Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Python sorunsalı
Merhaba değerli forum arkadaşlarım,

Son zamanlarda Python diline karşı aşırı ilgi duyuyorum. Gerek popüler olması gerek kaynaklar açısından ilgimi çekiyor. Bir kaç kitap edindim ve netten kaynakları topladım. Synax yapısı açıkcası hosuma gitti. Dilin kuralları ayni şekilde.

Ben programlamayı Pascal/delphi ile ögrendim. Şimdi ise Python tarafında Birseyler yapmak istiyorum. 

Bazı arkadaşlarımız mutlaka yazmış veya araştırmıştır. Pascal/delphici olarak Python dili hakkında neler söyleyebilirsiniz ? Python icin yorumunuz nedir? Zaman harcamaya değer mi? Özellikle belirtmek istiyorum dil karşılaştırması veya dil savası çıkartmak istemiyorum. Sadece fikirlerinizi ve yorumlarınızı merak ediyorum.
Desktop uygulaması yazacaksanız hiç bulaşmayın derim. Ama back-end işler için son derece başarılı ve güçlü.
There's no place like 127.0.0.1
@SimaWB hocam aslında amacim hem linux hemde back-end tarafı içindi. Buna bağlanılarakta beraberinde Web tarafı.

Delphide hepsi yapılabiliyor biliyorum ama yeni bir soluk yeni bir teknolojiyi denemek istiyorum. Su aralar sadece kitapları ve dökümanları okuyorum. Gui tasarımı delphi gibi pratik değil. Hatta hiç değil. Bazen merak ediyorum bu kadar popüler bir dil icin neden delphi idesi gibi bir ide yok diye.

Python ile biraz çalışınca php tarafına girmek istiyorum.
Aslında diğer grupta da söyledim sanırım. Diller biraz özelleşti gibi. Hepsiyle herşeyi yapabilirsin. Atıyorum delphi ilede deli dehşet matematik işlemleri formülleri makine öğrenmeleri yapabilirsin ama bu tür kitaplıklar pythonda hazır var. ve performansları çok iyi. Böyle bir iş içinde guie gerek yok. basit bir web arayüzü ile kullanıcıdan bilgi alman bile yeter. Bunun içinde yine python un web server yapabilirsin. Bu pythonu daha iyi daha üstün kılmıyor. Bu işi daha az zaman / emek ile bitirirsin diyor. Muhasebe programı yazacaksan bence saçmalık gel delphide lazarus da yaz. Bu kez masa üstü performansın çok daha hızlı olur. Ha masa üstü ve matematiksel diyorsan masa üstünü delphi de matematik işlemini pythonda yaz. Sonuçta din seçmiyoruz. Biri olacak diğeri olmayacak diye birşey yok. PHP bir haftanı bile almaz. Web yazacaksan paldır küldür yazar geçer işine bakarsın. Diğerleriyle hoplayıp zıplamana gerek yok. Ama web ve donanım, atıyorum görüntü işleme vb. işler çok iç içeyse ya da pythonla bir yerden göbek bağın varsa django yap bu kez daha güçlü olur herşey pythonda biter.

Uzun lafın kısası pythonu bende çok severim çok zevkli bir dil. Ama python'la program yazmamın faydası olacak bir programım yok şuan. Misal makine öğrenmesi işi yapay zeka daha çok ilgimi çekiyor. Onları öğrenince direk pythona dalacağım.
Topluluk mopluluk yok :/
@boreas eyvallah. Grupta konuşmuştuk seninle zaten.

Delphi forumdaki delphicilerin fikirlerini merak ettiğim için bu konuyu açtım.
Bende hobi olarak son zamanlarda ilgilenmeye başladım gerçi delphi'de de hobiciyim, TWebBrowser kullandığım bir projeyi zevkine python (+ selenium) ile takrar yazıyorum, sırıtmaktan kendini alamıyor insan, HTML parse inanılmaz basit ve bir çok yöntemi var, basit derken Delphi tarafında biliyorsanız zaten o da basittir ama genel olarak çok daha kısa kodlar yazıldığını söyleyebilirim.

Lisanslı Delphi 2007 sahibiyim, projeyi rave den nasıl kurtarırım diye düşündüm. HTML parseden dönen verileri XML'e attım,  proje klasörünün içinde index.html sayfası oluşturup XML verilerini çekeyim dedim olmadı, HTML dosyası sunucuda değilse kesinlikle dışarıdan parametre almıyor (yada ben aldıramadım),  çözümse çok basit(miş)

PHP Kod: (Select All)
class Server(BaseHTTPRequestHandler):

def do_GET(self):

if self.path == '/':

self.path '/index.html'

try:

file_to_open open(self.path[1:]).read()

self.send_response(200)

except:

file_to_open "File not found"

self.send_response(404)

self.end_headers()

self.wfile.write(bytes(file_to_open'utf-8')) 
httpd.serve_forever() 
servis emrinize amade, localde ister html ister php dosyası koştur. Benim python ile ilgili tek endişem pip ile kurduğumuz harici modüller ileride sıkıntı çıkarır mı? python 2.x python 3.x muhabbetine döner mi? Özetle kodlaması basit ve zevkli bir dil bence. Bu arada editör olarak ne kullanıyorsunuz Sercan Bey?
(15-08-2019, Saat: 18:11)Hayati Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende hobi olarak son zamanlarda ilgilenmeye başladım gerçi delphi'de de hobiciyim, TWebBrowser kullandığım bir projeyi zevkine python (+ selenium) ile takrar yazıyorum, sırıtmaktan kendini alamıyor insan, HTML parse inanılmaz basit ve bir çok yöntemi var, basit derken Delphi tarafında biliyorsanız zaten o da basittir ama genel olarak çok daha kısa kodlar yazıldığını söyleyebilirim.

Lisanslı Delphi 2007 sahibiyim, projeyi rave den nasıl kurtarırım diye düşündüm. HTML parseden dönen verileri XML'e attım,  proje klasörünün içinde index.html sayfası oluşturup XML verilerini çekeyim dedim olmadı, HTML dosyası sunucuda değilse kesinlikle dışarıdan parametre almıyor (yada ben aldıramadım),  çözümse çok basit(miş)

class Server(BaseHTTPRequestHandler):

def do_GET(self):

if self.path == '/':

self.path '/index.html'

try:

file_to_open open(self.path[1:]).read()

self.send_response(200)

except:

file_to_open "File not found"

self.send_response(404)

self.end_headers()
pycharm        self.wfile.write(bytes(file_to_open'utf-8')) 
httpd.serve_forever() 
servis emrinize amade, localde ister html ister php dosyası koştur. Benim python ile ilgili tek endişem pip ile kurduğumuz harici modüller ileride sıkıntı çıkarır mı? python 2.x python 3.x muhabbetine döner mi? Özetle kodlaması basit ve zevkli bir dil bence. Bu arada editör olarak ne kullanıyorsunuz Sercan Bey?

Henüz editör kullanmıyorum. Öncelikle kitap ve dökümanlardan dilin kurallarını yapısını mantigini anlamaya çalışıyorum. Yakın zamanda uygulamaya başlayacağım. Bende programlama tarafında hobiciyim.

Ama kullanacağım ide pycharm olacak. Farklı ve işlevsel bir alternatif bulursam onuda kullanabilirim.

Elimde rasp3 var çalışmalarımı onunla yapacağım.
Sercan Bey naçizane, her ne kadar Atom.io cu olsam da 56.8 milyon install ve 5 yıldıza sahip python eklentisi ile Visual Studio Code şiddetle tavsiye ederim, bende pycharm kullanıyorum ama Smile ufak tefek işler/denemeler için vs code olmazsa olmazım. Saygılar.
(15-08-2019, Saat: 18:36)Hayati Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sercan Bey naçizane, her ne kadar Atom.io cu olsam da 56.8 milyon install ve 5 yıldıza sahip python eklentisi ile Visual Studio Code şiddetle tavsiye ederim, bende pycharm kullanıyorum ama Smile ufak tefek işler/denemeler için vs code olmazsa olmazım. Saygılar.

Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Wink Cross Platformucuların "Monkeys" sorunsalı gjamesbond 0 517 02-06-2022, Saat: 14:21
Son Yorum: gjamesbond
  "Çocuklar için Python ile Programlama" kitabı ücretsiz olarak indirilebilir durumda. pro_imaj 0 1.735 13-09-2018, Saat: 11:48
Son Yorum: pro_imaj

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi