Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
UniChart Çizim Alanını Panele Nasıl Sığdırabilirim?
Merhaba,
DB'den aldığım verileri UniChart PieSeries ile ekranda gösteriyorum. 
UniChart'ın kapladığı alan içerisine PieSeries verisi tam olarak sığmıyor. Çizim panelinin UniChart içerisine çizimi bozmayacak şekilde nasıl sığdırabilirim.

Merhaba Fesih Bey,

Projenizde uniChart bileşeni seçtikten sonra Object Inspector penceresinde SeriesList özelliğine tıklayın. Açılan UniChart Series başlıklı liste formunda oluşturduğunuz seriyi seçin. Object Inspector penceresinden SeriesLabel özelliğinin altındaki Display ibaresinin outside olmasını sağlayın.
Cevabınız için teşekkür ederim @delphi.developer.
Belirttiğiniz değişikliği yaptıktan sonraki son hali aşağıdaki gibi oluyor. 

Bu durumda hem veri başlıkları kayboluyor, hem de grafik yine chart alanına sığmıyor.
(03-06-2019, Saat: 13:08)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cevabınız için teşekkür ederim @delphi.developer.

Bu durumda hem veri başlıkları kayboluyor, hem de grafik yine chart alanına sığmıyor.

Merhaba

Öncelikle UniChart bişenini seçerek LayoutConfig -> BodyPadding özelliğini 0 yapın.

UniChart -> SeriesList 'i tıklayarak açılan pencerede oluşturduğunuz Seri 'yi seçin ve Object Inspector penceresinden SeriesLabel -> Display özelliğinin inside olmasını sağlayın.

UniChart -> ClientEvents -> UniEvents özelliğine tıklayın ve açılan formun sol üst köşesindeki liste kutusundan Ext.chart.PolarChart 'ı seçerek chart.beforeInit event içeriğinin aşağıdaki şekilde olmasını sağlayın.

function chart.beforeInit(sender, config)
{
 config.innerPadding=10;
 config.insetPadding=5;
}

Kendi yaptığım testlerde chart nesnesinin birim kesit parçalarının kısmi görülmeme sorununu bu şekilde halledebildim. Fakat bununla beraber daire şekilinde kullanılan bu tarz grafik gösterimlerinde artan birim kesit sayısı ile beraber, ilgili kesitlere ait etiketlerin görüntülenme sorunuda gerçekleşiyor. Ben bu sorunu ilgili kesit üzerine gelindiğinde isim:deger çiftini ilgili UniChart nesnesinin Title özelliğine atayarak halletmeyi seçtim. Belki işinize yarayabilir.

UniChart -> ClientEvents -> ExtEvents özelliğine tıklayın ve açılan formun sol üst köşesindeki liste kutusundan Ext.chart.PolarChart 'ı seçerek chart.itemmouseover event içeriğinin aşağıdaki şekilde olmasını sağlayın.

function chart.itemmouseover(chart, item, event, eOpts)
{
  var infotext = "";
  infotext = item.record.data.A + " : " + item.record.data.LL;
  MainForm.UniChart1.setTitle(infotext);
}
(08-06-2019, Saat: 04:17)delphi.developer Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-06-2019, Saat: 13:08)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cevabınız için teşekkür ederim @delphi.developer.

Merhaba

Öncelikle UniChart bişenini seçerek LayoutConfig -> BodyPadding özelliğini 0 yapın.

UniChart -> SeriesList 'i tıklayarak açılan pencerede oluşturduğunuz Seri 'yi seçin ve Object Inspector penceresinden SeriesLabel -> Display özelliğinin inside olmasını sağlayın.

UniChart -> ClientEvents -> UniEvents özelliğine tıklayın ve açılan formun sol üst köşesindeki liste kutusundan Ext.chart.PolarChart 'ı seçerek chart.beforeInit event içeriğinin aşağıdaki şekilde olmasını sağlayın.

{
 config.innerPadding=10;
 config.insetPadding=5;
}

Kendi yaptığım testlerde chart nesnesinin birim kesit parçalarının kısmi görülmeme sorununu bu şekilde halledebildim. Fakat bununla beraber daire şekilinde kullanılan bu tarz grafik gösterimlerinde artan birim kesit sayısı ile beraber, ilgili kesitlere ait etiketlerin görüntülenme sorunuda gerçekleşiyor. Ben bu sorunu ilgili kesit üzerine gelindiğinde isim:deger çiftini ilgili UniChart nesnesinin Title özelliğine atayarak halletmeyi seçtim. Belki işinize yarayabilir.

UniChart -> ClientEvents -> ExtEvents özelliğine tıklayın ve açılan formun sol üst köşesindeki liste kutusundan Ext.chart.PolarChart 'ı seçerek chart.itemmouseover event içeriğinin aşağıdaki şekilde olmasını sağlayın.

function chart.itemmouseover(chart, item, event, eOpts)
{
  var infotext = "";
  infotext = item.record.data.A + " : " + item.record.data.LL;
  MainForm.UniChart1.setTitle(infotext);
}

Merhaba,
Detaylı anlatımınız ve emekleriniz için çok teşekkür ederim @delphi.developer.
En kısa zamanda test Edip, buradan sonuç bildiririm.
(08-06-2019, Saat: 04:17)delphi.developer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba

{
 config.innerPadding=10;
 config.insetPadding=5;
}

Merhaba,
Vermiş olduğunuz ExtJS kodlarını ilgili kısma ekleyince istediğim gibi bir görüntü elde ettim. 
Teşekkür ederim @delphi.developer.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Webbrowser a tagına nasıl tıklarım? barissagir 4 1.336 19-07-2021, Saat: 11:51
Son Yorum: sabanakman
  unigui de ssl nasıl yüklenir ibrahim.aydin@perga.com.tr 4 2.286 24-11-2020, Saat: 12:43
Son Yorum: ibrahim.aydin@perga.com.tr
Shocked uniGui ile E Fatura nasıl Yapılır? ibrahim.aydin@perga.com.tr 12 6.722 18-06-2020, Saat: 20:01
Son Yorum: nguzeller
  UniGUI UniTreeView Item (Node) Aralığı Nasıl Ayarlanır? TescilsizUzman 4 3.636 09-06-2020, Saat: 15:05
Son Yorum: ibrahim.aydin@perga.com.tr
  web servis ile veritabanı bağlantısı nasıl yapılır? alisahin 3 3.389 28-05-2019, Saat: 08:52
Son Yorum: r3n4m3

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi