Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yazılım Dillerinin Teknoloji Atakları
Konu başlığından sapmaya başladı gibi; dillerin savaşına dönmeye başladı.

(18-04-2019, Saat: 10:44)FiRewaLL Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ya Nullable  durumu sıfırdan tasarım oluşacağı zamanda database tarafında çok güzel oluyor.
C# tarafında ORM yapısından üte geçip  .net Core geçtiler.
Ama Delphi tarafında böyle bir mimarinin olması bence şart
Benim yazdığım SQL sorgularını program içerisine almaktan usandım şahsıma.
50 60  stır
StringBuilder ile birleştir
Tarih Ayraçlarında vsler üçer beşertane tek tırnaklar artık iyice insanı yormaya başladı :S

(18-04-2019, Saat: 11:11)edo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Spring'i kısa bir süre kullandım ama bence bu konuda C# tarafı daha başarılı. Bir de .net core'un performanslarına da bakarsanız, Microsoft tarafı bence bu konuda çok iyi ve doğru işler yaparken bize kalansa  Rolleyes

.Net Core web uygulamasını Linux sunucu üzerinde dll çalıştırarak, OS'in doğal çalışma prensibine aykırı hareket eden bir yapıyı cross-platform olarak yutturmaya çalışan bir zihniyeti övdüğünüzü hissettim.  Cool
Rad Studio multi-platform mimarisinde platforma özgü kütüphaneleri (.so, .a, .dylib, .dll) üreterek kullanır.
@"Fesih ARSLAN"
Hocam aslında mesele övmek değik ama gelişim açısından yada geliştirme açısından delphi tarafında ciddi sıkıntılar var.
Multi platformda dediğiniz gibi bir şeyleri yutturma çabası olabilir yada öyle de yapılıyor da olabilir ama çok ciddi geliştirmeler oluyor.
C# tarafında beğenmediğim çok şey varken delphi tarafında da keza aynı şekilde durumlar var
her ikisinde de çok beğendiğim durumlarda var.
Ha ben şahsıma uzman yada pro bir yazılımcı değilim ama kendi çapımda geliştirmeler yapıyorum bunları yaparken her iki platformda gördüklerimi dike getirmek istedim Smile
Nacizane
(18-04-2019, Saat: 11:33)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konu başlığından sapmaya başladı gibi; dillerin savaşına dönmeye başladı.

(18-04-2019, Saat: 10:44)FiRewaLL Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ya Nullable  durumu sıfırdan tasarım oluşacağı zamanda database tarafında çok güzel oluyor.
C# tarafında ORM yapısından üte geçip  .net Core geçtiler.
Ama Delphi tarafında böyle bir mimarinin olması bence şart
Benim yazdığım SQL sorgularını program içerisine almaktan usandım şahsıma.
50 60  stır
StringBuilder ile birleştir
Tarih Ayraçlarında vsler üçer beşertane tek tırnaklar artık iyice insanı yormaya başladı :S

(18-04-2019, Saat: 11:11)edo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Spring'i kısa bir süre kullandım ama bence bu konuda C# tarafı daha başarılı. Bir de .net core'un performanslarına da bakarsanız, Microsoft tarafı bence bu konuda çok iyi ve doğru işler yaparken bize kalansa  Rolleyes

.Net Core web uygulamasını Linux sunucu üzerinde dll çalıştırarak, OS'in doğal çalışma prensibine aykırı hareket eden bir yapıyı cross-platform olarak yutturmaya çalışan bir zihniyeti övdüğünüzü hissettim.  Cool
Rad Studio multi-platform mimarisinde platforma özgü kütüphaneleri (.so, .a, .dylib, .dll) üreterek kullanır.

Managed dll'i unmanaged dll ile karıştırmamakta fayda var.
(18-04-2019, Saat: 12:11)FiRewaLL Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Fesih ARSLAN"
Hocam aslında mesele övmek değik ama gelişim açısından yada geliştirme açısından delphi tarafında ciddi sıkıntılar var.
Multi platformda dediğiniz gibi bir şeyleri yutturma çabası olabilir yada öyle de yapılıyor da olabilir ama çok ciddi geliştirmeler oluyor.
C# tarafında beğenmediğim çok şey varken delphi tarafında da keza aynı şekilde durumlar var
her ikisinde de çok beğendiğim durumlarda var.
Ha ben şahsıma uzman yada pro bir yazılımcı değilim ama kendi çapımda geliştirmeler yapıyorum bunları yaparken her iki platformda gördüklerimi dike getirmek istedim Smile
Nacizane

Delphi son 9-10 yılda hiç gelişmediği kadar gelişiyor. Bu teknolojilerin ne olduğunu az çok biliyoruz.
Multi-Platform mimarisinin diğer benzer geliştirme ortamlarına nazar ne kadar başarılı olduğu; tüm SDK'lara anında destek vermesi, native platform API'lerini doğrudan kullanabilmesi, platforma özgü native çalıştırılabilir dosyaları üretmesi, tüm Delphi bileşen üreticileri tarafından kabul görmesi ve bu mimarinin 6 yıldır ayakta durması gibi daha bir çok örnek verebilirim.
Lanse etmiş olduğu tüm özellikleri bizzat tüm platformlarda test ettim. 
Hız ve performansı çok iyi. 
Kurulumla gelen tüm FMX bileşenleri ihtiyaçlarınızı fazlasıyla görüyor. Yetersiz kaldığı noktalarda Java Class (.jar import yöntemiyle) veya native Objective-C kodları ile tüm platform API'lerini kullanabiliyoruz.  
Hatta şöyle bir örnek vereyim size; bir harita modülü için TMS WebGMaps bileşen setini kullandım. Daha sonra Delphi kütüphanesindeki TMapView'i derinlemesine inceleyince aralarında hiçbir fark olmadığını gördüm. Modüldeki harici bileşeni TMapView ile değiştirdim. 
Samimiyetimle söyleyebilirim ki multi-platform diye bizlere bir şey yutturmadığı kesin. Asıl yutturma, bir işi yeni bir teknolojiymiş gibi lanse edip arka planda mantıksal olmayan katmanlar kullanarak bizlere servis edilmesidir. 
"Yiğidi öldür hakkını yeme!" demiş atalarımız. C#'a kötü demek haddime değil. C# üzerine kurulu çakma mimariler konusunda bir uyarıda bulunmak istedim. 
Microsoft, bu ve benzeri işlerin kokusu çıkmaya başlayınca pardon demek yerine daha politik bir söylemle; 
"Bu yeni çıkardığımız teknoloji bir öncekinden çok daha iyi olduğu için eskisine artık destek vermiyoruz. Sizlerde bu teknolojiden mahrum kalmak istemiyor ve daha iyi bir deneyim elde etmek istiyorsanız o önceki teknolojimizi bırakın yenisine geçin."  Big Grin diyor. Dedi. Ve ilerleyen dönemlerde de demeye devam edeceğine adım gibi eminim.
(18-04-2019, Saat: 12:37)sddk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(18-04-2019, Saat: 11:33)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Konu başlığından sapmaya başladı gibi; dillerin savaşına dönmeye başladı.

Managed dll'i unmanaged dll ile karıştırmamakta fayda var.

Bir dll'in yönetilebilir veya müdahale edilemez olması, çalıştığı hedef platformun native kütüphane yapısı ile bir ilgisi var mı? 
Linux Ubuntu veya RedHat çekirdeği, herhangi bir dll'i (ister yönetilebilsin isterse yönetilemesin) kendi .so kütüphanesiymiş gibi kabullenebilir mi?
(18-04-2019, Saat: 12:50)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: "Bu yeni çıkardığımız teknoloji bir öncekinden çok daha iyi olduğu için eskisine artık destek vermiyoruz. Sizlerde bu teknolojiden mahrum kalmak istemiyor ve daha iyi bir deneyim elde etmek istiyorsanız o önceki teknolojimizi bırakın yenisine geçin."  Big Grin diyor. Dedi. Ve ilerleyen dönemlerde de demeye devam edeceğine adım gibi eminim.

Hocam burada haklısınız öyle bir durum ki artık sen sadece o teknolojiyi kullanmak zorunda kalıyorsun durumuna geliyor ama,
aması şu Adamlar IDE 'yi yada code platformunu sıfırdan defalarca yazdılar.
Sıfırdan yazmak demek yeni teknoloji ile daha iyi daha güzel bir platform demek.
Delphi tarafında Xe serisinde delphi kesinlikle benim delphi kullanmaya başlamam ve başladığım dan sonraki gelişimlerini görmemek mümkün değil cidden çok sağlam gelişimler yaptılar.
Ufak geliştirmeler yada eksiklikleri hiç göz önüne almadılar.
Her zaman diyorum
Örnek : Ben Dosya okuma yazma işlemi yapacaksam
bunu yapacak Property vs neyse Adını da biliyorum
Yazıyorum File := 'asd\a.txt' diyorum ama bana diyorki bunu ekle
Eklemek için gidip help arıyorum internete soruyorum
Nedir bu Allah aşkına adına kadar yazdığım şeyi neden kendisi tanımıyor yada eklemem için ban yol göstermiyor ?

Diğer bi takıldığım yer. Codu yazdım çalıştırdım bir yerde hata var pat diye bir hata çıkıyor ekrana ama hatamın nerede olduğunu gösteren yada neyden hata verdiğini göstermeyen bir hata ekranı.
Sonra ben arıyorum
Meğer Grid içine veri doldurmuşum dolduğum veride tip uyuşmazlığı varmış da ondan veriyormuş
Bunlar benim tek tek denemelerim ve tahminlerim sonucunda çıkan şeyler.
Buraları aşmaları lazımm artıkkkkkk
(18-04-2019, Saat: 13:07)FiRewaLL Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(18-04-2019, Saat: 12:50)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: "Bu yeni çıkardığımız teknoloji bir öncekinden çok daha iyi olduğu için eskisine artık destek vermiyoruz. Sizlerde bu teknolojiden mahrum kalmak istemiyor ve daha iyi bir deneyim elde etmek istiyorsanız o önceki teknolojimizi bırakın yenisine geçin."  Big Grin diyor. Dedi. Ve ilerleyen dönemlerde de demeye devam edeceğine adım gibi eminim.

Hocam burada haklısınız öyle bir durum ki artık sen sadece o teknolojiyi kullanmak zorunda kalıyorsun durumuna geliyor ama,
aması şu Adamlar IDE 'yi yada code platformunu sıfırdan defalarca yazdılar.
Sıfırdan yazmak demek yeni teknoloji ile daha iyi daha güzel bir platform demek.
Delphi tarafında Xe serisinde delphi kesinlikle benim delphi kullanmaya başlamam ve başladığım dan sonraki gelişimlerini görmemek mümkün değil cidden çok sağlam gelişimler yaptılar.
Ufak geliştirmeler yada eksiklikleri hiç göz önüne almadılar.
Her zaman diyorum
Örnek : Ben Dosya okuma yazma işlemi yapacaksam
bunu yapacak Property vs neyse Adını da biliyorum
Yazıyorum File := 'asd\a.txt' diyorum ama bana diyorki bunu ekle
Eklemek için gidip help arıyorum internete soruyorum
Nedir bu Allah aşkına adına kadar yazdığım şeyi neden kendisi tanımıyor yada eklemem için ban yol göstermiyor ?

Diğer bi takıldığım yer. Codu yazdım çalıştırdım bir yerde hata var pat diye bir hata çıkıyor ekrana ama hatamın nerede olduğunu gösteren yada neyden hata verdiğini göstermeyen bir hata ekranı.
Sonra ben arıyorum
Meğer Grid içine veri doldurmuşum dolduğum veride tip uyuşmazlığı varmış da ondan veriyormuş
Bunlar benim tek tek denemelerim ve tahminlerim sonucunda çıkan şeyler.
Buraları aşmaları lazımm artıkkkkkk

C# ve IDE'sine sözüm yok. Bugüne kadar da bu konuda olumsuz bir yorum yapmadım. 
Uyarım yalnızca Asp .Net Core'un Linux ve OS X üzerinde çalışma prensibi ile ilgiliydi. 
Sahip olduğum bilgi sınırları ile kısıtlı kalmayarak, testler yaparak ve açık kaynaklardaki bilgilerle elde ettiğim sonuçları kıyaslayarak bir uyarıda bulundum.
Sizler de gerçekten bir araştırma veya tecrübe sonucu elde ettiğiniz bilgi ve birikimler varsa burada (Muhabbet olsun bölümünde) konuşarak değerlendirelim. 
En doğru yol ve yöntem ne ise onu kullanalım.
Alıntı:Diğer bi takıldığım yer. Codu yazdım çalıştırdım bir yerde hata var pat diye bir hata çıkıyor ekrana ama hatamın nerede olduğunu gösteren yada neyden hata verdiğini göstermeyen bir hata ekranı.

Bu tarz bir hataya örnek verebilir misiniz ? Ben Delphi'nin 1 versiyonundan beri Delphi ile çalışırım ve bahsettiğiniz gibi bir durumla karşılaştığımı hatırlamıyorum. Bir şeyleri eksik yapıyor olabilirsiniz, izah edebilirseniz neden bahsettiğinizi; yardımcı olmaya ya da sorunu anlayıp yorum yapmaya gayret edelim.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
(18-04-2019, Saat: 13:02)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(18-04-2019, Saat: 12:37)sddk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Managed dll'i unmanaged dll ile karıştırmamakta fayda var.

Bir dll'in yönetilebilir veya müdahale edilemez olması, çalıştığı hedef platformun native kütüphane yapısı ile bir ilgisi var mı? 
Linux Ubuntu veya RedHat çekirdeği, herhangi bir dll'i (ister yönetilebilsin isterse yönetilemesin) kendi .so kütüphanesiymiş gibi kabullenebilir mi?

.Net Core tarafından üretilen çıktılar Java'nın jar/war'ı gibi platform bağımsız çıktılardır, native çıktılar gibi doğrudan işletim sistemi üzerinde çalışmazlar, bir sanal makine (Java için JVM, .Net için .Net Framework veya .Net Core) üzerinde çalışırlar. Dolayısı ile bir Linux kernel'inin .Net Core çıktısını doğrudan çalıştırması (kabullenmesi) zaten beklenmez.
(18-04-2019, Saat: 14:29)sddk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(18-04-2019, Saat: 13:02)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir dll'in yönetilebilir veya müdahale edilemez olması, çalıştığı hedef platformun native kütüphane yapısı ile bir ilgisi var mı? 

.Net Core tarafından üretilen çıktılar Java'nın jar/war'ı gibi platform bağımsız çıktılardır, native çıktılar gibi doğrudan işletim sistemi üzerinde çalışmazlar, bir sanal makine (Java için JVM, .Net için .Net Framework veya .Net Core) üzerinde çalışırlar. Dolayısı ile bir Linux kernel'inin .Net Core çıktısını doğrudan çalıştırması (kabullenmesi) zaten beklenmez.

Kısacası native yerine (kim uğraşacak native'le) farklı bir teknikle (ara yazılımla), kendi framework'lerine bağımlı, çalıştıracağı uygulamanın haricinde bellekte önemli ölçüde yer kaplayan, ek bir tercüman (interpreter) ihtiyacı ile normale göre daha yavaş çalışan bir mimariden bahsediyoruz. JVM'yi tenzih ediyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi Yazılım Dilleri Sıralamasında 20.'ten 14.'e yükselmiş pro_imaj 11 3.581 09-01-2024, Saat: 13:31
Son Yorum: nguzeller
  Yazılım Geliştirmeye İlk Adım Hakkında mahone 5 1.833 30-03-2022, Saat: 14:10
Son Yorum: RAD Coder
  Covid-19 farkındalık ve bir yazılım haz. mfidan 5 3.235 26-03-2020, Saat: 18:28
Son Yorum: shooterman
  Meslek Hikayeleri | Çağın Mesleği: Yazılım, Burak Selim Şenyurt engerex 1 1.671 07-11-2019, Saat: 21:52
Son Yorum: sadettinpolat
  1965-2019 arası programlama dillerinin popülerliği csunguray 6 4.376 14-10-2019, Saat: 15:40
Son Yorum: csunguray

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi