Çok Yakında Yeni Bir Arayüzle karşınızdayız! http://yeni.delphican.com/

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi ile yazılımış takdire şayan bir program
#70
(10-04-2019, Saat: 16:05)boreas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(10-04-2019, Saat: 15:43)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.LEGO programcısı tabiri aslında maalesef pek çoğumuzu ifade ediyor; sadece kimilerimizi daha da çok ifade ediyor. Delphi VCL ve RTL'yi oluşturanlar, compiler'ı yazanlar için ben de bir LEGO programcısıyım. İşletim sistemi yazanlara göre, ben daha çok LEGO programcısıyım.

 Yapabileceğimiz ve yapmamız gereken yegane şey, merak etmek, denemek, öğrenmek ve öğretmeye çalışmak. Ama ukala olanlara değil, bilgiye gerçekten ihtiyacı olanlara. Aksi taktirde dünya  üzerinde sadece birer pazar oluruz, pazarı asla kontrol edemeyiz. Milli bir başarı için, LEGO programcılarına ve LEGO programcılığına sonuna kadar karşıyım. Herkesin imkanları nispetinde aşağı seviyelere inmeye çalışması gerektiğine inanıyorum. Tabii öğrendiklerini de Allah rızası için paylaşması gerektiğine de inanıyorum. Yoksa beynimizde kalan bilginin hiç kimseye bir faydası bulunmuyor...

Lego programlamaya şu şekilde sıcak bakıyorum. Mikrodenetleyicilere kod yazıyorum. Bunun için önümde üç seçenek oluyor, ASM, C ve Delphi benzeri IDE'si olan C ile yazılım yapan ayrı bir platform. En hızlı ve sağlıklı kodu en son yazdığım neredeyse sürükle bırakla kod oluşturan programla yazıyorum. Hatta o kadarki program yazmak zamanımı almıyor. Ama ihtiyaç halinde arka planda yaptığı herşeyi görüp değiştirebiliyorum. Müdahale etmeme izin veriyor buda eğer elzem hız sorunlarım yoksa oturup asm.de ya da direk C'de yazmama gerek bırakmıyor. Bence kodu kapatmıyor ve hız sağlıyorsa LEGO programcılığı bir avantaj.

Üstad, LEGO programcılığında karşı çıktığımız şey; öğrenmeye engel olup olmaması. Bir programcı; sistemlerin altında neler yattığını merak ediyor, araştırıyor ve öğreniyor ise zaten o LEGO programcısı değildir. Benim bahsettiğim kitle o değil. Benim bahsettiğim kitle, kullandığı dili, tool'u, işletim sistemini bilmeyen, hiç merak da etmeyen; bildiğim bana yeter diyenler.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
WWW


Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: Delphi ile yazılımış takdire şayan bir program - Yazar: Tuğrul HELVACI - 10-04-2019, Saat: 16:23

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Photo Delphi ile Sql Management Yapımı narkotik 11 2.579 17-07-2018, Saat: 13:41
Son Yorum: Bay_Y
  Delphi İle Sql Management Yapımı narkotik 4 1.468 16-07-2018, Saat: 21:04
Son Yorum: narkotik
  Delphi İle Excel Dosyasını Sql'e Aktarma narkotik 4 1.274 18-02-2018, Saat: 00:50
Son Yorum: narkotikKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi