Çok Yakında Yeni Bir Arayüzle karşınızdayız! http://yeni.delphican.com/

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi IDE midas.dll Çakışması
Herkese Selam.

İş yerimizde 7 yıldır, Delphi ile yazılmış lisanslı bir uygulama kullanıyoruz, yine ücretini ödeyip bir modül aldık. Bilgisayara Delphi 2007 kurduğum zaman, modül "Access violation at address 010EC5DF in module 'xxx.exe'. Read of address 00000000." Hatası veriyor,
Teknik destek için aradım halledemediler, ben sebebini söylediğimde yarım saat sonra dönüş yaptılar ve Delphi 2007 kullanmamam gerektiği, midas.dll lerin çakıştığı, daha üst versiyon Delphi sürümleri kullanmam gerektiği yönünde aydınlatıldım. Lisanslı Delphi 2007 mi kullanmıyayım mı dedim, "hı hııı kullanmayın" dediler. Tamam yapacak bir şey yok o zaman dedim teşekkür edip telefonu kapattım. 

Önceki yaşadığım olumsuz tecrübelerinde etkisi ile bu durumun gerçeklik payını siz değerli arkadaşlara teyit ettirmek için konuyu açtım. Bu sorunun alternatif bir çözümü var mı?
@Hayati yazacaklarım kesin olmamakla birlikte benim bildiklerim kadarını açıklamaya çalışayım.

Midas.dll Borland yada Yeni dizin adı ile Embarcadero dizinleri altına delphi kurulurken kopyalanan bir dll
sen bir üst sürün kurup daha sonra kaldırıp bir alt sürümü kurarsan ve Windows pathlerinde önce yeni sürüm varsa bu durumda çakışma alabilirsin.
Fakat makinende sadece Delphi 2007 var ise ve başka bir yerde Midal.dll yok ise böyle bir sorunla karşılaşmıyor olman gerekir.

Bunu anlamanın en kolay yolu sanal bir makineye temiz bir windows kurulumu yap sonrasında Delphi 2017 kurulumu yap ve testlerini bu şekilde gerçekleştir.

Ayrıca Programın çalışacağı makinelerde eski ve yeni aldığın modülleri imkan dahilinde ise farklı dizinlere ayrıştırarak kurarsan ve her versiyonun kendi midas.dll lerini exe lerin bulunduğu yerlerde muhafaza edersen bir sorun olmayacağını düşünüyorum.(Bu sadece bir varsayım)
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
(24-10-2019, Saat: 15:48)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.@Hayati yazacaklarım kesin olmamakla birlikte benim bildiklerim kadarını açıklamaya çalışayım.

Midas.dll Borland yada Yeni dizin adı ile Embarcadero dizinleri altına delphi kurulurken kopyalanan bir dll
sen bir üst sürün kurup daha sonra kaldırıp bir alt sürümü kurarsan ve Windows pathlerinde önce yeni sürüm varsa bu durumda çakışma alabilirsin.
Fakat makinende sadece Delphi 2007 var ise ve başka bir yerde Midal.dll yok ise böyle bir sorunla karşılaşmıyor olman gerekir.

Bunu anlamanın en kolay yolu sanal bir makineye temiz bir windows kurulumu yap sonrasında Delphi 2017 kurulumu yap ve testlerini bu şekilde gerçekleştir.

Ayrıca Programın çalışacağı makinelerde eski ve yeni aldığın modülleri imkan dahilinde ise farklı dizinlere ayrıştırarak kurarsan ve her versiyonun kendi midas.dll lerini exe lerin bulunduğu yerlerde muhafaza edersen bir sorun olmayacağını düşünüyorum.(Bu sadece bir varsayım)

Hocam 2007 yi zaten sanalda kullanıyorum, pc de Rio yüklü, yalnız 2006 yılında geliştirmeye başladığım bir program vardı 9950 satır, onu sıfırdan yazıyorum, bitti sayılır kod 3000 satırın altına düştü Big Grin spagettinin dibine vurmuşum, kodları github'a atsam beni İtalya ya başbakan yaparlar, en kötü makarnadan sorumlu devlet bakanlığı kesin. Bu aralar faal D2007 kullandığım için sanalda çok pratik olmuyordu arayış içine girmiştim olayın özeti bu. 

Şuan Delphi 2007 yi pc ye kurdum
win + R     regsvr32 C:\lisanslı.exe\midas.dll dedim uygulama daki hata gitti
yalnız Delphi sapıttı, açılırken garip garip hatalar verdi,  Internet tabında webbowser dan başka bileşen yok. Şimdi her şeyi kaldırıp tekrar kuracağım, olmazsa sanaldan devam edeceğim artık.
@Hayati Sanalda çok pratik olmuyordu demişsin. uzun zamandır sanal üzerinde yazılım geliştiriyorum bir sorun pek görmedim. Ne kullanıyorsun bilmiyorum fakat WMWare ve VirtualBox her ikisinide kullanan biri olarak VirtualBoxı öneririm.
Bu konuda daha önceden yazıştığımız bazı konu başlıkları

Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
programın sorun çıkartmadan çalıştığı midas.dll dosyasını programın exe dosyası ile aynı klasöre koysanız belki sorun çözülebilir.
@sadettinpolat hocamın dediğni bende kullanıyorum..
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

Midaslib unitini uses a ekleyince sorun bertaraf olmuyor mu ?
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi Rest Api yhackup 20 3.734 01-10-2019, Saat: 18:30
Son Yorum: Mert_37
  Delphi'den SP ile kayıt Aktolgali 4 255 30-09-2019, Saat: 23:05
Son Yorum: Aktolgali
  Delphi & C# & Java Tuğrul HELVACI 25 1.490 30-09-2019, Saat: 10:36
Son Yorum: Tuğrul HELVACI
  Delphi Yeni Sürümlerde Fonksiyon Tanımlama Hayati 4 220 30-09-2019, Saat: 10:05
Son Yorum: Fesih ARSLAN
  Delphi Örnek Login Ekranı mehmetalpgozbasi 9 1.447 18-09-2019, Saat: 12:55
Son Yorum: wiseman

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi