Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Property Gizleme
Merhaba,
Kendi yazdığım bir component'te kalıtım aldığım sınıfın bazı propertylerini gizlemek istiyorum. Nedeni kullanan geliştiricilerin componentin o özelliklerini kullanmasını engellemek. Bunun için;
  UnlistPublishedProperty(Sınıf, 'Özellik');
register ediyorum. Bunu kullanmak için uses'a DesignIntf eklemek gerekiyor. DesignIntf varsayılanda görmediği  için Win32 Library ile ekliyorum. Prop gizleniyor herhangi bir sorun yok. İlk defa yaptığım için soruyorum doğru olan yöntem bu mudur? Win32 ToolsApi Library ekleme olayını sevmedim. Başka bir şekilde gizlenebilir mi geliştiriciden...
Yalnızım ama bir kente yürüyen ordu gibiyim, edebiyattan kaçınmalıyım..
bu property'yi kendi yazdığınız bileşende private ya da protected bölüme koysanız ve bu şekilde bir deneseniz.
Çünkü bildiğim kadarıyla DesignIntf'yi kullanıcılara verdiğiniz exe'lerde kullanamazsınız. Kullanırsanız lisans haklarını ihlal etmiş olursunuz.
(04-12-2019, Saat: 22:51)mustafaozpinar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bu property'yi kendi yazdığınız bileşende private ya da protected bölüme koysanız ve bu şekilde bir deneseniz.
Çünkü bildiğim kadarıyla DesignIntf'yi kullanıcılara verdiğiniz exe'lerde kullanamazsınız. Kullanırsanız lisans haklarını ihlal etmiş olursunuz.

DesignaIntf neden lisans kapsamına girsin onu anlamadım bir yerden biliyormusunuz yoksa yorumluyormusunuz? Sonuçta RAD lisansım mevcut kullanamayacağım bir özelliği neden versinler.
Yalnızım ama bir kente yürüyen ordu gibiyim, edebiyattan kaçınmalıyım..
Bu tahmin değil bilgi, ama biraz eski zamanlardan kalma bir bilgi. Delphi 6'dan 7'ye geçtiğimizde ekran tasarım şeklini değiştirmişlerdi ve D6'da kullanılan paketleri D7'ye direkt alamamıştım. Araştırırken bununla karşılaştım. 3.parti yazılımların hepsi de buna göre düzenlendi. DesignIntf bizim kullanımımız için dağıtmamız için değilmiş, yani dağıttığınız exe içine alamazsınız.
Şu anda hala öyle mi bilmiyorum.
Sonuçta Embarcadero'nun sizi izleyip de "Niye bunu kullanıyorsun" diyecek hali yok! Tabii ki kullanabilirsiniz. Ancak bu durum bir zamanlar böyleydi.
Lisans anlaşmasında yazıyormuş sanırım, ayrıca şunun gibi bir iki yazı buldum. Aşağıdakinde konuya değiniyor.
http://delphiprogrammingdiary.blogspot.c...error.html

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Tongue Delphi Property MonıtoredKeys hatası hk demir12 2 710 29-03-2022, Saat: 09:30
Son Yorum: demir12
  Delphi BlobField İçerik Gizleme SKC3948 10 2.605 24-02-2022, Saat: 15:20
Son Yorum: Tuğrul HELVACI
  fastreport satır gizleme erdogan 11 3.789 16-07-2021, Saat: 10:45
Son Yorum: m_ekici
  Edit içindeki değerlerin bir kısmını gizleme Bay_Y 7 2.473 25-05-2021, Saat: 21:38
Son Yorum: Bay_Y
  Win32 API Pencere değişimi gizleme anemos 0 623 31-10-2020, Saat: 00:41
Son Yorum: anemos

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi