Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi & C# & Java
(26-09-2019, Saat: 11:41)mustafasivlin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Uzun süredir Delphi ile uygulama geliştirmiyorum.(Nasıl bir sevgiyse Delphi ile ilgili bir forumu düzenli takip ediyorum Smile )

Geçmişte Sağlık sektöründe çalışırken özellikle sağlık bakanlığı web servislerini import ederken ciddi sıkıntılar yaşamıştım. İlgili web servisler C# ve Java da sorunsuz import edilip kullanılabiliyordu ama Delphi'de import edemiyorduk yada bazı metotlar gelmiyordu. Hala bu sıkıntı devam ediyor mu? Konuya vakıf olanlar bilgi verirse sevinirim.

Malesef aynı hocam. Geçtiğimiz günlerde de ws yaşadığım sorunu yazdım. Sanki git gide bozuluyor. Tokyoda ws import ettiğim de hiç yoktan derliyordu,  rio da onu da yapmıyor  Smile yada ben yapamadım
Hoca proje verdi diye C# ile bir haşır neşir oluyorum bu aralar. İlgimi çeken şey bizde ki gibi free, destroy gibi nesneyi memoryden atma durumu yok. Otomatik olarak (çöp toplayıcı adını vermişler) eğer objeyi kullanan yoksa free ediyormuş. Güzel bir durum.

Yalnız kafama takılan konu şu; o zaman C# hafıza sızıntısı olur diyemeyiz .net altyapısı yüzünden.

Bu kanının doğru veya yanlışlığını çözemedim.
kisisel_logo_dark.png
@Tuğrul HELVACI hocam; Benim gözlemlerim ve tecrübelerimden bir tanesi yukarıda bahsettiğim gibi "performans", bu da derleyici mimarisinin seçimi ile ilgili.Yani bu açıdan Delphi ya da C++ gibi AOT derleyici ürünlerini Java ya da .net gibi JIT mimarisinde çalışan diller ile performans açısından karşılaştırmanın doğru olduğunu düşünmüyorum.O yüzden beğenmedim, zayıf gibi bir cümle kuramam.

.net ile yazılmış SDK'leri Delphi C/C++ dillerde yazılmış projelere, Pointer'ları kullanarak entegre eden bir çok çalışma yaptım.Burada .net ile Pointer kullanabiliyor olmak bana kolaylıklar sağladı.Elbette başka alternatif yollar kullanılabilirdi.
Bunlar önemli; çünkü SDK üreten firmaların bir çoğu Delphi dışındaki diller/teknolojiler ile sdk'larını yazıyor.

Her 3 dilde de Reflection desteği var.Reflection bir çok yerde kendimi tekrar etmekten kurtarıyor.

C/C++ gibi dillerde ise, bir header dosyasına bak, bir cpp dosyasına bak hoşuma gitmiyor.Bir bakışta hepsini görmek istiyorum.
O nedenle .hpp daha çok seviyorum.Bazen de gözüme çok görünüyor.Bu seferde ayrı ayrı olmasını istiyorum.

Genel olarak hepsini seviyorum.
Sizce bu araştırmadaki sonuçlar incelendiği zaman programcılar veya firmalar hangi dili/platformu kullanacaklarına hangi ölçütleri kullaranark karar veriyorlar? Delphi neden bu listede üst sıralarda yer alamıyor?
(26-09-2019, Saat: 18:33)malitutuncu Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(26-09-2019, Saat: 11:41)mustafasivlin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Uzun süredir Delphi ile uygulama geliştirmiyorum.(Nasıl bir sevgiyse Delphi ile ilgili bir forumu düzenli takip ediyorum Smile )

Geçmişte Sağlık sektöründe çalışırken özellikle sağlık bakanlığı web servislerini import ederken ciddi sıkıntılar yaşamıştım. İlgili web servisler C# ve Java da sorunsuz import edilip kullanılabiliyordu ama Delphi'de import edemiyorduk yada bazı metotlar gelmiyordu. Hala bu sıkıntı devam ediyor mu? Konuya vakıf olanlar bilgi verirse sevinirim.

Malesef aynı hocam. Geçtiğimiz günlerde de ws yaşadığım sorunu yazdım. Sanki git gide bozuluyor. Tokyoda ws import ettiğim de hiç yoktan derliyordu,  rio da onu da yapmıyor  Smile yada ben yapamadım

Bu arada not olarak eklemekte fayda var. İlgili servislerde bazı bölümlerde (genelde "<types>" kısmı) başka bir adresten import edilmesi gerektiğine dair tanım olabiliyor. Maalesef delphi import tanımları çözemiyor. Bunun yerine wsdl dosyayı yerel diske kaydedip, import edilecek bölümü de "schemaLocation" adresinden kopyalayıp buradaki import düğümü yerine yapıştırarak çözmek mümkün olabiliyor. Daha sonra yerelde oluşan bu xml yapısındaki wsdl dosyayı delphiden import edip kullanabiliyorsunuz. 10.2.3 nasıldır bilemiyorum ama 10.2.2 de en son durum böyleydi maalesef.
Soruyu biraz daha genişleteyim. Gerçekten bu dillerde uygulama geliştiren arkadaşların tecrübelerini ve fikirlerini tam alamadık çünkü  Rolleyes

1. Bir Windows masaüstü uygulaması yazılacak. Hangi dili / IDE'yi kullanırsınız, neden ?
  2. Bir Windows servis uygulaması yazılacak. Hangi dili / IDE'yi kullanırsınız, neden ?
  3. Bir MacOS masaüstü uygulaması yazılacak. Hangi dili / IDE'yi kullanırsınız, neden ?
  4. Bir Linux masaüstü uygulaması yazılacak. Hangi dili / IDE'yi kullanırsınız, neden ?
  5. Bir Linux servis uygulaması yazılacak. Hangi dili / IDE'yi kullanırsınız, neden ?
  6. Bir Android uygulaması yazılacak. Hangi dili / IDE'yi kullanırsınız, neden ?
  7. Bir IOS uygulaması yazılacak. Hangi dili / IDE'yi kullanırsınız, neden ?
  8. Windows üzerinde host edilecek bir web uygulaması yazacaksınız. Hangi dili / IDE'yi kullanırsınız, neden (Server ve Client)?
  9. Linux üzerinde host edilecek bir web uygulaması yazacaksınız. Hangi dili / IDE'yi kullanırsınız, neden (Server ve Client)?
  10. Windows üzerinde hizmet verecek bir web servis uygulaması yazacaksınız. Hangi dili / IDE'yi kullanırsınız, neden ?
  11. Linux üzerinde hizmet verecek bir web servis uygulaması yazacaksınız. Hangi dili / IDE'yi kullanırsınız, neden ?
    Proje türleri daha da çoğaltılabilir elbette. Diller/IDE'lerde konu başlığı ile sınırlı değiliz. Delphi, C#, Java, Swift, FreePascal + Lazarus, FreePascal + CodeTyphon, RemObjects Elements Water vb...
Sadece bir dil ya da sadece bir ortamın yeterli olmadığı günümüzde, hangi proje türleri için neyi tercih ettiğinizi ve bunun nedenlerini; yaşadığınız tecrübeleri öğrenmeye çalışıyoruz. Amacımız; bu tecrübelerden istifade edilmesini sağlamak.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi virus gibi deutsch1988 11 388 12-04-2024, Saat: 17:36
Son Yorum: deutsch1988
  Delphi 7 Unrar mcuyan 12 651 19-03-2024, Saat: 10:30
Son Yorum: frmman
Lightbulb Delphi 7zip Password lü Dosya Sıkıştırma ve Açma + Bonus RAR5 Desteği frmman 6 306 16-03-2024, Saat: 17:55
Son Yorum: delphi.developer
  delphi 12 ile TFileStream çalışmıyor aegean 5 519 05-03-2024, Saat: 22:23
Son Yorum: aegean
  Delphi ile geliştirdiğiniz uygulamalar neler? - İki Ödüllü Mr.Developer 20 12.853 01-01-2024, Saat: 22:46
Son Yorum: aegean

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi