Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şeffaf Tasarım nasıl yapılır ? [ ANLATIM ]
Merhaba,

Sizlerde mobil cihaz tasarımlarına çok fazla önem veriyor musunuz bilmiyorum ama ben fazlasıyla önem vermeye çalışıyorum.
Ve daha modern daha şık tasarımlar elde etmenin yollarını çok aradım. 50 civarında mobil uygulama tasarımını inceledim. ve çoğunda dikkatimi çeken şeffaf katmanlar üzerindeki
butonlar veyahut diğer bileşenler oldu.
Bunu Delphi'de Rectangle ya da panel gibi bileşenlerle yapmaya kalkıp opacity değerleriyle oynasan üzerinde bulunan tüm nesneler de o değerde görünmez oluyor.  Smile
bunu gören başka çözüm yolu aradı mı arıyor mu bilmem de ben güzel ve aşırı basit bir yol buldum. ( Kafa sonunda çalıştı da denebilir )

Photoshop'da bir daireyi png olarak kaydedersek etrafı elbetteki saydam olur. peki ya her yeri solid renk ile kaplar ve opacity'sini düşürürsek ?

Boş durur muyum denedim ve olumlu sonuç  Idea

Belki fayda sağlar diye paylaşayım dedim.

.zip   saydamlık.zip (Dosya Boyutu: 17,98 KB / İndirme Sayısı: 15)

Kullanımı :

- Form'a Arka plan ekleyin
- 1 adet Rectangle ekleyin ve bitmap - saydam.png seçin
- Gerisi hayal gücünüz...
Ustad eline saglik, ben daha mobil asamaya gelemedim Smile Fesih hocanin videolarini daha bitiremedik.
(13-09-2019, Saat: 10:43)TheEAK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ustad eline saglik, ben daha mobil asamaya gelemedim Smile Fesih hocanin videolarini daha bitiremedik.

Teşekkür ederim. Fesih bey'in videolarını beklerken ki geçen zamanda mobil platformu kurcalamak iyi gelir aslında. videoları izlerken;
 " Ben bunu biliyorum, Gördüm, Fark ettim, Yaptım" dersiniz ve mutlulukla birlikte özgüveniniz gelir.

Smile İçimde kalmasın : Hep derin sularda yüzmeyin boğulursunuz derler yazılım öğrenmek isteyenlere.
Temel yoksa çökersiniz, Aşamalı gidin, basitten başlayınlar falan. ben tamamen saçmalık buluyorum bunları.

Derin sularda boğulmak bile yeni bir form'a geçmemize vesile olurken bize ne gibi bir dezavantajı olabilir ki.

2 buçuk yıl oldu ve formda ilk açtığım konulara bakarsanız listbox random veri çekme vs. gibi konu başlıkları görürsünüz.

O konu basit seçenekli sohbet botu yapmama, o bot komutlarla işlem yaptırmama, o komutlar sesten yazıya çevirme işlemlerini kullanabilmeme vesile oldu. ( akıllı ev sistemlerinde  )
"Merhaba dünya" ile başlarsanız, hal hatır sormaktan öteye geçmek çok zaman alır.  Shy

Fazla uzattım sanırım  Blush
Eline sağlık ,önem vermeye çalışmaktan ziyade önem vermek zorundasın aslında.
(13-09-2019, Saat: 21:53)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eline sağlık ,önem vermeye çalışmaktan ziyade önem vermek zorundasın aslında.

Teşekkürler hocam.
Önem vermek zorunda olduğum için çalışıyorum diyip ortak noktayı bulalım o Zaman . Blush
Paylaşım için teşekkürler. Oldukça güzel bir tarasım olmuş.
There's no place like 127.0.0.1
(13-09-2019, Saat: 11:11)Mr.Developer Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(13-09-2019, Saat: 10:43)TheEAK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ustad eline saglik, ben daha mobil asamaya gelemedim Smile Fesih hocanin videolarini daha bitiremedik.

Teşekkür ederim. Fesih bey'in videolarını beklerken ki geçen zamanda mobil platformu kurcalamak iyi gelir aslında. videoları izlerken;
 " Ben bunu biliyorum, Gördüm, Fark ettim, Yaptım" dersiniz ve mutlulukla birlikte özgüveniniz gelir.

Smile İçimde kalmasın : Hep derin sularda yüzmeyin boğulursunuz derler yazılım öğrenmek isteyenlere.
Temel yoksa çökersiniz, Aşamalı gidin, basitten başlayınlar falan. ben tamamen saçmalık buluyorum bunları.

Derin sularda boğulmak bile yeni bir form'a geçmemize vesile olurken bize ne gibi bir dezavantajı olabilir ki.

2 buçuk yıl oldu ve formda ilk açtığım konulara bakarsanız listbox random veri çekme vs. gibi konu başlıkları görürsünüz.

O konu basit seçenekli sohbet botu yapmama, o bot komutlarla işlem yaptırmama, o komutlar sesten yazıya çevirme işlemlerini kullanabilmeme vesile oldu. ( akıllı ev sistemlerinde  )
"Merhaba dünya" ile başlarsanız, hal hatır sormaktan öteye geçmek çok zaman alır.  Shy

Paylaşım için teşekkür ederim. Aynı yollardan geçiyoruz hemen hemen. Yaşlarımız yakın. Sana tavsiyem Android'de sadece geliştirme yapma. Windows, web tabanlı projelerde geliştirip çok platformlu bir developer olmaya bak. Öyle öğrenme hızında artıyor, kazancında Smile
kisisel_logo_dark.png
Teşekkürler güzel çalışma olmuş .
(13-09-2019, Saat: 22:43)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Paylaşım için teşekkürler. Oldukça güzel bir tarasım olmuş.

Teşekkür ederim hocam. darısı diğer güzel tasarımlara.

(14-09-2019, Saat: 00:36)Halil Han Badem Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(13-09-2019, Saat: 11:11)Mr.Developer Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim. Fesih bey'in videolarını beklerken ki geçen zamanda mobil platformu kurcalamak iyi gelir aslında. videoları izlerken;

Paylaşım için teşekkür ederim. Aynı yollardan geçiyoruz hemen hemen. Yaşlarımız yakın. Sana tavsiyem Android'de sadece geliştirme yapma. Windows, web tabanlı projelerde geliştirip çok platformlu bir developer olmaya bak. Öyle öğrenme hızında artıyor, kazancında Smile

Teşekkür ederim.
Hocam ben o hataya daha doğrusu hata olarak gördüğüm duruma düşmek istemem. ( aynı dil olsa da konuları farklı )
Şimdilik android ile ilerleyeyim.
Derler ya, bir iş yap tam yap diye. o kafadayım.  Smile
Güzel bir paylaşım olmuş, teşekkürler.
Dosyalarınızı kendi bulutunuza yedekleyin. Yandex Disk

Eyvallah..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  FMX Webbrowser nasıl yazdırılır barissagir 0 105 04-03-2024, Saat: 12:11
Son Yorum: barissagir
  Image Kalite Nasıl yükseltilir? barissagir 1 302 28-09-2023, Saat: 18:52
Son Yorum: hi_selamlar
  mobil local veri tabanı ve telefona nasıl yüklenecek mudipasa 7 1.624 22-12-2022, Saat: 18:09
Son Yorum: mcuyan
  Bir servisin Local mi Remote mu nasıl anlarız CesuR 0 445 20-02-2022, Saat: 22:10
Son Yorum: CesuR
  SQL Server veritabanına nasıl bağlanmalıyız? Unidac mı, Firedac mı, DataSnap mi? csunguray 6 3.730 18-12-2021, Saat: 23:24
Son Yorum: yanniosman

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi