Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
fonksiyon içinde parametreye default değer atama sorunu
Selamlar

Bir fonksiyon içerisinde Defualt olarak Record tipinde tanımlanan bir parametrenin default değerini atamada sorun yaşıyorum
Bu konuyu nasıl aşabilirim.

Teşekkürler

...
...
type
 TFRPreviewRecord = record
   oADOC: TADOConnection;
   sFormAdi : String;
   sRaporAdi : String;
end;
Const
 DefaultFRPreview : TFRPreviewRecord =
   (oADOC : nil;
    sFormAdi : '';
    sRaporAdi : '');

function fn_X(pFR : TFRPreviewRecord = DefaultFRPreview ): Boolean;   //Bu satır derlenmiyor

implementation

Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
Default değer için aynı fonksiyondan bir tane daha yazmalısınız. Yani overload etmelisiniz:
function fn_X(pFR : TFRPreviewRecord): Boolean; overload;

function fn_X: Boolean; overload;

Default değer için olanın implementasyonu:
function fn_X: Boolean;
begin
  fn_X(DefaultFRPreview);
end;
There's no place like 127.0.0.1
(24-05-2019, Saat: 00:17)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Default değer için aynı fonksiyondan bir tane daha yazmalısınız. Yani overload etmelisiniz:

Default değer için olanın implementasyonu:
begin
  fn_X(DefaultFRPreview);
end;
@SimaWB Hocam olayı tam olarak anlıyamadım
Verdiğiniz örnekte default değeri atama olarak gönderiyoruz. Fakat benim yapmak istediğim declerasyon sırasında defult değer vermek
yani çoklu parametrelerde sondaki default değerleri parametre geçmeden bunu sağlamaya çalışmak istiyorum
İlkel (primitive) bir tip oluşturmadığınız için varsayılan argüman olarak bir Record tipi geçmenize izin verilmiyor. Bunu ancak her defasında kullanacağınız fonksiyonu bir sınıf içerisinde yazıp sınıfın oluşturucu metodu (constructor) içerisine parametre olarak geçtiğiniz varsayılan tipi sınıf içinde yerel bir record değişkenine atamasını yapıp overload edilen ana metodun içinden dönüş tipi olarak constructor içine geçtiğiniz argümanı döndürebilirsiniz.

Eğer ilkel (primitive) tipler olsaydı varsayılan olarak fn_X(AStatus: boolean = false) şeklinde kullanılabilirdi.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

uses
RecordUnit.pas; // Record tip tanım kütüphanesi

type
TMyClass=class
constructor Create(AOwner:TOwner;ADefaultFRPreview:TFRPreviewRecord);
end;

var
_DefaultFRPreview : TFRPreviewRecord;

begin
inherited;
//...
_DefaultFRPreview := ADefaultFRPreview;
//...
end;

begin
  fn_X(_DefaultFRPreview);
end;

(24-05-2019, Saat: 10:11)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.@SimaWB Hocam olayı tam olarak anlıyamadım
Verdiğiniz örnekte default değeri atama olarak gönderiyoruz. Fakat benim yapmak istediğim declerasyon sırasında defult değer vermek
yani çoklu parametrelerde sondaki default değerleri parametre geçmeden bunu sağlamaya çalışmak istiyorum

Parametrenin default değeri ne zaman kullanılır? Siz o paramtereye değer vermeden kullandığınızda. İşte benim yazdığım da tam olarak bunu yapıyor. Aynı fonksiyonu parametreye değer vermeden kullanabilmeniz için bir tane daha tanımladık.
There's no place like 127.0.0.1
(24-05-2019, Saat: 11:00)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(24-05-2019, Saat: 10:11)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.@SimaWB Hocam olayı tam olarak anlıyamadım

Parametrenin default değeri ne zaman kullanılır?  Siz o paramtereye değer vermeden kullandığınızda. İşte benim yazdığım da tam olarak bunu yapıyor. Aynı fonksiyonu parametreye değer vermeden kullanabilmeniz için bir tane daha tanımladık.

@SimaWB Teşekkürler

(24-05-2019, Saat: 10:48)Abdullah ILGAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

uses
RecordUnit.pas; // Record tip tanım kütüphanesi

type
TMyClass=class
end;

var
_DefaultFRPreview : TFRPreviewRecord;

begin
inherited;
//...
_DefaultFRPreview := ADefaultFRPreview;
//...
end;

begin
  fn_X(_DefaultFRPreview);
end;

@Abdullah ILGAZ Teşkkürler

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  inputquery ile sayisal değer kontrolu serdar 4 83 9 saat önce
Son Yorum: serdar
  SetLength sorunu seci20 2 87 13-09-2019, Saat: 13:50
Son Yorum: seci20
  Writefile yazılan byte sorunu seci20 2 161 04-09-2019, Saat: 20:29
Son Yorum: seci20
  Tablodaki alana 0 değerini default olarak gönderme wiseman 8 195 03-09-2019, Saat: 09:05
Son Yorum: wiseman
  Fastreport barcod yazdirma sorunu TheEAK 8 565 30-07-2019, Saat: 17:09
Son Yorum: TheEAK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi