Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Formun Arkada Kalması
Question 
Merhaba, showmodal olarak gösterdiğim formda bazen döngülerde bazen döngü sonunda koyduğum showmessage komutunda arkada kalma sorunu oluyor bazen taskbarda program iconuna tıklayınca öne geliyor ama bazen getiremiyorum.

Örnek senaryo for döngüsü ile 1000 kayıt ekliyorum ekleme işlemi bittiğinde showmessage ile bitti mesajı veriyor program eklemeye başlıyor kullanıcı Windows + D tuşu ile masaüstüne geçiyor daha sonra programın işi bitmiştir deyip icona tıkladığında ekranda işlem yapamıyor çünkü showmessage komutuna ok tıklaması lazım ama ekranda showmessage görünmüyor.

“Do. Or do not. There is no try.”
(18-12-2016, Saat: 03:25)masteryoda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba, showmodal olarak gösterdiğim formda bazen döngülerde bazen döngü sonunda koyduğum showmessage komutunda arkada kalma sorunu oluyor bazen taskbarda program iconuna tıklayınca öne geliyor ama bazen getiremiyorum.

Örnek senaryo for döngüsü ile 1000 kayıt ekliyorum ekleme işlemi bittiğinde showmessage ile bitti mesajı veriyor program eklemeye başlıyor kullanıcı Windows + D tuşu ile masaüstüne geçiyor daha sonra programın işi bitmiştir deyip icona tıkladığında ekranda işlem yapamıyor çünkü showmessage komutuna ok tıklaması lazım ama ekranda showmessage görünmüyor.

Merhaba,
Aynı senaryo ile ben de çok karşılaşıyordum, çözüm olarak mesajları göstereceğim bir form tasarladım ve mesajı form içerisindeki ilgili memo yada Label üzerinde gösteriyorum ve mesaj gösterme işlemi için ayrı fonksiyonlar tanımladım. formu ShowModal ile çağırmasanız da mesaj formu TaskBarda görüntülendiği için kullanıcı da mesajı ister istemez görecek, farkedecektir. 

Örnek;
HataMsj('Sorgulama esnasında Hata oluştu!');
BildirimMsj('Sorgulama işlemi sonlanmıştır! ');
UyariMsj('Eksik yada Hatalı veri girişi.......');
(19-12-2016, Saat: 10:13)Cyber Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(18-12-2016, Saat: 03:25)masteryoda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba, showmodal olarak gösterdiğim formda bazen döngülerde bazen döngü sonunda koyduğum showmessage komutunda arkada kalma sorunu oluyor bazen taskbarda program iconuna tıklayınca öne geliyor ama bazen getiremiyorum.

Merhaba,
Aynı senaryo ile ben de çok karşılaşıyordum, çözüm olarak mesajları göstereceğim bir form tasarladım ve mesajı form içerisindeki ilgili memo yada Label üzerinde gösteriyorum ve mesaj gösterme işlemi için ayrı fonksiyonlar tanımladım. formu ShowModal ile çağırmasanız da mesaj formu TaskBarda görüntülendiği için kullanıcı da mesajı ister istemez görecek, farkedecektir. 

Örnek;
HataMsj('Sorgulama esnasında Hata oluştu!');
BildirimMsj('Sorgulama işlemi sonlanmıştır! ');
UyariMsj('Eksik yada Hatalı veri girişi.......');

Mesajı tek tanımlayıp tümünü tek fonksiyonla halledebilirdin.
Burada sorun formlarımda da bu tür bir sorunla karşılaşmam örnek local ağda değilde dış bir ip ile programa bağlandığımda anaformum dan kasa buttonuna tıklandığında cursor dönüyor kasa formum açıldığı anda ekranda görünmek yerine anaformum görünüyor taskbarda program ikonuna tıkladığımda kasaformu öne geliyor bazende çok gıcık bir şekilde gelmiyor bu sorun showmessage, MessageBoxW, form.showmodal larında oluyor.

“Do. Or do not. There is no try.”
Bu sorun Windows'un* hasta eden sorunlarından biri. Hatırlarsanız Delphi kurulumunda ilk başta dil seçimi var. Oda aynı olaya maruz kalıyor.
Çözümünü bilmiyorum. Acaba formu her zaman üstte göster demek çözüm olabilir mi? Tam ekran kaplayan formunuz yoksa konumlandırırken diğer formların arkasında kalmayacak şekilde konumlandırılabilir.
Tabi bunlar geçici çözümler.
Ağlarsa kablosuz ağlar, gerisi yerel ağlar...
Merhaba
Bu soruna bir çözüm buldunuz mu?
Showmodal (hatta BringToFront) ile gösterilen Mesaj formaları bazen altta kalıyor, alt-tab ile bazen geliyor bazen gelmiyor. (sinir ediyor)

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Formun boyutu büyüdüğünde, üzerindeki bileşenler de otomatik büyütülebilir mi? ferhatganem 25 7.609 24-03-2021, Saat: 13:50
Son Yorum: mrmarman
  arkada kalan programı öne almak hk. sadikacar60 2 1.625 08-12-2020, Saat: 09:22
Son Yorum: sadikacar60
  Formun tamamında geçerli mouse sağ click olayı yakalama cinarbil 4 1.653 07-11-2020, Saat: 20:34
Son Yorum: Mr.Developer
  değişkene atadağımzı deger prg içnde sürekli kalması hk. sadikacar60 10 5.888 17-01-2020, Saat: 17:24
Son Yorum: sadikacar60
  Formun ve içerisindeki nesnelerin ölçeklendirmesi Abdullah ILGAZ 5 4.204 15-01-2019, Saat: 23:27
Son Yorum: CesuR

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi