Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kodlama Dersi 1. Sınıflarda Zorunlu Olsun!
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/selc...n-40330394
There's no place like 127.0.0.1
(09-01-2017, Saat: 09:58)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/selc...n-40330394

Merhaba,
5 ve 6. sınıflarda, geçen yıl  "Bilişim Teknolojileri" olan dersin adı bu yıl "Bilişim Teknolojileri ve Yazılım" oldu.
Hatta 6.sınıf 1. dönem 1. yazılı sorularını gördüm. Öğretmenleri 10 Algoritma ve Akış Diyagram sorusu vermiş, bunlardan 5'ini sorarım demiş.
10 soruyu çözene kadar, tabiri caiz ise göbeğim çatladı. 
Ders hocası ile görüştüm. Yazılımcı olduğumu ve bu soruların bu seviyeye göre oldukça zor olduğunu söyledim.
Ayrıca yalnızca bir dönem boyunca "pseudo kod" anlatılması daha sonra algoritma ve akış diyagramlarının olması gerektiğini söyledim.
Kendisi, bu konuda yayınlanmış henüz bir kaynak olmadığından, her okulun konu içeriği farklı olduğunu söyledi.
Sistemin oturması tabi ki zaman alacaktır. İnşaalah doğru bir yol ve yöntem izlenir.
Yazar Bey, olması gereken şeyleri dile getirmiş, İnşaallah olur.
Delphi Can'dır!
Bu arada yazılım geliştirme ortamı olarak Scratch kullanılıyor.
Delphi Can'dır!
"Ben yaptım oldu!" Yine kör topal uygulanan bir sistem. Başta eğitmenler gerekli donanıma sahip olmalı. Ders verilmeye başlamadan içeriği büyük oranda belirlenmiş olmalı. Ama bakıyorsun tam tersi olan bir olay. Rezillik.
5. sınfılarda var ama zorunlu değil sanırım. 5'e giden bir çocuğum var ve bilgisayarla alakalı hiç dersleri yok maalesef Sad

"Sistemin oturması tabi ki zaman alacaktır. İnşaalah doğru bir yol ve yöntem izlenir."
Doğru bir yöntem izlenmediği sizin yazdıklarınızdan belli zaten. İçerik hazırlanmadan dersleri açsanız ne olacak?
Eğitimde son yıllarda yapılan yanlışlar anlaşılır gibi değil. Bazen göz göre göre yanlış yapılıyor. Ve maalesef düzeleceğine dair en ufacık bir ümit yok Sad
Çocuklara ders çalıştırmak için sık sık MEBin ücretsiz verdiği kitaplardan okuyup, anlatmaya çalışıyorum ama kitap içerikleri çok kötü. Sizin belirttiğiniz probleme benzer, okuyucunun yaşına hitap etmeyen; bazen çok ağır, bazen gereksiz uzun, bazen de anlaşılamayacak kadar kısa yazılmış. Sanki bunları hazırlayanların eğitimle hiç alakası yok gibi Sad
İnşallah düzelir...
Önce üniversite'de programlama okuyanlara öğretsinler de sonra o sınıflara geçerler,

Adam belkide Tarih'ci olacak ne gereği var kodlama öğrenmesinin, eğitim sistemimiz çok iyiymiş gibi bir yandan aptallaştıracaklar çocukları ben tamamen karşıyım buna,

1. sınıfta namazı ders olarak gösterelim deseler topa tutarlardı.
(09-01-2017, Saat: 10:44)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Adam belkide Tarih'ci olacak ne gereği var kodlama öğrenmesinin
Bu çok yanlış bir anlayış maalesef Sad
Böyle düşünürsek; birisi benim çocuğum sözelci olacak matematiğe girmesin der. Diğeri yurt dışına çıkmayacağım İngilizce istemiyorum der vs...

Kodlama; analitik düşünmeyi geliştirir. Bu da hayatın her alanında işinize yarar. Bence lazım ama hangi yaşta olmalı: bu apayrı bir uzmanlık sorusu. Beni aşar Smile
ben kendi çocuklarımı liseyi dışardan okutup programcılık yoğunlaşmaları düşüyorum bu ortamda üniversite bitirmeleri pek anlamlı gelmiyor, onun yerine orta okuldan sonra programcılık kendim veya eğitim aldırarak öğretmeye çalışacam sizce ne kadar mantıklı bu fikrim.
(09-01-2017, Saat: 12:57)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(09-01-2017, Saat: 10:44)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Adam belkide Tarih'ci olacak ne gereği var kodlama öğrenmesinin
Bu çok yanlış bir anlayış maalesef Sad
Böyle düşünürsek; birisi benim çocuğum sözelci olacak matematiğe girmesin der. Diğeri yurt dışına çıkmayacağım İngilizce istemiyorum der vs...

Kodlama; analitik düşünmeyi geliştirir. Bu da hayatın her alanında işinize yarar. Bence lazım ama hangi yaşta olmalı: bu apayrı bir uzmanlık sorusu. Beni aşar Smile

Bence bu durumda ülkenin başarısı artar herkes kendi alanında uzman olur.
İlkokulda çocuğun ilgi alanını öğrenip o yönde ilerletilmesi gerekiyor. Yabancı dil bunların dışında herkes öğrenebildiği kadar dil öğrenmeli, ama her ders herkese dayatılmamalı bence

Türkçe Matematiği herkes bilmeli, ama Edebiyatçı olmak isteyen veya tarih öğrenmek isteyen biri fiziği bilse ne olur bilmese ne olur.
(09-01-2017, Saat: 13:36)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(09-01-2017, Saat: 12:57)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu çok yanlış bir anlayış maalesef Sad

Bence bu durumda ülkenin başarısı artar herkes kendi alanında uzman olur.
İlkokulda çocuğun ilgi alanını öğrenip o yönde ilerletilmesi gerekiyor. Yabancı dil bunların dışında herkes öğrenebildiği kadar dil öğrenmeli, ama her ders herkese dayatılmamalı bence

Türkçe Matematiği herkes bilmeli, ama Edebiyatçı olmak isteyen veya tarih öğrenmek isteyen biri fiziği bilse ne olur bilmese ne olur.

Tarih bilimler üstü bir bilim dalıdır gelecekte mesleğiniz ne olursa olsun bir şekilde bilgisayar-programlama ilişkisi içerisinde olunacak bir biyokimyager analiz sonuçlarını anlamlandırmak için perl/python aktif bir şekilde kullanıyor keza mühendislikte matlap/scipy en basitinden demir doğramacı bir abi kendi sitesinde değişiklik yapmak için html öğreniyor düzenleme yapıyor.
Programcı adamın edebiyat la ne işi olur diyebilirsiniz doğal dil işleme işine girince iyi derecede bilmek gerekecek.

edebiyatçı biri fizik bilmezse, matematik bilmezse yabancı terimleri nasıl anlamlandıracağız başarısız kitap çevirileri ni okuyunca aslında adam teknik olarak çeviriyi yapmış görünüyor ama cümle yapısı yüzünden biz bir şey anlamayabiliyoruz.
Edebiyatçı birinin ne kadar fizik bilmesi gerektiği ayrı bir tartışma konusu ama günümüz meslekleri artık hep içi içe geçiyor.

Güzel bir video;
https://www.youtube.com/watch?v=O3Xde6lnWqw&t=337s

“Do. Or do not. There is no try.”

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kurban Bayramınız Mübarek Olsun hi_selamlar 2 548 02-07-2023, Saat: 16:48
Son Yorum: mrmarman
  Yeni yılımız hepimize hayırlı olsun. cinarbil 0 448 01-01-2022, Saat: 17:01
Son Yorum: cinarbil
  Yeni arayüz hayırlı olsun :) boreas 33 17.631 02-10-2020, Saat: 09:43
Son Yorum: Doğan Yılmaz
  Dünya Yazılılmcılar Gününüz Kutlu Olsun uparlayan 10 6.244 13-09-2020, Saat: 13:44
Son Yorum: sabanakman
  Cümlemizin bayramı mübarek olsun. cinarbil 9 3.729 02-08-2020, Saat: 08:52
Son Yorum: Ugur

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi