Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FireDac ile Mssql Veritabanı Adı sorunu
Merhaba arkadaşlar

Yııllarca Ado nesnelerini kullandıktan sonra Firedac kullanmaya karar verdım. 
Veritabanım Mssql ve database ismim "istanbul" . 

Projeye bir FdConnection koydum. Fdtable ve FDStoredProc nesnelerini bağladım.
Fdtable.Active yaptım çalıstı bir sorun oluşmadı.
Fakat  FDStoredProc.Active yapmaya kalkınca veritabanı yok hatası alıyorum.
Dönen hataya bakınca database ismini "ISTANBUL" şekinde buyuk harf ile gösteriyor. 

Sonra sql sunucudan database  ismini "ISTANBUL" olarak değiştirerek denedim. Sorun ortadan kalktı.
Tabi isim değişmek başka sorunlara yol açacağından tekrar geri "istanbul"  yaptım.
Bununla ilgili bir yerlerde ayar varmıdır. Nasıl düzeltebilirim?

Ek Dosyalar Resimler

Selamlar
tam olarak anlayamadım. veritabanınızın isminde türkçe karakter mi kullandınız? Yani istanbul yerine ıstanbul olarak mı tanımladınız?

Türkçe karakterli bir veritabanı açmak zaten baştan problemli diye düşünüyorum.
Yazılımcı, kahveyi koda çeviren bir organizmadır.
http://docwiki.embarcadero.com/RADStudio...Parameters

...
FDConnection1.Params.Add('MetaCaseInsCat=True');
FDConnection1.Connected := True;

bunu bir dener misiniz?
(13-01-2020, Saat: 23:30)sadettinpolat Adlı Kullanıcıdan Alıntı: http://docwiki.embarcadero.com/RADStudio...Parameters

...
FDConnection1.Params.Add('MetaCaseInsCat=True');
FDConnection1.Connected := True;

bunu bir dener misiniz?

Bilgi için tesekkurler @sadettinpolat  ama malesef olmadı.
Ek dosyaya gerekenleri koydum. fdstoredproc çalışmıyor. Deneyip yardımcı olacak arkadaslar varsa sevinirim.

Ek Dosyalar
.zip   firedac_mssql_Vt.zip (Dosya Boyutu: 501,06 KB / İndirme Sayısı: 5)
linkte MetaCaseIns adlı başka bir parametre mevcut. onu kontrol ettiniz mi ?
(14-01-2020, Saat: 08:52)sadettinpolat Adlı Kullanıcıdan Alıntı: linkte MetaCaseIns adlı başka bir parametre mevcut. onu kontrol ettiniz mi ?

Evet @sadettinpolat  hocam  diğer parametreleride farkettim denedim olmadı.
işin ilgiç tarafı table nesnesi açılıyor ama storedproc nesnesi hata veriyor. Acaba Firedac'ta bug mı var anlayamadım.
Geçmem de gerekiyor çünkü tvp (table value parameter) desteği var. Confused
Ben denedim bağlanmada bir problem çıkmadı. Bu sunucunun kurulum diliyle alakalı olabilir mi acaba? Bir kontrol etseniz!
@serdar  sorunun aşağıda aktaracaklarımdan kaynandığı kesin olmamakla birlikte geçenlerde başıma gelen bir konuyu paylaşmak isterim.
SQL server tarafında SSMS paketinin 18 versiyonunu kurduğumda normal çalışan sistemin bazı kısımlarının çalışmadığını fark ettim.
Daha sonra SSMS 18 kurulumunu kaldırıp yerine 17 paketini kurdum ve herşey düzeldi acaba tesadüfmü diye tekrardan 18 kurdum ve yine
programların bazı ekranları çalışmamaya başladı. Yaptığım inceleme sonucunda 18 versiyonunda diller ile ilgili bir bug olduğunu buldum
bu bug latin alfebesi dışındaki bazı karakterleri kullanırken sorun yaratıyordu ayrıca tarih formatlarının da hata olduğunu fark ettim.
3-4 gün uğraştım ve çözemedim. En son versiyon 17 yükleyip bu şekilde kullanıyorum.
Denemeniz biraz sıkıntılı olabilir fakat göz ardı etmeyin derim.
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
@adelphiforumz  bilgilendirme için tesekkur ederim. SSMS 18 de bende farklı sorunlar yasadım sonra SSMS 17 ye döndüm.
Her iki surumdede denedim fakat  sorun onunla ılgılıi değilmiş.  En sonunda sorunu buldum
Fdconnection  nesnesinin MetaCaseInsCat değeri varsayılan olarak "mciChoose" olarak geliyor. Bunu "mciFalse" yapınca düzeldi.
@sadettinpolat  hocam sorunun kaynağını doğru tespit etmis fakat param değeri "mciTrue" yapınca olmamıştı. 
Yardımlarınız ve ilginiz için cok tesekkur ederim. 
Muhtemelen birileri bu sorunla karşılasacak.
Umarım faydalı bir çözüm olur.
evet, maalesef sorun türkçe karakter olarak algılaması... i =İ şeklinde...

Bu durum genellikle MySQL ve SQLite'da karşıma çıktı...

ben de çözüm olarak hep büyük harf kullandım... örneğin; ISTANBUL, BESIKTAS, USKUDAR gibi...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  DLL içerisinde FireDac Problemi tecnomaster 1 157 16-03-2024, Saat: 18:05
Son Yorum: delphi.developer
  server programinda hani veritabani dogru olur. sadikacar60 4 344 30-01-2024, Saat: 21:06
Son Yorum: sadikacar60
  COZULDU veritabani prg yerine ne kullanabilirim. sadikacar60 8 776 29-01-2024, Saat: 18:41
Son Yorum: sadikacar60
  Cas Terazi Veri gönderimi Delphi sürüm sorunu KUNTAY 12 4.418 08-11-2023, Saat: 00:06
Son Yorum: berkan
  TCMB Kur Almada Explorer Sertifika Sorunu Adem Kurt 3 622 24-10-2023, Saat: 15:14
Son Yorum: RAD Coder

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi