Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilgisayar Mühendisi ne iş yapar?
Ben "Bilgisayar Mühendisliği" nin bir meslek değil bir unvan olduğunu düşünüyorum. Peki bir bilgisayar mühendisi ne iş yapar, hangi meslekleri icra eder, firmalarda hangi pozisyonlarda çalışır?

Bir üniversitenin bilgisayar mühendiliği bölümünde okuyan bir grup öğrenciyle sohbet imkânı bulmuştum. Bu bölümde okuyan bir çok arkadaşın mezun olduktan sonra ne tür işler yapabileceği konusunda kafalarının karışık olduğunu farkettim. Arşive geçmesi ve internette bu konuda bir içerik olması açısından bu başlığı açtım.

Benim aklıma gelen pozisyonlar aşağıdaki gibi:
  • Yazılım Uzmanlığı/Mühendisliği (Software Engineering)
  • Sistem Mühendisliği (System Engineering)
  • Sistem Analisti ve Tasarımcısı (System Analyst & System Designer)
  • Bilgi Güvenliği Uzmanlığı (Information Security Manager)
  • Veritabanı Yöneticiliği (Database Administrator)
Bu konuda bulduğun diğer kaynaklar:
  • http://www.bilalakcay.com/files/bilgisayar_muhendisi_ne_is_yapar.pdf
  • https://www.makaleler.com/bilgisayar-muhendisi-ne-is-yapar
Benim gezdiğim işletmelerde bilgisayar mühendisleri genellikle programlama alanında çalıştıklarını gördüm. Özellikle bir çoğu .net platformunda koşan uygulamalar yapıyorlardı.

Farklı olarak sistem administrator yada Network Müh. olarak devam edenlerde vardı. Ama nadir denk geliyordum.

Resmî kurumlarda Bilgiişlem şube müdürü gibi unvan sahipleride vardı.

Ama genel olarak en çok yazılımcı olarak görüyorum. Hatta kimisi ile konusunca bitirme ödevi vs çalışmalarını hep yazılım üzerine yaptıklarını söylüyorlardı.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Sadece Hobiciyim..
Bu soruya çok genel bir cevap olacak ama Türkiyede bir çok meslekte olduğu gibi içinde Bilgisayar geçen her pozisyonda kendini ne şekilde sunduysa o işlerde görev yapıyor.

Başlarda Bilgisayar Müdendisliği disiplin olarak kendi içinde ayrışmayıp tek disiplinde gidip sonra piyasadaki işlere göre sahada bölündüğü için artık bu algı oluştu bence. Bilgisayar Mühendisi ama yazılım alanında çalışıyor, Network üzerine çalışıyor, sistem üzerine çalışıyor vs. vs.

Hele birde diğer mühendislik disiplinleri de işe girince pazar şenlendi. Şimdilerde üniversitelerde alt dallara bölünse de Ülkemizin çalışma şartlarında Bilgisayar Mühendisinin ne iş yapacağını açıkcası Patron ve çalışan belirleniyor kişisel görüşüm.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Türkiye'de Bilgisayar Kitabı Yazmak ssahinoglu 23 2.177 11-07-2018, Saat: 22:56
Son Yorum: engerex
  Bilgisayar Mimarisi yhackup 1 563 06-02-2018, Saat: 11:21
Son Yorum: klavye

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi