliştirme hızı anlamında ne verim bakımından hiçbir eksi dönüş almazsın hele modern c++ aldığı ivmeden sonra .net ile windows yazmak insanı attan inip eşeğe binmek ile aynı mesafeye koyacaktır. Bilgisayara tam hakimiyetiniz olması tarifsiz. Tabi bunları yeterli bilgi olduğunu varsayarak söylüyorum. IOCTL, COM, WinRT, WDM, MFC, CRT ... vs bilindiği varsayılarak.

Biraz da assembly ile arabulucu olmadan herşeye uzanabiliyor ve manipüle edebiliyor olmak harika bir duygu ama bu da ülkemizde değeri anlaşılamamış bir dil. Yapılan en çok şey programlama dili (derleyici), oyun motoru, işletim sistemi, sürücü, gömülü sistemler. Diğerleriyle bu tür şeyler çoğu zaman çılgınlık hadi oyun motorunu filan anlarımda. Ama bir bilmeyen için bir socket yazması veya mail göndermesi bile oldukça fazla zor. Bunun birkaç method ile montaj dilerde gönderebilirken. Şu yıllarda zaten temel kurumsal yazılımlar ve otomasyonları olsun crud sorgularla gui ile çalışması her dilde kolay.
Şahsi görüşüm Pascal'ın C'den geri kalır bir yanı olmadığı. Hatta dil olarak daha kolay olduğu. C'nin tek artısı GNU'nun zamanında C'nin elinden tutmuş olması diye düşünüyorum. O kitaplıklar, *NIX' tabanları pascal'da yazılmış olsaydı bugün C yerine pascal konuşuyor olurduk kanaatindeyim. C'nin dehlizleri gibi pascal'ında aynı dehlizleri mevcut. En basit örneği Galip ÖZEL'in kitaplarına bir göz gezdirin bildiğiniz pascal ile alakası varmı Smile Delphi arayüz bakımından kolaylık sağlasada arkada pascal'ın gücü var. Ama şu bir gerçek kitaplık olarak c çok fazla gördüğü destekden dolayı ama bu dilin bir özelliği değil.
Topluluk mopluluk yok :/
Bendende aklıma gelen bir örnek Alpemix
Yalnızım ama bir kente yürüyen ordu gibiyim, edebiyattan kaçınmalıyım..
(07-04-2019, Saat: 20:12)coyistik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: C/C++ 'ı kıyaslayamayız malesef çok yanlış olur. Diğerlerinden çok farklı çünkü. Biraz reklam gibi olacak ama açıklama ihtiyacı hissettim.  
Yeri doldurulabilecek bir dil değil C++, hız kolaylık vs bakımından kastediyorsan eğer bu olabilir ki zaten montaj diller bunu sağlamak için ortaya çıktı . Haliyle gayet doğal. Kaldı ki Delphi gibi yüksek seviyeli bir dil kendi muadilleri içinde kıyas edilebilir. C dünyasında ise durum bunlardan farklı. Tüm bu dillerin derleyicileri ilk c ile yazıldı.  " c based languages " şeklinde aratırsan ne demek istediğim anlaşılabilir. Bir çoğu fortran,pascal vs hariç tutuyorum. Sektörel olarak farklı olsalarda  neden kıyaslanmaz dediğime geleyim.

C++ herkesin harcı bir dil değil ve herkeste yazamaz. Bu dil üretim bandını oluşturan unsur. Dillerin çoğunda dili yazanlar herşeyi düşündüğü için geliştirecek kişiye pek birşey bırakılmıyor ,hazır yiyici gibi davranıyor. Lüks ve kolaylık, kütüphanelere bağımlı ve mayışarak yazılıyor. Genelde hep otomasyon hep benzer metadolojileri takip ediyorlar. C++ ise bir sınır yok her paradigma kullanılabilir.  C++17 ile zaten sözdizimdeki büyük değişiklikleri MODERNC++ kavramını esgeçiyorum derleyici eklentilerini saymıyorum bile. Hem göz korkutucu hem de sözdiziminde ki yabancılıklar bitmek bitmiyor. Tüm bunlarla birlikte tembelliği imkansız kılıyor.
Dört dil öğreniyormuş gibi hissedeceksin yani eğer giriş yaparsan bu dile ve de delphi bilginin yada herhangi bir programlama bilginin hiç yardımı da dokunmayacak. Genelde herkes C++ hakkında fikir sahibi olur ama olmamalı. Okullarda okutulan %5'lik bir dilimi sadece. Sözdizim ve algoritmadan ibaret ki aynı dilin içinde  içerisinde birbirinden çok farklı alanlar olabiliyor bunu iş ilanlarına baktığında daha kolay anlarsın. Kastettiğim aynı dilin içinde bir çok farklı dünya bir çok farklı uzmanlık alanı. Çünkü çok geniş ve teferruatlı.

Ama garanti edebilirim ki C++ da ne yaptığını bildiğin sürece ne geliştirme hızı anlamında ne verim bakımından hiçbir eksi dönüş almazsın  hele modern c++ aldığı ivmeden sonra .net ile windows yazmak insanı attan inip eşeğe binmek ile aynı mesafeye koyacaktır. Bilgisayara tam hakimiyetiniz olması tarifsiz. Tabi bunları yeterli bilgi olduğunu varsayarak söylüyorum. IOCTL, COM, WinRT, WDM, MFC, CRT ... vs bilindiği varsayılarak.

Biraz da assembly ile arabulucu olmadan herşeye uzanabiliyor ve manipüle edebiliyor olmak harika bir duygu ama bu da ülkemizde değeri anlaşılamamış bir dil. Yapılan en çok şey programlama dili (derleyici), oyun motoru, işletim sistemi, sürücü, gömülü sistemler. Diğerleriyle bu tür şeyler çoğu zaman çılgınlık hadi oyun motorunu filan anlarımda. Ama bir bilmeyen için bir socket yazması veya mail göndermesi bile oldukça fazla zor. Bunun birkaç method ile montaj dilerde gönderebilirken. Şu yıllarda zaten temel kurumsal yazılımlar ve otomasyonları olsun crud sorgularla gui ile çalışması her dilde kolay.
Delphi C/C++ gibi diller AOT mimaride çalışırken, C# Java gibi diller ise JIT mimarisi ile çalışır.
Dolayısı ile bu açıdan kıyaslanabilir.
AOT mimari JIT mimarisinden daha hızlıdır.Dolayisi ile olay dilden ziyade derleme tekniği ile ilgilidir.
Delphi'yi gelistiren firmanın aynı zamanda C++ Builder isminde başka bir ürünleri var.Delphi bilip, C sözdizimine  biraz aşina olan birisi kolayca öğrenebilir diye düşünüyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi 11 için suiskin? Jakarta2 5 489 15-02-2024, Saat: 22:46
Son Yorum: Lraraujo23
  Delphi 7 Uygulama içinde sürükle bırak nasıl yapabilirim mersoy 1 637 05-03-2023, Saat: 12:03
Son Yorum: mcuyan
  Program tarafından kullanılan portlar SimaWB 20 13.991 14-02-2023, Saat: 15:50
Son Yorum: TheEAK
  Delphi Keystone ARM 0 516 09-11-2022, Saat: 03:44
Son Yorum: ARM
  Mikrotik – Lazarus-Delphi API Kullanımı SercanTEK 5 3.883 26-02-2022, Saat: 10:48
Son Yorum: ahmet6513

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi