Çok Yakında Yeni Bir Arayüzle karşınızdayız! http://yeni.delphican.com/

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TM4C123G Mikrodenetleyici hakkında
#1
Mikro Denetleyici Nedir? Bir mikro denetleyici, komple bir bilgisayarın (MİB, hafıza ve giriş - çıkışlar) tek bir entegre devre üzerinde üretilmiş hâlidir. Kısıtlı miktarda olmakla birlikte yeterince hafıza birimlerine ve giriş – çıkış uçlarına sahip olmaları sayesinde tek başlarına çalışabildikleri gibi donanımı oluşturan diğer elektronik devrelerle irtibat kurabilir, uygulamanın gerektirdiği fonksiyonları gerçekleştirebilirler. Üzerlerinde analog-dijital çevirici gibi entegre devreler barındırmaları sayesinde algılayıcılardan her türlü verinin toplanması ve işlenmesinde kullanılabilmektedirler. Ufak ve düşük maliyetli olmaları gömülü uygulamalarda tercih edilmelerini sağlamaktadır. Mikroişlemciler ve mikro denetleyiciler günlük hayatta kullanılan sayısız cihaz ve sistemin içinde yer almakta olup, bu ürünleri kullanarak gerçekleştirilebilecek uygulamalar insanın hayal gücü ile sınırlıdır. Motor kontrolünden fotoğraf makinesi ışık ve focus ayarına, cep telefonlarından merkezi klima sistemlerine, faks ve fotokopi makinelerinden radyo teyp ve TV lere, fabrika otomasyonundan hayat kurtaran biyomedikal cihazlara, oyuncaklardan askeri cihazlara, cebinizdeki elektronik bilet uygulamasından cüzdanınızdaki banka kartlarına varıncaya kadar akla gelebilecek her yerde mikro denetleyiciler yer almaktadır. 

Mikro Denetleyicilerin, mikroişlemcilere göre tercih nedenleri mikroişlemci ve mikrodenetleyicilerin farkı: Mikroişlemciler hafıza veya giriş çıkış entegresi gibi çevre elemanlar ile birlikte aritmetik işlemler yapabilen, karar verebilen entegrelerdir. Mikro denetleyici ise mikroişlemcinin yanı sıra kendi program hafızası ve giriş çıkış özelliklerini içinde barındıran entegrelerdir. Bu özellikleri sayesinde yüklü bir programı uygulamaya dönüştürerek bir kontrol sistemi olarak kullanılabilir. Mikro denetleyiciler, mikroişlemcilere kıyasla daha spesifik uygulamalar için hazırlanmıştır diyebiliriz. Çünkü gerekli elemanları kendi üzerinde barındırarak neredeyse yalnız başına çalışabilmektedir. Oysa mikroişlemciler bilindiği üzere BUS (veri yolu), IO (giriş/çıkış), RAM (bellek) vb. yapılara ihtiyaç duyarlar. Mikro denetleyiciyi kendi işlemcisi, ana kartı, belleği, portları bulunan bir bilgisayar gibi düşünebiliriz. İnsanı heyecanlandırmak için yeterli bir özellik; ancak boyutlarının küçülmesi, fiyatlarının ucuzlaması, daha az ısınmalarını sağlamak bazı özelliklerin bilgisayarlardan daha az güçlü olmasını gerektirebilmektedir. Bu sebeple piyasada hayli fazla çeşit bulunmakta ve bunlardan birini seçmek tamamen yapılacak iş ile bağımlı duruma gelmektedir.

Mikro Denetleyici Çeşitleri ve Özellikleri Günümüzde mikroişlemci ve mikro denetleyiciler üreten irili ufaklı pek çok firma bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak INTEL, MOTOROLA, AMD, PHILIPS, SIEMENS, TEXAS INS., DALLAS, ATMEL, MICROCHIP, HITACHI, MITSUBISHI, SGSTHOMSON, ANALOG DEVICES, NATIONAL gibi firmalar sayılabilir. Bu firmaların bazıları sadece kendilerine özgü işlemcileri piyasaya sürerken bazıları da ilk üretimi ve patenti bir başka firmaya ait olmakla birlikte, orijinal işlemci ile uyumlu fakat çeşitli başka ek özelliklere de sahip türev ürünler (derivatives) üretebilmektedir. Neredeyse her mikroişlemci (CPU) üreticisinin ürettiği birkaç mikro denetleyicisi bulunmaktadır. Her firma ürettiği ürününe isim ve parça numarası verirken kendine özgü birtakım rakamlar ve karakterler kullanırlar. Bu rakam ve karakterler, ürünler hakkında kısa bilgiler de verebilmektedir.

Texas Instrument firmasına ait bir mikrodenetleyici olan TM4C123G TIVA C Serisi bir chip tir. Teknik özellikleri aşağıdaki gibidir.
-----------------------------------------------------------------------------
80MHz 32-bit ARM Cortex-M4-
256KB Flash, 32KB SRAM, 2KB EEPROM
Two Controller Area Network (CAN) modules
USB 2.0 Host/Device/OTG + PHY
Dual 12-bit 2MSPS ADCs, motion control PWMs
8 UART, 6 I2C, 4 SPI

Bir başka mikrodenetleyicimiz ise yine Texas Instrument firmasına ait olan TM4C1294 TIVA C Serisi bir chip tir. Teknik özellikleri aşağıdaki gibidir.
-----------------------------------------------------------------------------
120MHz 32-bit ARM Cortex-M4 CPU
1MB Flash, 256KB SRAM, 6KB EEPROM
Integrated 10/100 Ethernet MAC+PHY, data protection hardware, 8x 32-bit timers
Dual 12-bit 2MSPS ADCs, motion control PWMs
USB H/D/O

Her iki mikrodenetleyicimiz için hazırladığımız gömülü sistemleri örneklerle ve Delphi ile anlatmaya çalışacağız. Hakkıyla anlatmayı, sizlere de hakkıyla anlamayı Rab'bim nasip etsin. Kolay gelsin.
WWW
Cevapla
#2
Elinize sağlık hocam. Hayırlı olsun.
Cevapla
#3
Teşekkürler hocam
Cevapla
#4
Elinize sağlık hocam Lise döneminde tanıştırdınız bunu bizimle ve halen projeler geliştiriyorum.
Muharrem ARSLAN
Cevapla
#5
(29-11-2019, Saat: 21:46)arsl01 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Elinize sağlık hocam Lise döneminde tanıştırdınız bunu bizimle ve halen projeler geliştiriyorum.

Vaay muharrem. Merhaba. Sana da kolay gelsin. Başarılar canım.
Teknik Öğretmen
Bilgisayar Formatörü
WWW
Cevapla
#6
Teşekkür ederim hocam Smile
Muharrem ARSLAN
Cevapla
#7
Mehmet hocam.Mutlaka önceki muhteşem anlatımlarınız gibi burda da aynen devam edeceksiniz Smile Sizi dinlmek ço güzel olacak.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mikrodenetleyici programlama aracı (Tool) IDE "ARM KEIL" guverdik 6 310 27-11-2019, Saat: 13:28
Son Yorum: guverdik
  İlk mikrodenetleyici hakkında guverdik 0 103 26-11-2019, Saat: 22:03
Son Yorum: guverdikKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi