Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SOAP WSDL | Tarihi sorunu ve C# import sorunu hk.
Merhaba,

SOAP WSDL tarafında oluşturduğum fonksiyona TDate tipinde değer bekliyorum, 01012019 şeklinde sorun olmuyorken. 01.01.2019 veya 01/01/2019 şeklindeki tarih değerlerin verilmesinde aşağıdaki hata oluşuyor. Sizler tarih alanını string mi alıyorsunuz karşı tarafta ve bizim tarafta sorun olmaması için nasıl ilerliyorsunuz.

Alıntı:<faultstring>'01/01/2019' is not a valid floating point value</faultstring>

Soap tarafındaki diğer sorun ise; Kendi bilgisayarımda (Crome Browse WSDL, SoapUI) veya online soap araçlarında testleri yapabiliyorken C# tarafında ilgili WSDL eklendiğinde fonksiyonlar geliyor fakat parametreler gelmiyor ne tür bir ayar yapmam gerekiyor yardımlarınızı rica ederim.

Teşekkürler.

Merhaba,

TDATE tipi yerine TXSDate veri tipini kullanarak sorunu çözdüm. @vkamadan  bu konudaki yardımları için ayrıca teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.
Ben Xml den alırken şu fonksiyon ile alıyordum. (Kullanılan ayıraca ve tarih düzenine göre hata alıyordum, tarih gg.aa.yyyy veya yyyy.aa.gg olarak gelebiliyor)

TarihEdt.Date   :=  XmlTarih(Node.NodeValue);

function XmlTarih(Tarih:String):TDate;
var
Ayr : Char;
begin
Ayr := #32;
Result := now;
if pos('.', Tarih)>0 then ayr := '.';
if pos('/', Tarih)>0 then ayr := '/';
if pos('-', Tarih)>0 then ayr := '-';
if Ayr='' then exit; // 
if pos(Ayr, Tarih)=3 then Result := EncodeDate(StrToInt(RightStr(Tarih,4)), StrToInt(MidStr(Tarih,4,2)), StrToInt(LeftStr(Tarih,2)) ); // gg.aa.yyyy
if pos(Ayr, Tarih)=5 then Result := EncodeDate(StrToInt(LeftStr(Tarih,4)),  StrToInt(MidStr(Tarih,6,2)), StrToInt(RightStr(Tarih,2)) );// yyyy.aa.gg
end;
- Metodu çalıştıran sunucu o parametre değerinde tip ile ilgilenmekten çok gelen bilginin şekline göre çalıştığı için SOAP metotlarının işletildiği sunucu uygulaması neyi istiyorsa gidecek parametreyi ona göre ayarlamak gerekmektedir. Parametre değeri tarih diye illaki TDateTime tipinde bilgi gönderilmesi gerekmemektedir.

-C# ile ilgili pek çalışmam olmadı ama hatırladığım kadarıyla Hizmet Başvurusu eklerken gelen pencereden direkt eklendiği gibi, Gelişmiş seçenekler altından Web Başvurusu Ekle diyerek gelen arayüzden de eklenebiliyordu sanırım. Benzeri sorunu delphide yaşayınca bu şekilde çözmüştüm.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Web Servis SOAP eyln 19 1.069 22-03-2024, Saat: 13:06
Son Yorum: eyln
  Cas Terazi Veri gönderimi Delphi sürüm sorunu KUNTAY 12 4.418 08-11-2023, Saat: 00:06
Son Yorum: berkan
  TCMB Kur Almada Explorer Sertifika Sorunu Adem Kurt 3 622 24-10-2023, Saat: 15:14
Son Yorum: RAD Coder
  program exe icon sorunu cvheneburi 9 2.832 19-10-2023, Saat: 15:04
Son Yorum: harunyl
  TThread.Synchronize çalışmama sorunu muratmutlu 3 636 10-10-2023, Saat: 12:16
Son Yorum: Tuğrul HELVACI

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi