Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çözüldü Fastreport degisken alan yazdırma
İyi günler.

Veri tabanından okunan kayıt içinde sol sag ve bunların toplamı toplam adlı alanlar var 
fastreport da A4 formatında 4 adet etiket olan alana toplam sayısınca yazdırıyorum.
fastreport f_toplam f_sayi  f_yon  alanlarım var buralara
2 / 1 / Sol  ( Toplam 2 kapının 1. kapısı yönü sol )
2 / 2 / Sağ ( Toplam 2 kapının 2. kapısı yönü Sağ ) gibi yazdırmak istiyorum 
aşağıdaki kodu kullanıyorum showmessage sol sağ isteğim rakamları görebiliyorum 
raporda boş cıkıyor   

procedure Tkapifrm.a4_datasetNext(Sender: TObject);  // burası fastreport userdataset alanına ait
begin
if xsol>0 then  // sol kapı varsa
       begin
       if data_form.fast_rapor.FindObject('f_toplam')<>nil then
       (data_form.fast_rapor.FindObject('f_toplam') as Tfrxmemoview).Memo.Text := kf_top_kapi.Text;
       if data_form.fast_rapor.FindObject('f_sayi')<>nil then
       (data_form.fast_rapor.FindObject('f_sayi')   as Tfrxmemoview).Memo.Text := inttostr(xsol);
       if data_form.fast_rapor.FindObject('f_xyon')<>nil then
       (data_form.fast_rapor.FindObject('f_xyon')   as Tfrxmemoview).Memo.Text := 'SOL';
       ShowMessage((data_form.fast_rapor.FindObject('f_sayi')   as Tfrxmemoview).Memo.Text);
       xsol:=xsol-1;
       exit;    // Burada exit var sag ve sol 0 dan büyük olabilir. sol bitene kadar sag bakmasın
       end;

if xsag>0 then  // Sağ Kapı varsa
       begin
       if data_form.fast_rapor.FindObject('f_toplam')<>nil then
       (data_form.fast_rapor.FindObject('f_toplam') as Tfrxmemoview).Memo.Text := kf_top_kapi.Text;
       if data_form.fast_rapor.FindObject('f_sayi')<>nil then
       (data_form.fast_rapor.FindObject('f_sayi')   as Tfrxmemoview).Memo.Text := inttostr(xsag);
       if data_form.fast_rapor.FindObject('f_xyon')<>nil then
       (data_form.fast_rapor.FindObject('f_xyon')   as Tfrxmemoview).Memo.Text := 'SAG';
       xsag:=xsag-1;
       ShowMessage(IntToStr(xsag));
       end;

end;
"…De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler" (Zümer Suresi, 9)
Merhaba,
fastreportda eklediğin memoların içine köşeli parantez içinde [KAPI] yazdığın zaman bir değişken gibi tanımlamış oluyorsun.
Daha sonra frxReport componentinin OnGetValue olayına
if varname='KAPI' then value := 'Sol'
yazdığın zaman o memonun içine Sol yazar.
Bunu deneyebilirsin.
Kolay Gelsin, İyi çalışmalar.
(25-04-2019, Saat: 11:11)faserka Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Merhaba,
fastreportda eklediğin memoların içine köşeli parantez içinde [KAPI] yazdığın zaman bir değişken gibi tanımlamış oluyorsun.
Daha sonra frxReport componentinin OnGetValue olayına
if varname='KAPI' then value := 'Sol'
yazdığın zaman o memonun içine Sol yazar.
Bunu deneyebilirsin.
Kolay Gelsin, İyi çalışmalar.

@faserka cevabınız için teşekkür ederim
rapor tasarın ekranında f_sayi adli memo alanını çift tıklıyorum içine [X_SAYI] yazıyorum

raporu almak istediğinde aşağıdaki tanımlama hatasını veriyor
The following error(s) have occured: f_sayi: Error in expression 'X_SAYI': Expression expected 'X_SAYI'

atladığın bir yer mi var
"…De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler" (Zümer Suresi, 9)
şu andaki makinemde fast report yok fakat aklımda kaldığınca değişkenlerde işlem yaparken <[X_SAYI]>  şeklinde bişeyler vardı buna bir bakabilirmisin.

[frxUserDataSet1."F1"] yada [<frxUserDataSet1."F2">  + ' ..... ' + <frxUserDataSet1."F3">] şeklinde kullanılabiliyormuş
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
Merhaba,
frxReport'un OnGetValue olayında o değişkene değer ataman gerekiyor. Değer ataması yapmadığın için bu hatayı alıyorsun.
Alan boş olacaksa value değerine '' atayabilirsin.
Kolay Gelsin

Fastreport'da aşağıdaki gibi açıklanmış.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Ellerinize sağlık müsait olunca deneyeceğim. 
Teşekkür ederim

Test ettim  Fastreport 5 de rapor tasarlama ekranında üst menu Reports /Variables  menusunde
add kullanarak istediğiniz değişkeni tanımlıyorsunuz bu değişkeni memo içinde [tanımlanan değer] yazarak delphiden değer atayabiliyorsunuz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Fastreport koşullu rapor hazırlama klavye 17 1.646 17-09-2019, Saat: 15:18
Son Yorum: hi_selamlar
  ÇÖZÜLDÜ-timer kullanmadan saat kontrolü mümkünmü? sadikacar60 3 140 10-09-2019, Saat: 22:19
Son Yorum: sadettinpolat
  [ÇÖZÜLDÜ] cxgrid hücre formatı wiseman 2 74 10-09-2019, Saat: 13:53
Son Yorum: wiseman
  değişken sayıyı belirli sayılara dağıtma osiso 6 136 10-09-2019, Saat: 11:28
Son Yorum: osiso
  [ÇÖZÜLDÜ]Server İşletim Sisteminde Çalışan Windows Servis te is not a valid date Hata theSinan 9 242 28-08-2019, Saat: 10:05
Son Yorum: adelphiforumz

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi