Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kullanın kitabı hazırlama
Günaydın hayırlı sabahlar.

Program için world' de kullanın kılavuzu hazırlıyoruz.
ekran resimlerini  windows ekran  alıntı aracı ile alıp png  olarak kaydediyorum.
resim kalitesi resimle yazıyı eşleştirme hizalama ve dosya boyutunu yüksekliği
gibi sorunlar yaşıyoruz bu konuda önerisi olan var mı
"…De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler" (Zümer Suresi, 9)
Günaydın hocam,

Umarım Doğru anlamışımdır ;

Eğer resimdeki gibi bir anlatım yapmayı hedefliyor iseniz tavsiyem LibreOffice Olacaktır.
Word'un aksine eklenen resmi istediğiniz yere konumlandırmanıza izin veriyor.
Word'un son sürümünü kullanmadım en son office 2016 kullanmıştım onda bu özellik yoktu.

Sadece tek seferlik kullanım içinde LibreOffice yüklenir mi buna da siz karar vereceksiniz artık  Shy

Yüklemek istemezseniz Google Dökümanlardan yapmayı deneyin derim.

Şimdiden Kolay Gelsin...
(29-04-2019, Saat: 10:38)cinarbil Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Günaydın hayırlı sabahlar.

Program için world' de kullanın kılavuzu hazırlıyoruz.
ekran resimlerini  windows ekran  alıntı aracı ile alıp png  olarak kaydediyorum.
resim kalitesi resimle yazıyı eşleştirme hizalama ve dosya boyutunu yüksekliği
gibi sorunlar yaşıyoruz bu konuda önerisi olan var mı

Merhaba,

HelpSmith kullanıcı dostu ve sade bir yapıya sahip. 

Örnek yardım dokümanı hazırlama videosu da paylaşmışlar.

İndirmek için tıklayın.

HelpSmith ile üretilen help dosyasını Delphi projesine bağlamak

HTMLHelpViewer kütüphanesini uygulamanızın ana formunun uses kısmına ekleyin. Uygulamanızın OnCreate veya açılışta tetiklendiği bir fonksiyonda dosyayı uygulamaya işaretleyin.

Application.HelpFile := ExtractFilePath(Application.ExeName) + 'HelpDosyasi.chm';
HelpSmith de dahil olmak üzere hepsi Microsoft tarafından ücretsiz verilen HTML Help Workshop'a ait kütüphane ve referansları kullanmaktadır. HTML Help Workshop'ı indirmek için tıklayın.
Teşekkür ederim.
@Mr.Developer evet doğru anlaşılmış ellerinize sağlık.

@Abdullah ILGAZ bilgi için teşekkür ederim aynı zamanda bir program tarafından çağrılan bir yardım dosyası olacağından tercih edeceğim
"…De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler" (Zümer Suresi, 9)
Hocam işinize karışmak gibi olmasın da, daha önce farklı şirketlerde farklı programlar için kullanım kılavuzu hazırlama deneyimim oldu. Fakat şöyle bir gerçek var, bizim milletimiz okumayı sevmiyor. Adama aç kılavuzdan falanca yere bak demek, hakaret gibi geliyor. O yüzden uzun zamandır kullanım kılavuzu hazırlamıyoruz. Programlarımızla ilgili az bilinen veya kullanımı karıştırılan ve zorlanılan yerler için kullanım videoları hazırlıyoruz. Hem daha kolay, hem de daha kullanışlı oluyor. Bence bu alternatifi de bir düşünün.

Bu arada @Abdullah ILGAZ bey'in paylaştığı video'da aslında benzer bir şekilde, benim dediğim şeyi yapıyor Smile Adamlar "CHM dökümanı nasıl hazırlanır" diye bir kılavuz yazıp PDF olarak link verselerdi inanın kimse okumazı. Ama video üzerinden gösterince ne kadar pratik değil mi ? Eğitim videoları hem daha anlaşılır, hem daha pratik, hem de insanımız youtube'dan vb. video izlemeye alışkın olduğu için zorlanmıyorlar.
Firebird Ekipler Amiri. Dmitry Kouzmenko ve Dmitry Yemanov ile çalışmış , Eski IBSurgeon personeli, Kıdemli Firebird Kurtarma Uzmanı, Firebird Foundation bağışçısı...
Sonunda Delphi'de CHM'ye döndü.
Ağlarsa kablosuz ağlar, gerisi yerel ağlar...
(29-04-2019, Saat: 11:42)rmzgenius Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu arada @Abdullah ILGAZ  bey'in paylaştığı video'da aslında benzer bir şekilde, benim dediğim şeyi yapıyor Smile Adamlar "CHM dökümanı nasıl hazırlanır" diye bir kılavuz yazıp PDF olarak link verselerdi inanın kimse okumazı. Ama video üzerinden gösterince ne kadar pratik değil mi ? Eğitim videoları hem daha anlaşılır, hem daha pratik, hem de insanımız youtube'dan vb. video izlemeye alışkın olduğu için zorlanmıyorlar.

Merhaba,

Konuya dahil olma gibi bir niyetim yoktu, ama ben de tam tersini düşünüyorum Smile Bu yüzden yazayım dedim.

Bir konuyu öğrenirken video izlemek kadar gereksiz uzun ve verimsiz bir yöntem yok Big Grin Bu konu kişiye göre değiştiği için tartışılacak bir konu değil, ama benim kişisel tercihim düzgün bir dille yazılmış (hangi dilde yazılmış olursa olsun, düzgün ve doğru bir dille demek istiyorum) anlatımlar. Hele de bu anlatımlar sohbet gibi değil de eğitim diliyle yazılmışsa işler çok daha kolay oluyor. Tarama gözüyle okuduğum için bildiğim kısımları hızla geçebiliyor, bilmediğim kısımlara odaklanabiliyorum. Video izlerken bu mümkün değil. İleri saracak olsam arada kaçıracağım bir tane kilit cümle olabilir. Tamamını izlesem bir sürü vakit kaybı Smile

Madem konuya dahil oldum, bu konudaki görüşümü de söyleyeyim. Bir programla birlikte doküman verdiğiniz zaman programınız aslında bir basamak üste çıkıyor. Kimse okumayacak olsa da, o doküman çok değil, bir iki sürüm sonra artık güncelleğini yitirecek olsa da doküman programın kalitesini arttırıyor (Ama yazması da çok sıkıcı Big Grin).

İyi çalışmalar
Bende görselciyim.. okuyarak değil görerek ogrenmenin faydalı olduğunü düşünenlerdenim.
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Okuduğum en kötü Delphi kitabı rmzgenius 5 1.359 14-01-2023, Saat: 09:29
Son Yorum: rmzgenius
  "Çocuklar için Python ile Programlama" kitabı ücretsiz olarak indirilebilir durumda. pro_imaj 0 1.736 13-09-2018, Saat: 11:48
Son Yorum: pro_imaj
  Türkiye'de Bilgisayar Kitabı Yazmak ssahinoglu 23 13.192 11-07-2018, Saat: 22:56
Son Yorum: engerex

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi