Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi ile yazılımış takdire şayan bir program
(10-04-2019, Saat: 11:44)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Senin gibi bir it için yeterince fazla zaman ayırdım. 

it IoT  Smile 

fail-english.gif?w=585
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
bende  " LEGO programcısı " ' na takıldım.... Bir an kendimi öyle hissettim.... Smile Kendimi çok araştırmacı, ara bulur uygular; dil mil farketmez; derken.... acaba LEGO programcısımıyım diye düşünmeye başladım... Annem'de bunu duyunca sesli güldü bana " Sen küçükkende hep legolarla oynardın" demsinmi !!! İyice kabuğuma çekilmek istiyorum SmileHatta kabuğumu mağmaya taşımak istiyorum izin verirseniz...
@Tuğrul HELVACI Bey,
ben sizin isminizi pek çok kez aratmış ve makalelerinizi okumuş biriyim. Yukarıda ki konuda size hak versemde isminizle yanyana gözükmemesini tavsiye edeceğim bir üslupla yazmışsınız cevaplarınızı. Sinirli olabilirsiniz ama sakin kafayla cevaplarını tekrar düzenlemenizi önerir hatta hiçbir katkısı olmayan karşılıklı atışmalarınızın sayfadan kaldırılmasını rica ederim.
Topluluk mopluluk yok :/
(10-04-2019, Saat: 14:52)boreas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Tuğrul HELVACI  Bey,
ben sizin isminizi pek çok kez aratmış ve makalelerinizi okumuş biriyim. Yukarıda ki konuda size hak versemde isminizle yanyana gözükmemesini tavsiye edeceğim bir üslupla yazmışsınız cevaplarınızı. Sinirli olabilirsiniz ama sakin kafayla cevaplarını tekrar düzenlemenizi önerir hatta hiçbir katkısı olmayan karşılıklı atışmalarınızın sayfadan kaldırılmasını rica ederim.

Teşekkür ederim ilgi ve alakanıza , lâkin hırsızın hiç mi suçu yok ? Bence hak ettiği yanıtları aldı. İlk verdiğim yanıta istinaden neyi beğenmedi anlaşılır gibi değil. C/C++ 'ı da eleştirmemiştim oysaki. Dil fanatiği olmamak gerektiğinden dem vurmuştum hatta. Ama, verilen yanıt benim pointer'ları bilmemem ile, bir çok mesnetsiz şey yazdığımın ifade edilmesi ile, c ile ilgili yargıda bulunduğuma, teknik bilgi vermek yerine teoriden bahsettiğime ve daha buna benzer bir sürü ipsiz sapsız itham ve cümle ile devam etti. Sizce bunlara yanıt vermemek mi gerekirdi ?

Eh ben de hak ettiğinden daha yumuşak sorular ile bir yanıt verdim ama sonrası aldı başını gitti. Çünkü bahsettiği şeylerin hiç birisini bilmiyor. Madem bir C/C++ hayranısın; o halde ismi DelphiCAN olan bir forumda ne işin var ? Madem ortalamanın üstü bir C/C++ programcısısın Win32 API iskeletinin ne olduğunu nasıl bilmezsin ? Mesaj döngüsünün ne olduğunu nasıl anlamazsın ? Bu eleman buraya tamamen polemik amacı ile gelmiş. Zaten konu başındaki çocuksu yorumu da bunu izah ediyor. Delphi ile bunlar yapılabiliyor mu, Allah Allah tarzı. Her dil ile hemen hemen herşey yapılabilir. İstisnaları hariç tutuyorum. Yakup'un verdiği örnek uygulama tamamen skin gücü ile görselliğe sahip bir uygulama ve bu uygulamayı gördükten sonra "oo Delphi, C# dan güçlü imiş" diyebilecek kadar zavallı birisi. Delphi'yi bir küçük görme, herkese tepeden bakma hakkını nereden alıyor bu cahil adam ? İşte adamı böyle yerin dibine sokarlar. Eğer bildiklerini adam gibi ifade etse idi, adam gibi eleştirel yaklaşsa idi ona göre de yanıt alırdı.

Beni tanıyanlar şunu biliyorlardır: sadece itham edildiğinde ve doğru şeyler çarpıtıldığında çok sinirlenirim. Beyaz'a kara diyen birisine karşı sessiz kalamam ben. Mizacım böyle değil, anlayamayacak kadar beyinsiz değilse, anlatmak için elimden geleni yaparım. Ama iş hakaret boyutuna varırsa, orada da bir çocuğun söylemlerinin altında kalacak değiliz. Bu tarz insanlara ağzının payını vermek gerekir, vermediniz mi başınızın üstüne pislerler. Bu sözümü bir atasözü ile pekiştireyim, hepimizin malumu üzere: "Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir". Demek ki atalarımızın da karşısına kendisini allame-i cihan sana böyle kara cahiller çıkmış.

Bilmemek ayıp değildir, sizin de malumunuz. Asıl öğrenmemek ayıptır. Ancak bazen insanda öyle büyük bir kibir ve ego oluyor ki; bilmediğini itiraf edemiyor, kabullenemiyor. Allah hepimizi bu tarz insan olmaktan korusun, böyle insanlara da hızlıca hidayet versin inşallah.

Herneyse, üstünde zerrece konuşulmasına değmeyecek bir cahil için kaybettiğimiz zamana yazık. Bu konuyu yazmak ve cevap vermek isteyenler olabileceğini düşünerek yarına kadar açık tutup, ondan sonra kilitleyeceğim. Çünkü bu konunun maalesef hiç kimseye bir faydası bulunmuyor.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
(10-04-2019, Saat: 14:46)forumcuali Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bende  " LEGO programcısı " ' na takıldım.... Bir an kendimi öyle hissettim.... Smile Kendimi çok araştırmacı, ara bulur uygular; dil mil farketmez; derken.... acaba LEGO programcısımıyım diye düşünmeye başladım... Annem'de bunu duyunca sesli güldü bana " Sen küçükkende hep legolarla oynardın" demsinmi !!! İyice kabuğuma çekilmek istiyorum SmileHatta kabuğumu mağmaya taşımak istiyorum izin verirseniz...

LEGO programcısı tabiri aslında maalesef pek çoğumuzu ifade ediyor; sadece kimilerimizi daha da çok ifade ediyor. Delphi VCL ve RTL'yi oluşturanlar, compiler'ı yazanlar için ben de bir LEGO programcısıyım. İşletim sistemi yazanlara göre, ben daha çok LEGO programcısıyım.

Yapabileceğimiz ve yapmamız gereken yegane şey, merak etmek, denemek, öğrenmek ve öğretmeye çalışmak. Ama ukala olanlara değil, bilgiye gerçekten ihtiyacı olanlara. Aksi taktirde dünya  üzerinde sadece birer pazar oluruz, pazarı asla kontrol edemeyiz. Milli bir başarı için, LEGO programcılarına ve LEGO programcılığına sonuna kadar karşıyım. Herkesin imkanları nispetinde aşağı seviyelere inmeye çalışması gerektiğine inanıyorum. Tabii öğrendiklerini de Allah rızası için paylaşması gerektiğine de inanıyorum. Yoksa beynimizde kalan bilginin hiç kimseye bir faydası bulunmuyor...
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Delphi cilerin olduğu bir ortamda aslında Delphi sandığınız gibi iyi bir dil demekle ne amaçladı onu merak ediyorum.
(10-04-2019, Saat: 15:43)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(10-04-2019, Saat: 14:46)forumcuali Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bende  " LEGO programcısı " ' na takıldım.... Bir an kendimi öyle hissettim.... Smile Kendimi çok araştırmacı, ara bulur uygular; dil mil farketmez; derken.... acaba LEGO programcısımıyım diye düşünmeye başladım... Annem'de bunu duyunca sesli güldü bana " Sen küçükkende hep legolarla oynardın" demsinmi !!! İyice kabuğuma çekilmek istiyorum SmileHatta kabuğumu mağmaya taşımak istiyorum izin verirseniz...

LEGO programcısı tabiri aslında maalesef pek çoğumuzu ifade ediyor; sadece kimilerimizi daha da çok ifade ediyor. Delphi VCL ve RTL'yi oluşturanlar, compiler'ı yazanlar için ben de bir LEGO programcısıyım. İşletim sistemi yazanlara göre, ben daha çok LEGO programcısıyım.

Yapabileceğimiz ve yapmamız gereken yegane şey, merak etmek, denemek, öğrenmek ve öğretmeye çalışmak. Ama ukala olanlara değil, bilgiye gerçekten ihtiyacı olanlara. Aksi taktirde dünya  üzerinde sadece birer pazar oluruz, pazarı asla kontrol edemeyiz. Milli bir başarı için, LEGO programcılarına ve LEGO programcılığına sonuna kadar karşıyım. Herkesin imkanları nispetinde aşağı seviyelere inmeye çalışması gerektiğine inanıyorum. Tabii öğrendiklerini de Allah rızası için paylaşması gerektiğine de inanıyorum. Yoksa beynimizde kalan bilginin hiç kimseye bir faydası bulunmuyor...

Lego programlamaya şu şekilde sıcak bakıyorum. Mikrodenetleyicilere kod yazıyorum. Bunun için önümde üç seçenek oluyor, ASM, C ve Delphi benzeri IDE'si olan C ile yazılım yapan ayrı bir platform. En hızlı ve sağlıklı kodu en son yazdığım neredeyse sürükle bırakla kod oluşturan programla yazıyorum. Hatta o kadarki program yazmak zamanımı almıyor. Ama ihtiyaç halinde arka planda yaptığı herşeyi görüp değiştirebiliyorum. Müdahale etmeme izin veriyor buda eğer elzem hız sorunlarım yoksa oturup asm.de ya da direk C'de yazmama gerek bırakmıyor. Bence kodu kapatmıyor ve hız sağlıyorsa LEGO programcılığı bir avantaj.
Topluluk mopluluk yok :/
Konuyu biraz daha saptıralım. Smile
Bir de Copy/Paste programcıları var.
"Bu kodu şuradan aldım, fakat ben de çalışmadı" yardımcı olabilir misiniz? diyen bir çok müşteriye sahip, ticari yazılım geliştiren arkadaşlar gördük.  Confused
Bence Lego programcılığı kötü bir şey değil, ama legoların hangi malzemeden üretildiğini içinde hangi kimyevi malzemeler olduğunu bilememek müdahale edememek kötü bir durum.

Bir yemek yiyorsun harika tadı var ama tarifini paylaşmıyorlar belki içerisinde monosodyum glutamat var, lezzetli ama bizi kanser edecek derecede tehlikeli
(10-04-2019, Saat: 16:05)boreas Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(10-04-2019, Saat: 15:43)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: LEGO programcısı tabiri aslında maalesef pek çoğumuzu ifade ediyor; sadece kimilerimizi daha da çok ifade ediyor. Delphi VCL ve RTL'yi oluşturanlar, compiler'ı yazanlar için ben de bir LEGO programcısıyım. İşletim sistemi yazanlara göre, ben daha çok LEGO programcısıyım.

Lego programlamaya şu şekilde sıcak bakıyorum. Mikrodenetleyicilere kod yazıyorum. Bunun için önümde üç seçenek oluyor, ASM, C ve Delphi benzeri IDE'si olan C ile yazılım yapan ayrı bir platform. En hızlı ve sağlıklı kodu en son yazdığım neredeyse sürükle bırakla kod oluşturan programla yazıyorum. Hatta o kadarki program yazmak zamanımı almıyor. Ama ihtiyaç halinde arka planda yaptığı herşeyi görüp değiştirebiliyorum. Müdahale etmeme izin veriyor buda eğer elzem hız sorunlarım yoksa oturup asm.de ya da direk C'de yazmama gerek bırakmıyor. Bence kodu kapatmıyor ve hız sağlıyorsa LEGO programcılığı bir avantaj.

Üstad, LEGO programcılığında karşı çıktığımız şey; öğrenmeye engel olup olmaması. Bir programcı; sistemlerin altında neler yattığını merak ediyor, araştırıyor ve öğreniyor ise zaten o LEGO programcısı değildir. Benim bahsettiğim kitle o değil. Benim bahsettiğim kitle, kullandığı dili, tool'u, işletim sistemini bilmeyen, hiç merak da etmeyen; bildiğim bana yeter diyenler.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi 11 için suiskin? Jakarta2 5 546 15-02-2024, Saat: 22:46
Son Yorum: Lraraujo23
  Delphi 7 Uygulama içinde sürükle bırak nasıl yapabilirim mersoy 1 663 05-03-2023, Saat: 12:03
Son Yorum: mcuyan
  Program tarafından kullanılan portlar SimaWB 20 14.201 14-02-2023, Saat: 15:50
Son Yorum: TheEAK
  Delphi Keystone ARM 0 532 09-11-2022, Saat: 03:44
Son Yorum: ARM
  Mikrotik – Lazarus-Delphi API Kullanımı SercanTEK 5 3.949 26-02-2022, Saat: 10:48
Son Yorum: ahmet6513

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi