Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphinin Geleceği
Arkadaşlar delphinin geleceği hep olumusuz görüşlere rastlıyorum. 
mesela bunun gibi Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.   
bazı sitelerde de popularıtesı dusuk Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
kimileri kurumsal fırmaların geliştiricileri için yetersiz oldugunu soyluyor.

Bazen düşünüyorum acaba artık embarcadero geliştirmeyi bırakırmı? yada vcl desteği veren firmalar artık bunu kesermi. 
ben 2004 ten beri bu platformu kullanıyorum. boyle seylerı duymak canımı sıkıyor.
Sizlerin dusuncesi nedir bu hususta.
Delphi'nin geleceğini değil bir geliştirici olarak kendinizin/kendimizin geleceğini düşünmeliyiz. Delphi'nin sorunu yetersiz olduğu konular değil popülaritesi. Ne yazık ki (özellikle ülkemizde ama sadece ülkemizde değil) Delphi her geçen gün popülerliğini kaybederken diğer diller ciddi popülerliğe sahip. İşimi gördükten sonra popüler olmasa ne olur diyorsanız, iş ilanlarına bakmanızı tavsiye ederim. Umarım hiç kimse işsiz kalmaz ama bunu oturup ummak yerine işinizi kaybederseniz ya da artık mevcut iş yerinizden ayrılmak zaruret haline gelirse bilginizin potansiyeli var mı ve ne kadar bunu arar ara tartmak ve ona göre teknolojilere kendi geleceğiniz için yatırım yapmak zorundasınız.
@serdar ben yaklaşık 1997 den beri delphi ile uygulama geliştiriyorum ve malesef gördüğüm kadarı ile de türkiyede gittikçe popülerliği azalıyor
bunu anlamanın yolu çok basit kariyer.net i açın delphi dediğinizde kaç firma eleman arıyor
.Net, MVC, Web gibi ifadeleri kullandığınızda kaç firma eleman arıyor kıyaslayın kararı siz verin
Sonuçlar çok acı malesef

Çünkü kurumlar artık her şeyi web platformunda ister duruma geldiler.
Delphi ile 3-5 gün içerisinde yapılacak şirket içi uygulamalar bile artık 3-4 haftada sürmesine rağmen web ile yapılıyor.
Bunun bir nedeni de bana göre yeni nesil yazılımcı gençlerimiz okuldan mezun olup bir kuruma gittiklerinde .net ile başlıyor olmalı
çünkü hiç delphi ile yazılım geliştirmemiş ve delphiyi türkiyede kullanılmayan bir dil olarak görmeleri bunu dahada arka plana itilmesine neden oluyor düşüncesindeyim

buda gerçeklerin analiz sonucu
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
(22-08-2019, Saat: 16:50)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.@serdar  ben yaklaşık 1997 den beri delphi ile uygulama geliştiriyorum ve malesef gördüğüm kadarı ile de türkiyede gittikçe popülerliği azalıyor
bunu anlamanın yolu çok basit kariyer.net i açın delphi dediğinizde kaç firma eleman arıyor
.Net, MVC, Web gibi ifadeleri kullandığınızda kaç firma eleman arıyor kıyaslayın kararı siz verin
Sonuçlar çok acı malesef

Çünkü kurumlar artık her şeyi web platformunda ister duruma geldiler.
Delphi ile 3-5 gün içerisinde yapılacak şirket içi uygulamalar bile artık 3-4 haftada sürmesine rağmen web ile yapılıyor.
Bunun bir nedeni de bana göre yeni nesil yazılımcı gençlerimiz  okuldan mezun olup bir kuruma gittiklerinde .net ile başlıyor olmalı
çünkü hiç delphi ile yazılım geliştirmemiş ve delphiyi türkiyede kullanılmayan bir dil olarak görmeleri bunu dahada arka plana itilmesine neden oluyor düşüncesindeyim

buda gerçeklerin analiz sonucu
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
@adelphiforumz  Kesinlikle katılıyorum firmalar .Net, MVC, Web, Asp, Visual studio ya hakım  gibi ilanlarla dolu.

Bazı donemler Visual studioyu da  ogrenmeyi denedim fakat bir turlu ısınamadım. Delphi platformu ılıklerımıze ışlemiş vazgeçilmiyor.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız. analizin sonucu gercekten içler acısı. 
Bilemiyorum ne yapmalı yada nereye suruklenıyoruz.
Selamlar

Aynı şekilde benim de karşıma çıkan en büyük sorunlardan birisi, yazılımın web tabanlı olarak müşteri tarafından istenmesi. Ben de bayağı bir denedim VS platformunu. Ancak gerçekten de ısınmak çok zor.
Delphinin en buyuk hatası çok zaman kadar Comm. sürümünün olmaması idi. Yazılım yapanlar enaz 6.000 EURO ödemek zorunda idiler. Ben 2006 yılına kadar Delphi ile kod yazdım. Sonra Kendini geliştiremedi. Ekip dağıldı. C# diline kuvvet verdiler. Sonra embarcadero adı ile tekrar yarışa katıldı. MS ürünleri ile fiyat yönünden kıyaslanırsa çok pahallı kalıyor. Genç Nesil Yarışa Katılamıyor. Yani Öğrenmek isteyenler Türkiye Şartlarında 20.000 TL eğitim parasını ödemek zorundalar. Oda eğer bulabilirseler BTgrubundan başka nere var.. MS öyledi. 200 saatlik kurs en fazla 4.000 TL. Üstelik her ilde var.Benim yaşım ilerledi. Artık ticari program yazamıyorum. Microsoft şu anda Xamarine çok büyük yatırım yapıyor. Ben sadece Delphinin Basit Mobil işlemlerini kullanıyorum. Ayrıca Kaynak sıkıntısı var özellikle Türkçede. Sadece Fesih Beyin Kitabından başka hangi kitap var. O da 250 TL. Bu genç nesil için ekstra yük. oysa c# için 30 TL bir kaynak bile yeterli oluyor. Ayrıca Microsoft a ben proğram geliştireceğim diye başvuruyorsun. 100.000 USD civarındaki tüm proğram , kaynak ( serves XP işletim sistemi vs. Aklınıza ne gelirse en az 10 kullanıcı olarak) 499 USD sizin emrininize sunuyor.
(23-08-2019, Saat: 21:06)zihnidede Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Delphinin en buyuk hatası çok zaman kadar Comm. sürümünün olmaması idi. Yazılım yapanlar enaz 6.000 EURO ödemek zorunda idiler. Ben 2006 yılına kadar Delphi ile kod yazdım. Sonra Kendini geliştiremedi. Ekip dağıldı. C# diline kuvvet verdiler. Sonra embarcadero adı ile tekrar yarışa katıldı. MS ürünleri ile fiyat yönünden kıyaslanırsa çok pahallı kalıyor. Genç Nesil Yarışa Katılamıyor. Yani Öğrenmek isteyenler Türkiye Şartlarında 20.000 TL eğitim parasını ödemek zorundalar. Oda eğer bulabilirseler BTgrubundan başka nere var.. MS öyledi. 200 saatlik kurs en fazla 4.000 TL. Üstelik her ilde var.Benim yaşım ilerledi. Artık ticari program yazamıyorum. Microsoft şu anda Xamarine çok büyük yatırım yapıyor. Ben sadece Delphinin Basit Mobil işlemlerini kullanıyorum. Ayrıca Kaynak sıkıntısı var özellikle Türkçede. Sadece Fesih Beyin Kitabından başka hangi kitap var. O da 250 TL. Bu genç nesil için ekstra yük. oysa c# için 30 TL bir kaynak bile yeterli oluyor. Ayrıca Microsoft a ben proğram geliştireceğim diye başvuruyorsun. 100.000 USD civarındaki tüm proğram , kaynak ( serves  XP işletim sistemi vs. Aklınıza ne gelirse en az 10 kullanıcı olarak) 499 USD sizin emrininize sunuyor.

Sayın zihnidede,
Fiyat ve fiyatlama konusunda Microsoft'la kimse boy ölçüşemez. Sizden almıyorsa o parayı başka yerden (müşterinizden) kat be kat alır. Kurumsal bir firmada yazılım geliştirme yapılıyorsa, işte orası MS'un üzerine çöküp söğüşleyeceği yerdir. Bu nedenlerle kurumsal firmaların çoğu MS ürünlerinden kaçıyorlar. Çok büyük firmaların Java kullanmak istemesi bu nedenle. Temel neden Java'nın DotNet'ten daha iyi olması değil.

Delphi'de bir defa 3000-4000 euro verdiğinizde tüm hakları sizin oluyor. MS'da ise 300euro'ya aldığınız bir sürümde kullandığınız bir dll size ekstra maliyetler getiriveriyor. 
Ben c# ve DotNet biliyorum, kullandım, ancak kullanmak istemiyorum. Sebebi de MS'un bu yamyamlığı. Birileri MS'a Richmond Korsanları diye hitap ediyordu ki, kesinlikle doğru bir söz. Benim kanımca gelecekte, Linux ve üzerinde birbiriyle ortaklaşa çalışabilen sistemler olacak, MS'un olacağı ise kuşkulu. MS eskiden IBM'in yaptığını yapıyor, kendi ekolojisini oluşturmuş ve tüm dünyayı haraca kesiyor. Evet, gerçekten çok becerikli, hepsi birbiriyle uyumlu sistemler. Ancak maliyetleri inanılmaz yüksek. Birinden başlıyorsunuz, günün sonunda bir bakıyorsunuz ki bir sürü ürün kullanmak zorunda kalmışsınız. 

MS ürünü kullananlar son derece dikkatli olmak, hatta lisans denetleyici firmalardan birisinden hizmet almak zorundalar.
(24-08-2019, Saat: 01:47)mustafaozpinar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Sayın zihnidede,
Fiyat ve fiyatlama konusunda Microsoft'la kimse boy ölçüşemez. Sizden almıyorsa o parayı başka yerden (müşterinizden) kat be kat alır. Kurumsal bir firmada yazılım geliştirme yapılıyorsa, işte orası MS'un üzerine çöküp söğüşleyeceği yerdir. Bu nedenlerle kurumsal firmaların çoğu MS ürünlerinden kaçıyorlar. Çok büyük firmaların Java kullanmak istemesi bu nedenle. Temel neden Java'nın DotNet'ten daha iyi olması değil.

Delphi'de bir defa 3000-4000 euro verdiğinizde tüm hakları sizin oluyor. MS'da ise 300euro'ya aldığınız bir sürümde kullandığınız bir dll size ekstra maliyetler getiriveriyor. 
Ben c# ve DotNet biliyorum, kullandım, ancak kullanmak istemiyorum. Sebebi de MS'un bu yamyamlığı. Birileri MS'a Richmond Korsanları diye hitap ediyordu ki, kesinlikle doğru bir söz. Benim kanımca gelecekte, Linux ve üzerinde birbiriyle ortaklaşa çalışabilen sistemler olacak, MS'un olacağı ise kuşkulu. MS eskiden IBM'in yaptığını yapıyor, kendi ekolojisini oluşturmuş ve tüm dünyayı haraca kesiyor. Evet, gerçekten çok becerikli, hepsi birbiriyle uyumlu sistemler. Ancak maliyetleri inanılmaz yüksek. Birinden başlıyorsunuz, günün sonunda bir bakıyorsunuz ki bir sürü ürün kullanmak zorunda kalmışsınız. 

MS ürünü kullananlar son derece dikkatli olmak, hatta lisans denetleyici firmalardan birisinden hizmet almak zorundalar.

O yüzden Micro$oft diye yazılır  Tongue
There's no place like 127.0.0.1
Yeni çıkan teknolojileri desteklediği sürece Delphi önü açık bence, üstelik yine özelliklerde ekliyorlar. programcı olarak bir yerde çalışmayı hedeflemeyenler sıkıntılı olabilir, ama iş başı çalışmalarda sıkıntı olmayacaktır.
Bu şekilde gittiği sürece Delphi için ciddi sıkıntı olacaktır bence. Gençlerin hemen hiç biri Delphi bilmiyor, daha da kötüsü haberdar bile değiller. Okullarda ağırlıklı olarak C, C++, Java ve daha az oranda C# var. Delphi yok. Yani yeni nesillerde Delphi bilen bulmak çok zor olacak.

Delphiciler yazılım süreleriyle ilgilenirken Java ve C# guruları onlarda yapılan yazılımların sürdürülebilirliğiyle ilgileniyorlar. Yani Delphicilerden 3-5 adım öndeler.
Desktop yazılımı elbet halen daha önemli, ancak asla eskisi gibi değil. Şu anda web yazılımı birinci öncelikli. Ve web yazılımı yapacaksanız bunun yolu C# Dot Net'ten geçiyor maalesef. Bir arkadaş "Delphi'de 3 günde yazdığımızı webde 3 haftada yazıyorlar" demiş, ama o iş öyle değil. Daha bile çabuk yazıyorsunuz. MVC ve Entity Framework işleri çok kolaylaştırıyor. Yazarak günler sürecek iş, sihirbazlarla çabucak halloluyor. İşin güzel yanı ekranı programcı düzenlemek zorunda değil. Sadece gerekli alanları ekrana getirmek kafi. Bunu düzenlemek front end'cilerin işi. Yani CSS düzenlemekle iş bitiyor. Hele şimdi bir de bootstrap var ki işleri iyice kolaylaştırıyor.
VS DotNet kullanarak Web tarafını düzenlemek son derece kolay ve keyif verici. Program ve Web sayfası geçişleri çok kolay.
Kurumsal bir firmanın isteyeceği her şey hemen hemen var. Yani ekip çalışmasına çok uygun. Ucuna da bir Team Foundation Server kuruyorsunuz takım çalışmasını da sağlıyor.
Yakında TFS'e Jira benzeri ticket açma-kapatma tarzı özellikler eklerlerse şaşmam.

Delphi ufacıcık bir özellik ekleyip bunu yeni bir sürüm yaparken VS tarafı dev adımlarla ilerledi maalesef. Bunun sonuçlarını da alıyorlar.
Delphi7 IDE'si, zamanında en kalitelilerinden biriydi. Şimdiyse maalesef bir sürü özelliği olduğu söylenen, ama bunların çoğunu doğru dürüst yapamayan, üzerine yüklenen 3. parti yazılımlarla da oldukça yavaşlayan, estetik olarak yetersiz bir niteliğe sahip.
Ne kadar çok kötüledim değil mi? Ama bunların hepsi maalesef doğru. Özünün çok iyi olması yetmiyor. DotNet'te çalıştıktan sonra Garbage Collector Delphi'de de olsa keşke diye düşünüyor insan, keşke bir nesneyi yarattıktan sonra ne oldu diye düşünmesem diyor.

Ama bütün bunlara rağmen Delphi'de ayak diriyorum. Amacım tümüyle Linux tarafında çalışacak olan ve bir firmayı MS bağımsız hale getirecek çözümler oluşturmak. Bu yüzden de Delphi'nin Linux üzerinde rest server girişimini ve platform bağımsızlığı sağlayan FMX'i çok önemsiyorum. Yakın gelecekte herkes kendi Android ya da IOS (belki windows da) cihazlarından firmadaki işlerini gerçekleştirecek. Desktop ya da notebook sistemler sadece belli bölümlerde (Genel Muhasebe gibi) olacak. Bu da zaten önemini büyük ölçüde kaybetmiş olan masaüstü yazılımı büyük ölçüde yok edecek.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Idera ve Delphinin gidishati Ugur 4 2.151 24-10-2016, Saat: 08:00
Son Yorum: Fesih ARSLAN

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi