Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Embarcadero MVP Yeni Bölge Koordinatörü Hk.
(17-04-2019, Saat: 10:32)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Olaya şöylede bakılabilir.

İşinde iyi insanlar esnaflık yapmıyor sonra diyorlar ki; Çoğu esnaf iş ahlakından yoksun söyle böyle.
İyi insanlar siyasete girmiyor; Sonra siyasetçiler şöyle böyle.

Delphi tarafında; Belkide toplulukları a noktasında b noktasına getirecek insanların MVP olmaya çalışmaması da etkenlerde birisi olabilir.

Rad Studio (Delphi ve C++ Builder) ile uygulama geliştiren ve bu konuda uzman olduklarına şahitlik edeceğim bir kaç tanıdığım var. 
Ticari olarak bu işten ciddi kazanç sağlıyorlar. Allah kazançlarını daha da arttırsın. 
Onları da bu forma davet ettim. İcabet edip, üye olmakla yetindiler sağ olsunlar.  Undecided
Anladığım kadarıyla işin içinde maddiyat varsa biz varız diyorlar. İsmini vermeyeyim (konumu: Antalya bir oteller bölgesinde Smile ); bir ağabeyimizden bir günlük eğitim istemiştik zamanında, işten uzaklaşmasının kendisine bir günlük maliyetinin 72.000 TL olduğunu söylemişti (sene 2011)
Ortalama 10 saat çalışıyorsa, 72.000/10 =7.200 TL/Saat.
Bir saati bize çok pahalıya mal olacaktı. Fakat sağ olsun bizi kırmadı bir gününü ayırdı.
Bu ünvan gönül işidir. Bir getirisi yok. (Eğitim amaçlı kullanılacak ürün lisansı haricinde) Bundan dolayı Developer esnaflığı yapmıyor olabilirler. 
Fakat bir boyut daha var ki @Tuğrul HELVACI hocam bundan her fırsatta bahseder; malı biz yoktan var etmediğimize göre onu bize bahşedene (öğrettiklerine) karşı bir zekat borcumuz var.  Idea
(17-04-2019, Saat: 10:32)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Olaya şöylede bakılabilir.

İşinde iyi insanlar esnaflık yapmıyor sonra diyorlar ki; Çoğu esnaf iş ahlakından yoksun söyle böyle.

Delphi tarafında; Belkide toplulukları a noktasında b noktasına getirecek insanların MVP olmaya çalışmaması da etkenlerde birisi olabilir.

Epey uzun bir zaman evvel (şimdi tam zamanını hatırlayamıyorum), Jim ile MVP programı kapsamında bir şekilde iletişime geçmiştim ve sitemin adresini de atmıştım. Ama herhangi bir yanıt alamadım. MVP'leri neye göre belirliyorlar, kriterler nedir tam emin değilim. Ancak, çok uzun zamandır bu camiada olduğum halde bahse konu arkadaşları tanımadığıma göre pek de adil bir kritere göre belirlemiyorlar anlaşılan. Tabii, arkadaşlar çok yardımsever ve tanınan insanlar ise ve sadece ben tanımıyor isem, affola.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
Bu süre zarfında koordinatörlerden sadece bir tanesi dönüş yaptı. O da C++ alanındaki Fransız bir MVP. Bana videolarımın güzel ve yetkin olduğunu, adetlerini arttırmamı ve blog yazısı yazıp kendimi tanıtan bir about sayfası koymamı söyledi. Kendisi bunlardan hiçbirini yapmadığı halde sadece akademik bir program kodlamasını C++ Builder ile yaptığı için ünvanı aldığını belirtti.

Ve aklıma gelen tek soru şöyleydi: Gerekli olan tek şey Avrupa Pasaportu muydu acaba?
(17-04-2019, Saat: 10:56)Abdullah ILGAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu süre zarfında koordinatörlerden sadece bir tanesi dönüş yaptı. O da C++ alanındaki Fransız bir MVP. Bana videolarımın güzel ve yetkin olduğunu, adetlerini arttırmamı ve blog yazısı yazıp kendimi tanıtan bir about sayfası koymamı söyledi. Kendisi bunlardan hiçbirini yapmadığı halde sadece akademik bir program kodlamasını C++ Builder ile yaptığı için ünvanı aldığını belirtti.

Ve aklıma gelen tek soru şöyleydi: Gerekli olan tek şey Avrupa Pasaportu muydu acaba?

Büyük ihtimalle haklısınız. Sitenin ve paylaşımların İngilizce yapılması gerektiğinden bahsettiğini hatırlıyorum Jim'in. Lâkin MVP'lerin bir kısmı kendi yerel dillerinde paylaşım yapıyorlar. Dolayısı ile durum bu da değil. Herneyse, hayat zaten adil değil; adalet beklemek de bir hayal.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
@Tuğrul HELVACI  @Abdullah ILGAZ Girişimlerinize rağmen dönüş bile yapılmaması belirttiğiniz gibi hiçte adaletli değil. Yaptığınız girişimlerden dolayı sizi tebrik ederim.

@"Fesih ARSLAN" Delphican sitesini hayata geçirmekle ve kitap yazmakla çok güzel ortam ve kaynak sağladı, hepimize son birkaç yılı düşündüğümüzde gelecekte çoğu şeyin daha olumlu yönde değişmesini umuyoruz. Bu vesileyle tekrar teşekkürler.

İyi çalışmalar.
Yazılanların hepsi Delphi'nin dünyada ve ülkemizde (diğer ülkelere göre sanırım daha fazla) neden kaybettiğini gayet iyi açıklıyor bence. (Tek sebep olmamakla birlikte)
(17-04-2019, Saat: 11:05)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Tuğrul HELVACI  @Abdullah ILGAZ Girişimlerinize rağmen dönüş bile yapılmaması belirttiğiniz gibi hiçte adaletli değil. Yaptığınız girişimlerden dolayı sizi tebrik ederim.

@"Fesih ARSLAN" Delphican sitesini hayata geçirmekle ve kitap yazmakla çok güzel ortam ve kaynak sağladı, hepimize son birkaç yılı düşündüğümüzde gelecekte çoğu şeyin daha olumlu yönde değişmesini umuyoruz. Bu vesileyle tekrar teşekkürler.

İyi çalışmalar.

Kendi adıma; yaptıklarımızdan (belirtiğiniz eserleri tek başıma başladım fakat birlikte yürütüyoruz. Malum tek başına yapılacak gibi değil) çok daha fazlasını yapabiliriz. 
* OnLine seminerler. 
* Seminer arşivleri
* Eğitim modülleri oluşturmak
* Üyeleri uygulamalı testler ile bir seviyeye yükseltmek ve onlara ünvan vermek (Milli Eğitim onaylı DelphiCan sertifikalrı daha güzel olur).
* Birkaç farklı üye tarafından basılı eser üretmek (bu konuda ümitliyim. İki farklı üyemiz tarafından iki farklı eser daha çıkacağını umuyorum).
* DelphiCan'lar ve tüm Delphi severlere açık, açık hava (bir çay bahçesi olabilir Smile )  toplantıları yapmak
(17-04-2019, Saat: 11:17)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(17-04-2019, Saat: 11:05)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Tuğrul HELVACI  @Abdullah ILGAZ Girişimlerinize rağmen dönüş bile yapılmaması belirttiğiniz gibi hiçte adaletli değil. Yaptığınız girişimlerden dolayı sizi tebrik ederim.

İyi çalışmalar.

Kendi adıma; yaptıklarımızdan (belirtiğiniz eserleri tek başıma başladım fakat birlikte yürütüyoruz. Malum tek başına yapılacak gibi değil) çok daha fazlasını yapabiliriz. 
* OnLine seminerler. 
* Seminer arşivleri
* Eğitim modülleri oluşturmak
* Üyeleri uygulamalı testler ile bir seviyeye yükseltmek ve onlara ünvan vermek (Milli Eğitim onaylı DelphiCan sertifikalrı daha güzel olur).
* Birkaç farklı üye tarafından basılı eser üretmek (bu konuda ümitliyim. İki farklı üyemiz tarafından iki farklı eser daha çıkacağını umuyorum).
* DelphiCan'lar ve tüm Delphi severlere açık, açık hava (bir çay bahçesi olabilir Smile )  toplantıları yapmak
  • Video Konferans olabilir fiziksel olarak herkes katılamasa da bu sohbete vakti olması halinde evinden işinden katılım sağlamış olur,
  • Açık hava Çay Sohbet (belirlenen ortak bir noktada ve zaman diliminde),
  • Sektördeki insanlarla tanışma,
  • Kimler nasıl iş yapıyor hangi teknolojileri kullanıyor,
Diğer kardeş forum olan delphiturkiye.com de firebird için yetkinliği olan arkadaşlar video konferans ile Firebird tanıtımı yapmıştı ve video kayıtlarını da eğitim anlamında paylaşmışlardı çok beğenmiştim.

Bu şekilde Video Konferans insanların kaynaşması bilgilerini ve tecrübelerini paylaşması için çok güzel bir etkinlik yönetimi.
Hatta ben konuları da yazayım
  • Veri tabanı (MSSQL, FireBird, PostgreSQL, MongoDB, MySQL,... Transcation, View, Trigger, Function)
  • DB Tasarım, DB Normalizasyonu,
  • Web Application(IntraWeb, UniGui, ...)
  • Çok Katmanlı Mimari
  • Web Servis Sunucu yazma
  • Web Servis Client yazma
  • Uygulama görsel zenginleştirme
  • RTTI
  • Class, Record derinlemesine giriş
  • Kalıtım
  • @Tuğrul HELVACI hocamın sıklıkla örneklerini verdiği yardımcı olmaya çalıştığı API ler
yazmakla bitmez. Bunlar ilk aşamada aklıma gelenler.

Buradan bizde DelphiCAN MVP'lerimizi çıkarmış oluruz. Smile
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan
Yılmaz Yörü  Rad C++
Bir iki video anlatımı var: https://www.embarcaderoacademy.com/cours...es/8420385

Konuyla dolaylı olarak alakalı ama paylaşmak istedim. 

Alıntı:Vakti zamanında geçimini süt satarak sağlayan bir adamcağız varmış. İki ineğinden sağdığı sütü satmaya çalışır fakat tamamını satamadığından kıt kanaat geçinirmiş. Bir gün geçim sıkıntısını şikayet etmek için büyük bildiği birisine danışmış.

Efendim benim iki ineğim var onların sütünü satarak geçiniyorum ama bir türlü sütün hepsini satıp da rahat geçinecek parayı kazanamıyorum ne yapabilirim
demiş
"Sütüne su kat evladım" demiş
Adamın kafası karışmış aklı yatmamış ama bir deneyelim bakalım demiş.

Ertesi gün sütün içine bir miktar su katıp satmaya gitmiş. Gün sonunda bir de bakmış ki sütün tamamı satılmış.
Akıl danıştığı kişinin yanına varmış
Efendim Su katılmış süt tamamiyle satıldı. ama ben biliyorum ki bu doğru bir şey değil ne dir bu işin hikmeti.

Evladım Halis sütü satarken kazandığın helal rızkındır. Su katınca daha fazla kazana bilirsin ama kazancına haram karıştırmış olursun. Bize düşen helal yoldan kazanç için elimizden geleni yaptıktan sonra gelene razı olmaktır. işin umumi yönü de şöyle olmak gerektir ki "senin halis helal sütünü alabilecek helal para çok azalmış sen o yüzden satmakta zorlanıyorsun.

[/url][url=http://derindelimavi.blogspot.com/2009/09/kriz-uzerin-bir-bayram-sohbeti.html]Alıntı Yaptığım Kaynak

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Embarcadero'nun 25 Yıl Delphi Sayfasında DelphiCan TescilsizUzman 8 5.885 21-05-2022, Saat: 23:02
Son Yorum: YILDIRIMBEY
  Yeni yılımız hepimize hayırlı olsun. cinarbil 0 433 01-01-2022, Saat: 17:01
Son Yorum: cinarbil
  Yeni Mobile App Store: Huawei AppGallery TescilsizUzman 21 12.531 16-04-2021, Saat: 10:53
Son Yorum: shooterman
  Embarcadero MVP Abdullah ILGAZ 29 24.024 08-12-2020, Saat: 02:15
Son Yorum: Abdullah ILGAZ
  Blogs Embarcadero Community gjamesbond 0 722 09-11-2020, Saat: 12:10
Son Yorum: gjamesbond

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi