Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Veri tabanına aynı değeri tekrarlama
Merhaba,iyi gunler

Veri tabanina veri kayit ediyorum fakat benim amacim ayni veriyi kayit etmek istemiyorum edit1'e yazdigim degeri eger veri tabaninda var ise tekrar kayit etmemesi lagzim ne yapmam lagzim tesekkurler.

kayit kodum;
var a : integer ;
begin

UniTable1.Refresh ;
 a := UniTable1.RecordCount +1 ;
 UniQuery1.Append ;
 UniQuery1.FieldByName('tc_no').AsString:=edit1.Text;
 UniQuery1.FieldByName('sira_no').AsString := inttostr(a) ;
 UniQuery1.Post ;
Muharrem ARSLAN
veritabanın nedir ?
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
mysql hocam
Muharrem ARSLAN
Gerçi hepsinde aynıdır anahtar kelime "Unique Key"
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
arastiriyorum hocam tesekkurler
Muharrem ARSLAN
Unique Key kısaca benzersiz alan anlamına geliyor uniqe key seçtiğiniz field alanında aynı kayıt iki kez bulunamaz.

Kayıt yapaya zorlarsanız "Dublicate entry" hatası fırlatır, 
Eğer hata gelmesin ama çift kayıtta olmasın derseniz . Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız. ON DUPLICATE KEY UPDATE  yöntemini kullanabilirsiniz.
hocam bu komutu sql sorgusunda kullanacagim dogrumu anladim
Muharrem ARSLAN
(06-04-2019, Saat: 10:42)arsl01 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.hocam bu komutu sql sorgusunda kullanacagim dogrumu anladim

Hayır Uniqe key bir tablo/field ayarı kullandığın editörlerde bu saha uniqe dir diye seçeceksin.

navicat kullaniyorum boyle bir yer goremedim
Muharrem ARSLAN
(06-04-2019, Saat: 11:33)arsl01 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.navicat kullaniyorum boyle bir yer goremedim

Bu konutu kullanabilirsin, ancak eğer bu tabloda bu kurala uymayan kayıtlar varsa bu kod hata verir , öncelikle varsa mükerrer kayıtları bulup silmelisin.

ALTER TABLE tabloadi ADD UNIQUE (fieldadi);

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  HTML Sayfaya Veri Çekme Hayati 1 189 17-07-2019, Saat: 21:44
Son Yorum: SimaWB
  Excel'den veri çekme hatası harezmi 7 335 17-07-2019, Saat: 18:40
Son Yorum: harezmi
  Parmak izi okuyucudan veri çekmek ermanispir@gmail.com 9 565 16-07-2019, Saat: 13:47
Son Yorum: wiseman
  DBGrid1 den Excel Veri Gönderme OZCANK 0 163 13-07-2019, Saat: 14:03
Son Yorum: OZCANK
  Diger formdaki degiskenden veri cekme arsl01 8 458 10-07-2019, Saat: 11:57
Son Yorum: arsl01

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi