Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İslami Yazılım - DERYA
Elinize sağlık. Veritabanı olarak ne kullandınız ? SQL tabanlı bir veitabanı mı ? teknik bilgi paylaşmanız mümkün mü ?
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Sadece Hobiciyim..
(08-05-2019, Saat: 12:18)Cyb3r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(08-05-2019, Saat: 11:24)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Merhaba,

Elinize sağlık çok güzel bir uygulama olmuş.

Mobil tarafında kuranı kerim Türkçe meal ve Arapça ile ilgili bir çalışma planım var. Sizin kullandığınız bu verilere telif hakkı ödeyip mi sahip oldunuz, hem dağıtımdaki durumu merak ediyorum, hemde eğer dağıtım sorunsuzsa bu verilere tablo yapısında ulaşabilirim.

Teşekkürler.

Allah razı olsun. Doğrusu uzun süredir bu programa benzer mobil uygulama yazma gibi bir düşüncemiz var ama imkan olmadı. Veri tabanı bizim tarafımızdan uzun bir süreçte hazırlandı. Eğer mobil uygulama yazma gibi bir düşünceniz varsa elimizden geleni yaparız. Mobil için böyle bir çalışma çok çok iyi olur.

Ben işin meal yani türkçe kısmıyla bir şeyler yapmak arayışındayım. Merak ettiğim konu şu; Örneğin diyanetin meal çevirisi veya herhangi bir kişi/kurum'un çevirisini böyle bir uygulamada yayınlamak için izin mi alınıyor yoksa internette zaten var olan kişiler tarafından bir şekilde oluşturulmuş dosyaları alıp işleme tabi tutup mu ilerleniyor. 
İyi bir şeyler yapmak istenirken birilerinin yıllar süren emeklerini yazılımın içine aktarıp kullanma konusundaki durumu merak ediyorum.
İyi çalışmalar.
(08-05-2019, Saat: 15:12)SercanTEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Elinize sağlık. Veritabanı olarak ne kullandınız ? SQL tabanlı bir veitabanı mı ? teknik bilgi paylaşmanız mümkün mü ?

Evet sql tabanlı Delphi üzerine gelen Component veritabanı kullanılıyor.

(08-05-2019, Saat: 15:31)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(08-05-2019, Saat: 12:18)Cyb3r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Allah razı olsun. Doğrusu uzun süredir bu programa benzer mobil uygulama yazma gibi bir düşüncemiz var ama imkan olmadı. Veri tabanı bizim tarafımızdan uzun bir süreçte hazırlandı. Eğer mobil uygulama yazma gibi bir düşünceniz varsa elimizden geleni yaparız. Mobil için böyle bir çalışma çok çok iyi olur.

Ben işin meal yani türkçe kısmıyla bir şeyler yapmak arayışındayım. Merak ettiğim konu şu; Örneğin diyanetin meal çevirisi veya herhangi bir kişi/kurum'un çevirisini böyle bir uygulamada yayınlamak için izin mi alınıyor yoksa internette zaten var olan kişiler tarafından bir şekilde oluşturulmuş dosyaları alıp işleme tabi tutup mu ilerleniyor. 
İyi bir şeyler yapmak istenirken birilerinin yıllar süren emeklerini yazılımın içine aktarıp kullanma konusundaki durumu merak ediyorum.
İyi çalışmalar.
Yıllar süren emeği yazılımın içerisine aktarma konusunda kesinlikle haklısınız. İzin istenilerek olmazsa kul hakkıdır. Diğer konuda ise şöyle bir durum var. Bildiğim kadarıyla diyanet veya herhangi bir şahıs kendi vermediği müddetçe veritabanı olarak bilgiler piyasada yok. Diyanet veritabanı olarak vermiyor diye biliyorum ama diyanetin yayınlamış olduğu pdf veya benzeri varsa uygulamalar ücretsiz olarak halka sunulmuş durumda. Bunları kullanma konusunda diyanet tarafından herhangi bir izin gerektiğini düşünmüyorum. Diğer ilimler noktasında alınan bilgiler eğer uygulama veya varsa geniş bir e-kütüphane aracığıyla alınmış ise o kitabın veya uygulamanın ücretsiz olması gerekir aksi halde o da sıkıntı oluşturur hem dünyevi olarak hemde uhrevi olarak. Örnek verecek olursam birçok insanın bildiği faydalı uygulama olan Mürşit'i kurduğunuz vakitte sözleşme kısmında hatırladığım kadarıyla bu uygulama kopya ise kul hakkıdır gibi bir ibare geçiyor. Bu şekilde önünü alan şahıs ve kurumlarda mevcuttur. Verinin nereden alındığı önemli. Aksi halde faydalı olayım derken kendi şahsına zarar vermiş olursun. Bu konuda halka açılmış olan veriler kullanılırsa sıkıntı olmaz inşaAllah.

Meal ile ilgili bir çalışmanız olursa özelden konuşabiliriz. Şahsım olarak elimden geleni yaparım.
Selamün aleyküm,

Öncellikle herkesin Ramazan ayı mübarek olsun.

Benimde geçen sene yazdığım ve sadece benim ve bir arkadaşımın kullandığı (paylaşmak nasip olmadı) namaz vakti uygulamasını paylaşayım.
  • Ezan, ezan duası ve cuma günü cuma selası okumakta.
  • Farklı farklı hadisler ana ekranda gösterilir.
  • Hata bildirimi ve özelleştirilebilir yapısı mevcuttur.
  • 81 şehir bulunmaktadır. İstisna olarak Almanya'nın Usingen şehri eklenmiştir; o da arkadaşım için.
  • Uygulama internet üzerinden verileri çekmektedir. Her 00:00'da vakitler güncellenir. 
  • Uygulamanın hatasız çalışması için kurulumu bir defaya mahsus yönetici olarak başlatırsanız sorun çıkmaz.
Yeni bir versiyon ile tasarımsal olarak çok güzel şeyler yapmıştım fakat tamamlamak nasip olmadı. Source kodları için aslında github üzerinden paylaşmayı düşünüyorum. Bu aralar büyük proje üzerinde çalıştığım için pek vaktim olmuyor herkese açık hale getirmek. Umarım işinize yarar.

SS:

Ana Ekran:
app1.png

Ayarlar Menüsü:
app2.png

Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Saygılarımla,
İyi çalışmalar.
Yazılım Topluluğumuz -> Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Kişisel Tanıtım Sitem -> Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
19 y/o, sadece öğrenmeye odaklanmış, insancık..
(08-05-2019, Saat: 17:40)Halil Han Badem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Selamün aleyküm,

Benimde geçen sene yazdığım ve sadece benim ve bir arkadaşımın kullandığı (paylaşmak nasip olmadı) namaz vakti uygulamasını paylaşayım.
  • 81 şehir bulunmaktadır. İstisna olarak Almanya'nın Usingen şehri eklenmiştir; o da arkadaşım için.
  • Uygulama internet üzerinden verileri çekmektedir. Her 00:00'da vakitler güncellenir. 
  • Uygulamanın hatasız çalışması için kurulumu bir defaya mahsus yönetici olarak başlatırsanız sorun çıkmaz.
Yeni bir versiyon ile tasarımsal olarak çok güzel şeyler yapmıştım fakat tamamlamak nasip olmadı. Source kodları için aslında github üzerinden paylaşmayı düşünüyorum. Bu aralar büyük proje üzerinde çalıştığım için pek vaktim olmuyor herkese açık hale getirmek. Umarım işinize yarar.

SS:

Ana Ekran:
app1.png

Ayarlar Menüsü:
app2.png

Saygılarımla,
İyi çalışmalar.
Aleyküm Selam. Yazdığınız programı inceledim elinize sağlık güzel olmuş. Bu konuda birkaç aklıma takılan yer oldu. Namaz vakitlerine baktığım zaman diyanet ile uyuşmadığını gördüm. Diyanet'in sitesinden çekmemişsiniz galiba. Bunu diyanet üzerinden çekme imkanı olursa çok iyi olurdu. Dediğiniz şekilde github üzerinden paylaşırsanız üzerinde uğraşabilirim inşaAllah.  Bulunduğum iş yerinde böyle bir programa ihtiyaç vardı. Net üzerinden çekmeden veri tabanına kendim aylık elle girecek şekilde (Tabi macro ile bunu yapıyor) bir program yazmıştım. Tabi program sadece bulunduğum ilin vakitleri barındırıyor. Eğer paylaşma imkanınız olursa sizin yazdığınız üzerinden geliştirilebilinir. 
Allah razı olsun bu çalışmanızdan dolayı.
(10-05-2019, Saat: 16:10)Cyb3r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(08-05-2019, Saat: 17:40)Halil Han Badem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Selamün aleyküm,

SS:

Ana Ekran:
app1.png

Ayarlar Menüsü:
app2.png

Saygılarımla,
İyi çalışmalar.
Aleyküm Selam. Yazdığınız programı inceledim elinize sağlık güzel olmuş. Bu konuda birkaç aklıma takılan yer oldu. Namaz vakitlerine baktığım zaman diyanet ile uyuşmadığını gördüm. Diyanet'in sitesinden çekmemişsiniz galiba. Bunu diyanet üzerinden çekme imkanı olursa çok iyi olurdu. Dediğiniz şekilde github üzerinden paylaşırsanız üzerinde uğraşabilirim inşaAllah.  Bulunduğum iş yerinde böyle bir programa ihtiyaç vardı. Net üzerinden çekmeden veri tabanına kendim aylık elle girecek şekilde (Tabi macro ile bunu yapıyor) bir program yazmıştım. Tabi program sadece bulunduğum ilin vakitleri barındırıyor. Eğer paylaşma imkanınız olursa sizin yazdığınız üzerinden geliştirilebilinir. 
Cümlemizden hocam sizden de Allah razı olsun,
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız. üzerinden verileri çekiyor. Diyanet geçen sene birkaç değişikliğe gittiği için başka bir siteyi tercih ettim. Aralarında 1-5 dk bir oynama oluyor. Erken yerine bilakis çektiğim sitede daha geç okunuyor. 
GitHub üzerinden bugün yarın paylaşırım. Birkaç gündür rahatsızım. 
Aylık kayıt için bir kütüphane yazmayı düşünüyorum bu konuda. Onun çalışmalarına da en kısa sürede başlayacağım.

Unutmadan söylemekte fayda var;

Uygulama bir PHP scripti(kendi yazdığım) üzerinden verileri çekiyor. Bu veriler yukarıda ki mesajda belirttiğim siteden çekmekte. Dilerseniz bu scripti de kullanabilirsiniz.

il parametresi doğrultusunda o ilin vakitlerini çeker.

Burada scriptin kaynak kodlarına ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar.
Yazılım Topluluğumuz -> Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Kişisel Tanıtım Sitem -> Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(10-05-2019, Saat: 16:15)Halil Han Badem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(10-05-2019, Saat: 16:10)Cyb3r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Aleyküm Selam. Yazdığınız programı inceledim elinize sağlık güzel olmuş. Bu konuda birkaç aklıma takılan yer oldu. Namaz vakitlerine baktığım zaman diyanet ile uyuşmadığını gördüm. Diyanet'in sitesinden çekmemişsiniz galiba. Bunu diyanet üzerinden çekme imkanı olursa çok iyi olurdu. Dediğiniz şekilde github üzerinden paylaşırsanız üzerinde uğraşabilirim inşaAllah.  Bulunduğum iş yerinde böyle bir programa ihtiyaç vardı. Net üzerinden çekmeden veri tabanına kendim aylık elle girecek şekilde (Tabi macro ile bunu yapıyor) bir program yazmıştım. Tabi program sadece bulunduğum ilin vakitleri barındırıyor. Eğer paylaşma imkanınız olursa sizin yazdığınız üzerinden geliştirilebilinir. 
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız. üzerinden verileri çekiyor. Diyanet geçen sene birkaç değişikliğe gittiği için başka bir siteyi tercih ettim. Aralarında 1-5 dk bir oynama oluyor. Erken yerine bilakis çektiğim sitede daha geç okunuyor. 
Aylık kayıt için bir kütüphane yazmayı düşünüyorum bu konuda. Onun çalışmalarına da en kısa sürede başlayacağım.
Öncelikle Allah şifa versin. Evet birkaç dakika daha geç okunuyor sıkıntı olmuyor ama diyanet bu konuda daha güvenli. Aynen dediğiniz şekilde o vakit bende araştırma yaptığımda diyanetin sitesinde değişiklik olduğu için çekememiştim. Hatta bunun için php üzerinden xml olarak çeken bir script bulmama rağmen işimi görmedi malesef. Aylık kayıt olursa çok iyi olurdu. Çünkü internet üzeri kullanmayan birçok insan var ve internet olmadığında program işlevsiz hale geliyor. Aylık olarak çekilirse ve bunlar veri tabanına kaydedilecek bir sistemde olursa epey iş görür. Paylaştığınızda gözden kaçırmamak için konu olarak açarsanız iyi olur.

(10-05-2019, Saat: 16:15)Halil Han Badem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(10-05-2019, Saat: 16:10)Cyb3r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Aleyküm Selam. Yazdığınız programı inceledim elinize sağlık güzel olmuş. Bu konuda birkaç aklıma takılan yer oldu. Namaz vakitlerine baktığım zaman diyanet ile uyuşmadığını gördüm. Diyanet'in sitesinden çekmemişsiniz galiba. Bunu diyanet üzerinden çekme imkanı olursa çok iyi olurdu. Dediğiniz şekilde github üzerinden paylaşırsanız üzerinde uğraşabilirim inşaAllah.  Bulunduğum iş yerinde böyle bir programa ihtiyaç vardı. Net üzerinden çekmeden veri tabanına kendim aylık elle girecek şekilde (Tabi macro ile bunu yapıyor) bir program yazmıştım. Tabi program sadece bulunduğum ilin vakitleri barındırıyor. Eğer paylaşma imkanınız olursa sizin yazdığınız üzerinden geliştirilebilinir. 

Unutmadan söylemekte fayda var;

Uygulama bir PHP scripti(kendi yazdığım) üzerinden verileri çekiyor. Bu veriler yukarıda ki mesajda belirttiğim siteden çekmekte. Dilerseniz bu scripti de kullanabilirsiniz.

il parametresi doğrultusunda o ilin vakitlerini çeker.

Burada scriptin kaynak kodlarına ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar.
Teşekkür ederim. Elinize sağlık böyle birşeyi çok aradım desemSmile Bulduklarım ise pek işe yaramamıştı. Allah razı olsun.
Rica ederim. Nedense İslami uygulamalar yazmak hoşuma gidiyor. İleri ki süreçte belki daha farklı uygulamalar çıkartabilirim.

Saygılarımla,
İyi çalışmalar.
(10-05-2019, Saat: 16:29)Halil Han Badem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Rica ederim. Nedense İslami uygulamalar yazmak hoşuma gidiyor. İleri ki süreçte belki daha farklı uygulamalar çıkartabilirim.

Saygılarımla,
İyi çalışmalar.

Benimde aynı şekilde. İşin manevi boyutu fazla. Özellikle sadaka-i cariye kısmını düşününce daha bir azim oluyor. Rabbim işlerinizi kolaylaştırsın. Ekip olarak geliştirmek istediğiniz birşey olursa buradayım inşaAllah elimden geleni yaparım.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi