Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi 10.3 TR karakter Sorunu Hakkında
Merhaba Arkadaşlar,

Bileşenlere genelde TR karakter ismi kullanmasam da ufak bir yazılım üzerinde çalışırken yeni oluşturduğum Forma farkında olmadan TR karakter içeren bir isim vermişim. Derleme yapınca hata vermese de exeyi çalıştirmak isteyince aşağıdaki şekilde hata veriyor. Foruma baktım ama açıkçası göremedim. Bilgilendirmek için bu konuyu açtım.

IDE : Embarcadero® Delphi 10.3 Version 26.0.33219.4899 Community Edition

HATA : 
---------------------------
Application Error
Exception EResNotFound in module Project1.exe at 002198B5.
Resource TAboneDüzenlemeForm not found.
Tamam   
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Sadece Hobiciyim..
Merhabalar..

Fakat ne demek istediğinizi Anlamadım ?

Değişkenlerde, Form isimlerinde vs TR karakter kullanılmaması gerektiğini biliyorum. Yoksa Rio 10.3.1 versiyonunda haberimiz olmadan destek verildiği haberi mi geldi?
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

(07-04-2019, Saat: 21:20)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Merhabalar..

Değişkenlerde, Form isimlerinde vs TR karakter kullanılmaması gerektiğini biliyorum. Yoksa Rio 10.3.1 versiyonunda haberimiz olmadan destek verildiği haberi mi geldi?

Bende Merak Ettim Smile
Şahsen kullanma taraftarı değilim ama, Türkçe olsa güzel olur Smile
Merhaba,

Delphi, Unicode'u desteklemeye başladığı sürümden beri (ben Delphi 2009 diye hatırlıyorum) kaynak kodlarda da unicode desteklemeye başladı. Yani sınıf, record, fonksiyon, değişken isimlerinde de Türkçe karakter kullanabiliyorsunuz, ama bunu sakın yapmayın Big Grin Delphi niye buna izin verdi anlamıyorum, herhalde programcıların yerel dilde isimlendirmelerin daha okunabilir olduğunu düşündü, ama beraberinde yığınla ek sorun getiriyor. Delphi başa çıksa bile işletim sistemi, 3. parti yazılımlar ve bileşenler başa çıkamıyor. Ayrıca kodun taşınabilirliği düşüyor (Gerçi Delphi dünyasında buna pek ihtiyaç olmuyor ama olsun). Sonuç olarak size tavsiyem, kodlarınızda sadece İngilizce karakterleri kullanmanız, Türkçe karakterleri kullanmamanızdır Smile

İyi çalışmalar
Delphi tanıtımlarda Çince isimler veriyordu.
Ağlarsa kablosuz ağlar, gerisi yerel ağlar...
(07-04-2019, Saat: 21:20)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Merhabalar..

Hocam Normalde D2009 sürümünden sonra unicode desteği gelmiştir. Değişken isimleri, bileşen isimlerinde kullandığınızda çalışıyor. Bende Kullanmama taraftarıyım. Fakat Formun ismini unicode içeren bir isim verince derlemede hata vermesede çalışma anında ilk mesajımdaki hatayı veriyor.

Bu konuyu başlangıç seviyesinde olan arkadaşlar, "Delphi unicode destekliyor" diye form ismine unicode içeren bir isim yazarsa bu hatayı alacaklarını göstermek için açtım hocam. Normalde kullanmamak her zaman iyidir tarafı savunan biriyim.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Sadece Hobiciyim..
Ok.. Şimdi anladim..
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rio GetIt yukleme hatası hakkında (Çözüldü) adelphiforumz 2 363 08-05-2019, Saat: 12:22
Son Yorum: adelphiforumz
  Delphi Rio Lisans problemi hakkında adelphiforumz 5 480 06-05-2019, Saat: 00:15
Son Yorum: engerex
  Delphi 10.3 Rio Fesih ARSLAN 111 19.416 19-03-2019, Saat: 18:44
Son Yorum: Bay_Y
  Delphi 10.3 Rio Deneyimleriniz Abdullah ILGAZ 9 1.003 07-03-2019, Saat: 21:10
Son Yorum: mcuyan
  Rio Update 1 Paketi içeriği hakkında adelphiforumz 2 500 01-03-2019, Saat: 17:39
Son Yorum: rmzgenius

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi