Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Firebird table event larını takip etme(fdeventalerter)
Merhaba
Firebird tablosundaki eventleri (insert, update,  delete)  takip etmek istiyorum

Firebirde bağlanan diğer kullanıcılarda mobil yada windowsdan takip ettiğim tabloda işlem yaptıklarında haberdar ol mak istiyorum. 
Bunun için bu tabloda işlem yapan her query e fdeventalerter mi bağlamalıyım.  
Daha pratik sadece tabloyu takip edeceğim timer kullanmadan bu işlem nasıl yapılır.? 

İyi çalışmalar.
Merhaba
öncelikle ne şekilde haberdar olmak istiyorsun
mail , sms, application uzerınden vs...
nasıl yapman gerektigi duruma gore degısır
(30-08-2019, Saat: 15:48)41linea41 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Merhaba
Firebird tablosundaki eventleri (insert, update,  delete)  takip etmek istiyorum

Firebirde bağlanan diğer kullanıcılarda mobil yada windowsdan takip ettiğim tabloda işlem yaptıklarında haberdar ol mak istiyorum. 
Bunun için bu tabloda işlem yapan her query e fdeventalerter mi bağlamalıyım.  
Daha pratik sadece tabloyu takip edeceğim timer kullanmadan bu işlem nasıl yapılır.? 

İyi çalışmalar.

Merhabalar,

Aşağıda ki örnek umarım size yardımcı olacaktır.

Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Kolay gelsin.

Kolay gelsin.
Amaç, bilginin de/aklın da zekat'ını vermek.
Bu örneğe daha önce baktım anlamadığım şu oldu.
Form1 de takip edeceğim tabloya insert yada update işlemi olduğunda form 2 de sürekli olarak açık olan formdaki dbgrid de değişiklikler güncellensin istiyorum.
Form2 dbgridin bağlı olduğu query ile form1 deki kayıt ekleme güncelelmenin yapıldığı query farklı bu durumda hangi query e göre alert işlemi yapılmalı for2 sürekli açık bir form(çift ekran çıkış)
form1'deki tablo, form 2'deki dbgrid'e bağlı tablo aynı tablo mu?

form1 ve form2 aynı exe'deleri mi
yoksa form1 bir exe form2 başka bir exe mi?
En kolay şekilde event kullanarak çözebilirsiniz.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Aynı exe içerşsindeki formlardan bahsediyoruz. Form1 de tfdtable yeni satır eklediğinde yada dbgridin dbağlı olduğu query update olduğında surekli açık olan form2 deki dbgridde veriler update olsun istiyorum.
tablo nesnesinden anladığım kadarıyla fireDAC kullanıyorsun
o zaman dataset nesnesinin CloneCursor fonksiyonu işine yarayabilir.
(03-09-2019, Saat: 14:56)meko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.tablo nesnesinden anladığım kadarıyla fireDAC kullanıyorsun
o zaman dataset nesnesinin CloneCursor fonksiyonu işine yarayabilir.
Basit bir örnek var mı elinizde ilk defa bu özelliği duydum
 SatisSepeti_MD.Close; //  TFDMemTable;
 SatisSepeti_MD_Kopya.Close; // TFDMemTable;
 SatisSepeti_MD.Open;
 SatisSepeti_MD_Kopya.CloneCursor(SatisSepeti_MD);

SatisSepeti_MD datasetinde yaptığın eklemeler/silmeler/updateler

SatisSepeti_MD_Kopya datasetine yansır.

SatisSepeti_MD query ya da table olarak denemedim, muhtemelen sorun çıkartmaz

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ÇÖZÜLDÜ-daha önce çalışan kod hata veriyor firebird sadikacar60 5 197 25-08-2019, Saat: 21:07
Son Yorum: mcuyan
  Json Parse Etme faktoral 3 236 01-08-2019, Saat: 08:50
Son Yorum: SimaWB
  [ÇÖZÜLDÜ] Windows Service içerisinden başka uygulama çalışmasını kontrol etme theSinan 2 369 08-06-2019, Saat: 12:17
Son Yorum: elixir84
  Stok Takip Programı harezmi 6 554 25-05-2019, Saat: 13:24
Son Yorum: harezmi
  Dbexpress + Firebird ip ve port Bilgisi onurakman 12 683 20-04-2019, Saat: 16:37
Son Yorum: onurakman

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi