Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TpApro ApdComPort Terazi Okuma
Merhaba Arkadaşla,

Hazırladığım projede TEM Marka bir teraziden gelen veriyi okumam gerekiyor. Aşağıda kullandığım kod mevcut. Terazinin gönderdiği veri şu şekilde:
+ 0.122kg 
t 0.000kg 
+ 0.122kg 
t 0.000kg 
+ 0.122kg 
t 0.000kg 
+ 0.122kg 
t 0.000kg 

Sürekli gönderim yapan bir terazi. Benim + ile gelen değerden 0.122 olan kısmı ayırmam gerekiyor ve bunu ekrana yazmam gerekiyor. Fakat bir türlü başaramadım. Sadece yukarıdaki şekilde alabiliyorum. Desteğinize ihtiyacım var acilen. Teşekkürler.

procedure TTartiEkran.ApdComPort1TriggerAvail(CP: TObject; Count: Word);
var
   I, j: Word;
   gelenkarakter: AnsiChar;
   sonuc: string;
begin 
   try
      sonuc := '';
      for I := 1 to Count do
      begin
            gelenkarakter := ApdComPort1.GetChar;
            case gelenkarakter of
            #0 .. #1: { Don't display };
            else
                  sonuc := sonuc + gelenkarakter;
            end;
      end;
      lbGramaj.Caption:=Sonuc;
   except
   end;
end;
Merhaba Aşağıdaki şekilde bir kod işini Görecektir. Sonucu Virgüllü sayı olarak döner ve matematik işlemlerinde kullanabilirsin.

function KgAyristir(GelenData:String): Double;
const
  Tumkarakterler = '+0123456789.kg ';
  Numerik        = '0123456789.';
  Prefix : Char  = '+';
  Virgul : Char  = ',';
  Nokta  : Char  = '.';
var
  Harf : integer;
  Temp : String;
begin
Result := 0;
if GelenData <> '' then
  begin
  if GelenData[1] = Prefix then
    begin
     Delete(GelenData,1,1);
     GelenData := GelenData.Trim;
     // yabancı Karakter varsa Sonuç "0" olsun.
     for Harf := 1 to length(GelenData) do
       if not (AnsiPos(GelenData[Harf],Tumkarakterler) > 0) then
        exit;
     // Kg için Parse işlemi
      for Harf := 1 to length(GelenData) do
      begin
         if AnsiPos(GelenData[Harf],Numerik) > 0 then
          if GelenData[Harf] = Nokta then
             Temp := Temp + Virgul else
             Temp := Temp + GelenData[Harf];
        Result := StrtoFloat(Temp);
      end;
    end;
end;
end;

Kullanımı : 

var
  I, j: Word;
begin 
  try
     begin
           case gelenkarakter of
           #0 .. #1: { Don't display };
           else
                 sonuc := sonuc + gelenkarakter;
           end;
     end;
     lbGramaj.Caption:=floattoStr(KgAyristir(Sonuc))+ ' kg';;
  except
  end;
end;
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Sadece Hobiciyim..
(06-05-2019, Saat: 16:13)smyrna231802 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.....Desteğinize ihtiyacım var acilen. Teşekkürler.

Ve Gidiş o Gidiş.. 
Demek ki Acil işini gören arazi moduna geçiyor Smile inşallah işini çözmüşsündür.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Sadece Hobiciyim..
(08-05-2019, Saat: 16:48)SercanTEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(06-05-2019, Saat: 16:13)smyrna231802 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.....Desteğinize ihtiyacım var acilen. Teşekkürler.

Ve Gidiş o Gidiş.. 
Demek ki Acil işini gören arazi moduna geçiyor Smile inşallah işini çözmüşsündür.

Bu nedenle, hazır bilgi vermeyin; yol gösterin diyorum sık sık. Hatta bu nedenle pek de sevilmiyorum Undecided
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
(08-05-2019, Saat: 16:52)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(08-05-2019, Saat: 16:48)SercanTEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Ve Gidiş o Gidiş.. 

Bu nedenle, hazır bilgi vermeyin; yol gösterin diyorum sık sık. Hatta bu nedenle pek de sevilmiyorum Undecided

Aslında Doğrusu Dediğiniz gibi ama görünce dayanamadım. O sırada String Parse içeren kodlar yazıyordum soruyu görünce hızımı alamadım açıkçası Smile neyse arkadaş işini görsün de konuyu anlamayacağı için gene gelecektir Smile

Sadece Hobiciyim..
Ne kadar da acelecisiniz. Konuyu 6 Mayısta açmışım bugün daha 9 Mayıs. Ön yargılarınızdan kurtulun herkes aynı değildir. Test işlemlerim geçikti bugün sonucu yazacağım. 

(08-05-2019, Saat: 16:48)SercanTEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Ve Gidiş o Gidiş.. 

(08-05-2019, Saat: 17:10)SercanTEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(08-05-2019, Saat: 16:52)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Bu nedenle, hazır bilgi vermeyin; yol gösterin diyorum sık sık. Hatta bu nedenle pek de sevilmiyorum Undecided

Aslında Doğrusu Dediğiniz gibi ama görünce dayanamadım. O sırada String Parse içeren kodlar yazıyordum soruyu görünce hızımı alamadım açıkçası Smile neyse arkadaş işini görsün de konuyu anlamayacağı için gene gelecektir Smile
(09-05-2019, Saat: 09:41)smyrna231802 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Ne kadar da acelecisiniz. Konuyu 6 Mayısta açmışım bugün daha 9 Mayıs. Ön yargılarınızdan kurtulun herkes aynı değildir. Test işlemlerim geçikti bugün sonucu yazacağım. 

(08-05-2019, Saat: 16:48)SercanTEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Ve Gidiş o Gidiş.. 

(08-05-2019, Saat: 17:10)SercanTEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Aslında Doğrusu Dediğiniz gibi ama görünce dayanamadım. O sırada String Parse içeren kodlar yazıyordum soruyu görünce hızımı alamadım açıkçası Smile neyse arkadaş işini görsün de konuyu anlamayacağı için gene gelecektir Smile

Amaç Dikkatini çekmekti demek başarılı olmuşum. Testlerini yap takılırsan gene buradayız.

Sadece Hobiciyim..
(09-05-2019, Saat: 09:43)SercanTEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(09-05-2019, Saat: 09:41)smyrna231802 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Ne kadar da acelecisiniz. Konuyu 6 Mayısta açmışım bugün daha 9 Mayıs. Ön yargılarınızdan kurtulun herkes aynı değildir. Test işlemlerim geçikti bugün sonucu yazacağım. 

Amaç Dikkatini çekmekti demek başarılı olmuşum. Testlerini yap takılırsan gene buradayız.

Teşekkür ederim.  Shy
Hepinize teşekkürler. Örneklerinizin faydası oldu.
Programın show olayında ApdComPort1.open:=true; yapıyorum. Sonrası da aşağıda.

var
 I: Word;
 artivar: integer;  
begin 
 try
   begin