Çok Yakında Yeni Bir Arayüzle karşınızdayız! http://yeni.delphican.com/

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi ile yazılımış takdire şayan bir program
(09-04-2019, Saat: 11:26)coyistik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Tuğrul bey amacım polemik oluşturmak değil ama beni mazur görün. Yanlış bilgilendirme olmaması açısından söylemlerinizi değerlendireceğim ki zaten benim söylemleirme ithafen cevap niteliğinde  bir yorumda bulunmuşsunuz. Bundan sonra yine tartışmaya dönüşmemesi için yanlış yönlendirmede olsa devamını getirmeyeceğimi de belirtmeliyim.

Delil olarak ileri sürdüğünüz detaylar söylemlerinizi haklı çıkaracak durumlar olarak göremiyorum ve fazlasıyla eksik kalmış gibi görünüyorlar özellikle c ile ilgili birkaç yorumunuz dışındakiler geçersiz durumdalar. Pascal’ın artıları olabilir bir yere kadar  fakat delphi tamamen izole , sizin söylediğiniz gibi geliştiriciden gizlenmesi bir özellik değil aksine geliştiricileri kötü etkileyen kilitleyen bir durum.
Özetleyecek olursak ;

Ben c fanatiği değilim çokça java projeleri geliştirdim 5 yılı aşkın php geliştiriyorum son olarak aylardır ağırlıklı ve yoğun olarak c++ yazıyorum. Nispeten python ile de uygulamalar geliştirsemde sadece ilgileniyorum.  Fullstack web geliştircisi olduğumuda söylememe gerek yoktur. JS gibi Php de aynı şekilde birkaç framework'e hakimim fakat en uzman olduğum alan şuan laravel olsada. iddia ettiğiniz durum yani dil fanatikliği ben de yok ama sizde kesinlikle olduğunu düşünüyorum. Hatta şu cümleden anlaşılabilir.

“IDE ile nerede ise hiç ilgilenilmemesine rağmen, bana kalırsa hâla eline kimsenin su dökemediği programlama ortamıdır.”

“Delphi.. bu kadar kullanışlı ve efektif olan yegane dildir”

Açıkası gereksiz dallandırmamak için uzatmayacağım dileyen bahsettiklerimi araştırabilir. Pointerler üzerinde söyledileriniz zamanında çok tekrarlanan yanlış bir bilgi. Hatta onlarla ilgili söylediğiniz çoğu şey yanlış.  C++ için ise generics, template de var ki gözü kapalı oynayabiliyorsunuz.
Bence müthiş bir özellik ki alıştığınızda farketmiyorsunuz bile.

Bence c üzerinde yargıda bulunmayıp sadece pascal ve delphiyi tanıtsaydınız, göndermelerden uzak durup yeterli olacaktı fakat delphi üzerinde söylediğiniz bazı sorunlu yargılar da mevcut. Bunlara tek tek değinirsem fazlaca uzar. Bu nedenle kişiselleştirmeden ilerlersek çok yerinde olur sizden önce ki yazan arkadaşları tebrik ediyorum. Bilgi aktarmada kullanılması gereken üslub bu olmalı.

Assembly olayına gelirsek yine bunlar mecrubeten ihtiyaç için gerek duyulan durumlar basit bir cpu temperature monitor’u örnek olarak verebilirim direk cpu dan eşzamanlı almak istediğinizi düşünün. Intelin sayfasını açıp işlemci bilgileri için adreslemelere bakmak icab ediyor.

Herkes her dili geliştirebilir diyorsunuz. Bu söz hakkında açıklama istemek hakkınız. Biraz açmamı istemeniz daha uygun olabilridi çünkü bunun cevabı sizin yazılımdan ne anladığınıza göre değişecektir. Hızlı kolay ürün geliştireyim diyorsanız c++ sizin için zorlu ve gereksiz olacaktır çünkü o tür şeyler için fazladan bir ton bilgisayara hakimiyet için bilgi öğrenmek yerine soyutlanmış ortamlarda otomasyon yazmak çoğu zaman idelere bağımlı ve bilindik sularda kütüphaneler çatıalr yardımıyla kendini güvende hissetmek farklıdır. Çoğu şey hazırlanmış yapboz getirilmiştir sizin parçaları birleşitrmeniz gerekir. Fakat kullandığınız o platformaları oluşturan koşulları yazmak değim yerindeyse “aklınıza gelen her türlü programı” yapabilmek isterseniz hiç şüphesiz buna ihtiyacınız olacak.
Fazla esnek olması öğrenim süresini de etkiliyor. Kolay öğrenilebilir diyemiyoruz bu nedenle.
C++ için tekrar ediyorum oop desteği dahil çok fazla şey geldi yani bunlara bakmadan c++98 ‘e bakarak konuşmak çok yanlış olacaktır. Yani diğer dilerin yapabildiği yüksek soyutlanmış, montaj dillerin yapabildiği her şeyi rahatlıkla yapabilirsiniz ve aynı kolaylıkta. Eğer c++ biilyorsanız ne verim ne hız hiçbirşekilde geri kalmayacaksınız. Hatta siz hiçbir kütüphaneye göbekten bağlı olmadığınızdan istediğiniz yöne evriltebilirsiniz projeyi.
“C/C++ programcısının basit bir Windows uygulamasını API iskeletine göre oluşturması 30-40 dakika” buradan ne demek istediğiniz anlaşılmıyor.

Tüm bunlarla birlikte ben sizin teknik bilgiden çok teorik güzellemelere gittiğiniz kanaatindeyim. Bu şekilde rasyonel bir sonuç çıkmayacaktır, subjektif yorum veya çıkarım olarak kalacaktır. Çoğu kişi c++ hakkında kolaylıkla yargıda bulunabiliyor bu da çok yanlışlığa sebep olmakta malesef ama baktığımızda bu kadar çok yoruma rağmen pek geliştiren yok. O nedenle Türkiye zaten değeri bilinmiş bir dil değil  c++

Merhaba, coyistik bey/hanım; (nickname'inizden cinsiyetiniz anlaşılmıyor) "beni mazur görün" demişsiniz; sizi mazur görürdüm ama üstüme bu denli saldırganca hücum etmemiş olsaydınız. Bu bağlamda hak ettiğiniz yanıtı vermeye çalışacağım.

Öncelikle ben bir iddiaya delil sunmak için yazmadım her ne yazdı isem. Gerçekten bildiğimi, inandığımı ve düşündüğümü paylaştım. Demişsiniz ki; "ileri sürdükleriniz sözlerinizi haklı çıkartmaz ve sözleriniz eksik, geçersiz durumdalar".

Söyler misiniz hangi sözlerim eksik, hangi sözlerim geçersiz ? Ancak bunu söylemeden evvel, sektörde kaç senelik tecrübeye sahipsiniz, bilgi düzeyiniz hakkında bizleri de bilgilendirin ki ona göre değerlendirelim. Malum cahil ile sohbet edilmez. Size karşı tutumumuzu o bilgiler ışığında gösterelim.

"Pascal’ın artıları olabilir bir yere kadar  fakat delphi tamamen izole , sizin söylediğiniz gibi geliştiriciden gizlenmesi bir özellik değil aksine geliştiricileri kötü etkileyen kilitleyen bir durum." demişsiniz. Bu paragrafı açmanızı isteyeceğim sizden. Geliştiricileri nasıl kötü etkiliyormuş Delphi ? Bir de hatırıma gelmişken sorayım, ne kadar zamandır Delphi kullanıyorsunuz ?

"Full Stack Web Developer" olduğunuzu söylemişsiniz; bizim gibi eski insanlar full stack developer nedir bilmeyiz; lâkin sizlerin developer'ın ne demek olduğunu bildiğinizi de hiç sanmıyorum. Bir web developer benim gibi low level seven bir insanı haksız ithamları ile yargılamaya çalışıyor. Komik kalmak istemiyor iseniz, bu makalenizdeki saldırganlığınızı delillendirirsiniz.

“IDE ile nerede ise hiç ilgilenilmemesine rağmen, bana kalırsa hâla eline kimsenin su dökemediği programlama ortamıdır.”. Bu cümlemi alıntılamışsınız. Bu cümlenin yanlış olduğunu iddia edecek bir tek arkadaşım var mıdır ? Sizin gibi yeni yetmeler bilmeyebilir belki ama aramızdaki pek çok insan 1995 yılından yani Delphi'nin doğumundan itibaren gelişmeleri takip ediyoruz. Eğer bu cümlede bir hata/yanlış yok ise; bu cümle benim fanatik olduğumu değil, mantıklı, tutarlı ve mesnedli konuştuğumu gösterir.

Delphi.. bu kadar kullanışlı ve efektif olan yegane dildir”. Bu cümlemi de alıntılamışsınız ve fanatikliğime ithaf etmişsiniz. Siz ister inanın ister inanmayın, bu gerçeği değiştirmeyecektir. Size tavsiyem; bizler gibi tecrübeli insanları eleştirmeden önce haklı olabileceğimiz ihtimali üzerinde durmanız ve araştırma yapmanızdır.

Ben Turbo C, Turbo Pascal, Borland C, Assembly, Clipper, DBase, Visual C++, Visual Foxpro, Visual Basic, Delphi, C#, Java... gibi dilleri kullanarak 20+ yıldır uygulama geliştiriyorum. Tüm bu platformların tadına/tuzuna baktım. Dolayısı ile birşeyler yazıyorsam bunlar tecrübelerimden süzülen cümlelerdir. Benim yazdıklarımı eleştirecek insanın benden daha fazla ve tecrübeye sahip olması gerekir. Aksi takdirde yapılan sadece çamur atmak, cahillik ya da densizlik olur.

Tabii hatalı kelamlar etti isem; o noktaları işaret edebilirsiniz. Ancak sizin üslubunuz ile değil. Ayrıca, benim belirttiğim fikirlerin ve beni fanatik ilan ettiğiniz örneklerin başında "bana kalırsa" kelamı var. Bu ne demek, "bu benim düşüncem" demek.

Herneyse, "dileyen bahsettiklerimi araştırabilir" demişsiniz. Bahsettiğiniz kayda değer ne var ki araştıralım ? Bir yanıt verirseniz bu hususta araştırmaktan elbette memnun oluruz.

"Pointerler üzerinde söyledileriniz zamanında çok tekrarlanan yanlış bir bilgi. Hatta onlarla ilgili söylediğiniz çoğu şey yanlış.  C++ için ise generics, template de var ki gözü kapalı oynayabiliyorsunuz. Bence müthiş bir özellik ki alıştığınızda farketmiyorsunuz bile." demişsiniz.

Nedir benim yazdığım ve yanlış olan şey pointer'lar konusunda ? Çok kıymetli üstadımız bilgilendirsin de biz de öğrenelim ! Ayrıca Generics ile ne ilgisi var konumuzun ? Delphi'de de Generics'lerin olmadığını falan mı sanıyorsunuz siz ?

"Bence c üzerinde yargıda bulunmayıp sadece pascal ve delphiyi tanıtsaydınız, göndermelerden uzak durup yeterli olacaktı fakat delphi üzerinde söylediğiniz bazı sorunlu yargılar da mevcut. Bunlara tek tek değinirsem fazlaca uzar. Bu nedenle kişiselleştirmeden ilerlersek çok yerinde olur sizden önce ki yazan arkadaşları tebrik ediyorum. Bilgi aktarmada kullanılması gereken üslub bu olmalı." demişsiniz.

Benim üslubumun değil sizin üslubunuzun sorunlu olduğunu sanırım herkes farketmiştir. Üslubunuza da takılmazdım aslında, çünkü bende sizinki kadar boş yere şişmiş bir ego ve kibir yok. Lâkin doğruları söylemek kaydı ile. Bazı anlamsız şeyler gevelemişsiniz ama altında sağlam bir dayanak yok.

Programcı mantık insanıdır. Madde madde sıkıntılı ve hatalı yerleri yazarsınız biz de size aynı şekilde ve aynı üslub ile bilgi de vererek yanıt veririz. Bilgiye, tecrübeye saygı gösterirsiniz ya da göstermezsiniz o da sizin bileceğiniz husus olur.

"Herkes her dili geliştirebilir diyorsunuz." Ben öyle bir şey demedim ama sizin "C/C++ herkesin harcı değildir" cümlenize yanıt olarak "Ayrıca gerçekten isteyen, öğrenmeye bayılan, zorluklardan yılmayan, bir hata ile karşılaştığında etrafından dolanmak yerine bodoslama üzerine gidebilen her programcı sadece C/C++ ile değil; her şey ile başa baş mücadele edebilir. Yani C/C++ isteyen herkesin harcıdır." dedim.

Ayrıca ben sizden açıklama falan istemedim ki. Sizin gibi ne yazdığı belli olmayan; bilmeyen ama bildiğini sanan insanların ne dediğini dahi anlayabilir hale geldik şükür bunca senede.

Ayrıca siz bir "Full Stack Web Developer" olarak hangi tool'ları kullanıyorsunuz sormak isterim ? Acaba siz, kendinizin bir LEGO programcısı olduğunun farkındamısınız ? Başkalarının yazdığı ürünleri alıp kendi ürününde kullanan ama altında ne yattığını hiç merak etmeyen...

Ayrıca kendisini C/C++ programcısı olarak gören bir insanın basit bir Windows API mesaj döngüsünü bilmemesi de ayrıca komik. Sizin hiç bir şey bilmediğinizi anlamama yetecek kadar malumat elde ettim yazdıklarınızdan. Ancak neden böyle absürd bir yol izlemeye çalıştığınızı anlamlandıramıyorum, orası ayrı.

"Tüm bunlarla birlikte ben sizin teknik bilgiden çok teorik güzellemelere gittiğiniz kanaatindeyim." Gerekir ise teknik -hatta sizin anlayamayacağınız kadar teknik-, gerekirse de teorik her türlü konuşabilir ve yazabilirim. Bu benim süper zeki olmamdan kaynaklanmıyor, çok okumamdan kaynaklanıyor. Belki arada sırada siz de okumaya zaman ayırırsanız biraz da olsa kendinizi geliştirebilirsiniz.

Son olarak bu başlık altında verdiğim yanıtları bir kez daha sakin bir kafa ile okuyup anlamaya çalışmanızı tavsiye ediyorum. Biliyorum bu sizin için zor bir şey ama yine de denemelisiniz.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: Delphi ile yazılımış takdire şayan bir program - Yazar: Tuğrul HELVACI - 10-04-2019, Saat: 09:54

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Photo Delphi ile Sql Management Yapımı narkotik 11 2.571 17-07-2018, Saat: 13:41
Son Yorum: Bay_Y
  Delphi İle Sql Management Yapımı narkotik 4 1.465 16-07-2018, Saat: 21:04
Son Yorum: narkotik
  Delphi İle Excel Dosyasını Sql'e Aktarma narkotik 4 1.271 18-02-2018, Saat: 00:50
Son Yorum: narkotik

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi