Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Linux Sürümleri Farkı
Merhaba arkadaşlar
Malum Microsoftun maliyetlerinden dolayı linux seçimi en akıllıca iş. Ben bir linux kullanıcısı değilim ama arktık geçeceğim.
Merak ettiğim bazı hususları bilen arkadaşlardan öğrenmek istiyorum. Başka sitelerde her kafadan ayrı bir ses çıkıyor karar verebilmiş değilim. DelphiCan sitemizde çok şükürki doğru bilgiye ulaşabiliyoruz. 

1.Sorum şu:
linux server ve linux masaüstü sürümlerinden hangisini tercih etmeliyiz.(ubuntu,redhat, vs..) Bu tercihe normal bir kullanıcı için değilde bizler gibi yazılımla ve derin işlerle uğraşanlar açısından bakın.

2.sorum şu: linuxta yazılımcı olarak windowstan farklı neler yapılabılıyor. yanı açık kaynak kodu yönünü nasıl kullanabılırız. Zorlukları yada kolaylıkları nelerdır.

Güvenılır açıklayıcı kaynakları olan yada bu platformadan bilgisini paylasabilirmisiniz? 

herkese hayırlı işler dilerim
hocam bahsettiğiniz olaylar derya deniz.. Bence ilk aşamada boş da ki bir pc nize linux kurun. aynı windowsda ki gibi dosyalama klasörleme güvenlik vs gibi temel üstü (sistem destek) seviysinde öğrendikden sonra zaten bu soruları sormayacağınıza eminim. öyle 3-5 kullanıcılı sistemlerde server kurmanıza gerek yok diye biliyor ve tahmin ediyorum.

Fakat temelini temiz bir bilgi le youtube daki bir linux kursunda almanız daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum.
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

(07-09-2019, Saat: 11:26)serdar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba arkadaşlar
Malum Microsoftun maliyetlerinden dolayı linux seçimi en akıllıca iş. Ben bir linux kullanıcısı değilim ama arktık geçeceğim.
Merak ettiğim bazı hususları bilen arkadaşlardan öğrenmek istiyorum. Başka sitelerde her kafadan ayrı bir ses çıkıyor karar verebilmiş değilim. DelphiCan sitemizde çok şükürki doğru bilgiye ulaşabiliyoruz. 

1.Sorum şu:
linux server ve linux masaüstü sürümlerinden hangisini tercih etmeliyiz.(ubuntu,redhat, vs..) Bu tercihe normal bir kullanıcı için değilde bizler gibi yazılımla ve derin işlerle uğraşanlar açısından bakın.

2.sorum şu: linuxta yazılımcı olarak windowstan farklı neler yapılabılıyor. yanı açık kaynak kodu yönünü nasıl kullanabılırız. Zorlukları yada kolaylıkları nelerdır.

Güvenılır açıklayıcı kaynakları olan yada bu platformadan bilgisini paylasabilirmisiniz? 

herkese hayırlı işler dilerim

1. Eğer Delphi kullanıyorsanız Linux'a geçmeyin. Delphi sadece Windows işletim sistemi altında çalışır.

2. Programcı açısından Linux'ta Windows'tan farklı yapılabilecek bir şey olduğunu sanmıyorum.

Ama eğer son kullanıcı iseniz işte o zaman maliyetleri düşürmek, bazı işleri daha stabil ve daha performanslı çalıştırabilmek için Linux tercih edilebilir.
Delphi kullanmayacaksın sanırım bu bağlamda ben şahsen Linux mint tavsiye edebilirim. Linux mint arayüz olarak Windows benziyor visual studio code ile birçok programlama dilini derleyebilirsin tabi config ayarlarını yapman lazım. Ha servet kurayım gibi bir düşüncen varsa(data Linux'da dursun gibi, veya api yazacam mesela flask ile) o zaman Ubuntu Server kullanabilirsin. Şu an elastic için Ubuntu server kullanıyorum uzun süredir. Telnet ile bağlanıp hallediyorum işlerimi. Gayette stabil.
İmam Süleyman Yakub <--> Molla Mustafa Mansur
Evlatlarım!
Cismanımız TÜRK ruhumuz ise İSLAM.
Bu yolda daim olalım her an.
Ben kullanmadım fakat burada Lazarus yüklenebileceği yazıyor: https://www.delphican.com/showthread.php?tid=1430
Yazılımcı değilim, derin işlerle de uğraşmıyorum ama müsaadenizle benim gibi amatör arkadaşlara belki fikir verir diye bir kaç şey söylemek isterim.

Distro seçerken, keyfi veya ihtiyaç gereği kendinize sormanız gereken bir kaç soru var.

1- Özel bir donanımım var mı? Çok eski çok yeni veya çok nadir bir donanıma sahip miyim? Ekran kartım nvidia mı?
2- Debian (deb) mı, RedHat (rpm) tabanlı bir sistem mi kullanmak istiyorum?
3- Hangi masaüstü ortamını (Desktop Environment) seviyorum/sevebilirim?
4- Seçim yapmak zorunda kalsam, güncelleme ihtiyacım/takıntım mı önemli stabilite mi?

Genelde sonuç Ubuntu veya Manjaro çıkar. Yalnız, internette yanlış bilinen veya çok eskiden öyle olduğu halde hala öyleymiş gibi zannedilen yanlış bilgiler var, rpm paketleri deb'e göre çok az değildir, KDE masaüstü ortamı çok ram tüketmez, rolling release dağıtımlar her zaman avantajlı değildir, Linus Torvalds Mac OS kullanmıyor Macbook Air de Fedora kullanıyor(du) vs gibi.  Kendiniz gözlemlemeden bazı şeyleri bilemezsiniz, donanım farklılıkları farklı tecrübeler doğurabilir. Ayrıca sanalda denemeler yaparken karşılaştığınız ve bazen sizi tiksinti noktasına getirecek sorunlar emin olun gerçek ortamda karşınıza çıkmaz.

Server tarafını bilmiyorum ama amatör programlama olarak hiç bir dağıtımda sorun yaşamadım, sadece, hangi dağıtım olduğunu hatırlayamıyorum Gambas3 (Visual Basic) repolarda yoktu kurmakta çok zorlanmıştım (kullandım mı hayır) Python3 + tkinter.ttk bence yeterli. 

Ben sizin yerinizde olsam ilk önce DE'ye karar verir, Gnome'u sevdiysem Fedora, KDE'yi sevdiysem Kubuntu, Cinnamon sevdiysem Linux Mint, Deepin sevdiysem Deepin, XFCE sevdiysem Mx Linux kurar keyfime bakardım.
Lazarus+Firebird rahatlıkla yükleniyor, birkaç farklı linux kurulumunda denemeler yapmıştım zamanında, hatta rasp. pi cihazada kurup test etmiştim lazarus ve firebird i.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Linux Delphi 11.2 FMX Ubuntu 18.04 masaüstü uygulama ayarları emozgun 0 1.135 13-10-2022, Saat: 20:55
Son Yorum: emozgun
  Linux te Program çalıştırma barissagir 3 1.396 04-10-2021, Saat: 09:32
Son Yorum: RAD Coder
  Linux 20.04 LTD Apache Module Yukleme Hatası 3ddark 4 2.851 29-07-2020, Saat: 12:54
Son Yorum: 3ddark
  Delphi ile Linux Uygulama Geliştirme Abdullah ILGAZ 25 20.607 30-07-2018, Saat: 13:11
Son Yorum: Bay_Y
  Linux ShellExecute API Muadili uparlayan 7 6.159 03-11-2017, Saat: 01:18
Son Yorum: uparlayan

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi