Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kullanıcıların Erişim İzinleri
PostgreSQL veri tabanında erişim için server tarafında sadece istediğiniz IP adreslerinin erişimine izin vererek istemideğiniz kullanıcıların erişimini engelebilirsiniz.
Böylece kullanıcılarda Uygulama Yazılımı olsada veri tabanına erişimi olmayacağından dolayı uygulama çalışmayacaktır.

Bu ayar dosyasının konumu Windows için Veri tabanının kurulduğu dizin içinde pg_hba.conf adındaki dosyadır. 
Bende buradaki konumdadır.  C:\Program Files\PostgreSQL\9.5\data
Linux için ben UBUNTU için kullandım. Konumu buradadır. /etc/postgresql/9.1/main/pg_hba.conf

Dizin kurulan sürüme göre farklılık gösterebilir.
Gerekli ayarlar yapılarak istenilen erişim izinleri verilebilir.

# TYPE  DATABASE        USER            ADDRESS                 METHOD
 host  bilgi_bankasi   all             192.168.1.0/24          md5
 host  uygulama1       FERHAT          192.168.1.24/32         md5
 host  personel        IK1, IK2        192.168.5.0/24          md5
Buradaki TYPE,  DATABASE,  USER,  ADDRESS,  METHOD gibi bilgilerin tam içerikleri ve ne işe yaradıkları ayrıntılı şekilde pg_hba.conf dosyası içinde veriliyor.
Ben burada basit bir örnek vereceğim.
1. Satır bilgi_bankasi isimli veri tabanına IP Adresi 192.168.1.xxx adres maskesine uygun bütün kullanıcılar bağlanabilir.
2. Satır uygulama1 isimli veri tabanına    IP Adresi 192.168.1.24 ip adresine sahip FERHAT isimli kullanıcı bağlanabilir.
3. Satır personel isimli veri tabanına IP Adresi 192.168.5.xxx adres maskesine uygun IK1, IK2 isimlik kullanıcılar bağlanabilir.

şeklinde dosya içinde istenilen değişiklikler yapılarak bilgisayarların hangi veri tabanlarına bağlanacağının kısıtlaması yapılarak sisteminiz daha güvenli hale getirilebilir.

Daha fazla ayrıntılı ayar içinde postgresql.conf dosyasın içindedir. Burada çok fazla ayrıntılı ayarlar mevcuttur. Bilmiyorsanız çok fazla karıştırmanızı tavsiye etmem.
PostgreSQL için varsayılan port numarasını da buradan değiştiriyorsunuz.

Bu iki ayar dosyasında da yaptığınız değişiklerin geçerli olabilmesi için sunucunun veya hizmetin yeniden başlatılması gerekiyor.

Faydalı olması dileğiyle.
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan
Bu çok yararlı bilgiler için teşekkürler.
There's no place like 127.0.0.1
Paylaşımınız için teşekkürler şunu merak ediyorum postgresql ile oluşturduğumuz veri tabanı nereye kaydediliyor tek bir dosya halinde mi her tablo ayrı birer dosyamıdır test isimli bir veritabanı oluşturdum deneme isimli birde tablo oluşturdum ama bu veritabanı dosyasını nereye kaydeti göremedim.

“Do. Or do not. There is no try.”
bilgi için teşekkürler, bir sorun olacaktı bu veritabanı Firebird, Mysql veritabanları performans olarak nasıl hız, stabilite açısından kıyaslama yapabilirmisiniz.
(08-02-2017, Saat: 22:47)masteryoda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Paylaşımınız için teşekkürler şunu merak ediyorum postgresql ile oluşturduğumuz veri tabanı nereye kaydediliyor tek bir dosya halinde mi her tablo ayrı birer dosyamıdır test isimli bir veritabanı oluşturdum deneme isimli birde tablo oluşturdum ama bu veritabanı dosyasını nereye kaydeti göremedim.

Tam dosya yapısı nasıl bilmiyorum fakat tek bir dosya olarak tutulmuyor. Oluşturduğun veri tabanı için bilgiler 
Program files\data\base içinde mevcut. 
Base klasörü içinde sayılardan oluşan klasörler var. Buradaki sayılar da oluşan veri tabanlarının OID bilgisine denk geliyor.
Yani veri tabanını açıp OID bilgisini bularak buradan yapısı nasıl bulabilirsin.

(08-02-2017, Saat: 23:31)nguzeller Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bilgi için teşekkürler, bir sorun olacaktı bu veritabanı Firebird, Mysql veritabanları performans olarak nasıl hız, stabilite açısından kıyaslama yapabilirmisiniz.

Stabil olması konusunda sorun yok. Ben 2013 yılından muhasebe programı ve üzerinde çok fazla kullanıcı ile birlikte kullanıyorum.
Kullananların listesi kendi sitesinde bir liste olarak verilmiş. https://www.postgresql.org/about/users/
https://www.postgresql.org/about/ buda ek bilgi olsun. Özellikleri burada yazıyor. tablo boyutları sınırları
Daha ayrıntılı bilgi için araştırma yapmanızı tavsiye ederim. 
Şahsen öneririm ücretsiz stabil ve hız bakımında şu zamana kadar sorun yaşamadım. Kendi ücretsiz grafiksel pgAdmin3 programı da çok güzel kullanışlıdır. 9.6 sürümünde pgAdmin4 web uygulama olarak geliştirilmiş fakat henüz ben ısınamadım ve hataları da mevcut.
Test edecekseniz 9.5 sürümünü kurmanızı tavsiye ederim.
Performans olarak diğerlerinden biraz daha yavaş olduğunu okumuştum bi yerlerde, fakat veri güvenliğinde çok sağlam olduğunu ve oracle ile boy ölçüşebilir diye okumuştum. Deneme şansım hiç olmadı bi ara indireyim dedim kurulum dosyası boyutunu görünce vazgeçmiştim çünkü son kullanıcıya git bunu indir kur demek abes geldi.
bana sunucu db olarak kullanmayı düşüyorum, son kullancı için sıkıntı olabilir
Ben şöyle değerlendiriyorum.
Bir MsSQL kurulumu için 600-700 MB indirip dakikalarda kurulumu yapılmasına karşın 50-60 MB dosyanın indirilip çok daha hızlı bir şekilde kurulması ve hazırlanması göz önüne alındığında çok büyük zahmet ve uğraştırıcı bir iş olmadığı kanaatindeyim.

Fakat bu tercih meselesi yapılan projeye göre tercih değişebilir. Mesela taşınabilir bir uygulama için tabi ki firebird tercih edilir.
@3ddark hocam youtube da bir videoda (videoyu bulamadım şimdi) postgresql i windows ta kullanmayı pek tavsiye etmiyorlardı ram kullanmının 400mb ı geçemediğini windowsta böyle bir kısıt olduğunu söylemişlerdi denedinizmi hiç varmı böyle birşey

“Do. Or do not. There is no try.”
(09-02-2017, Saat: 23:46)masteryoda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @3ddark hocam youtube da bir videoda  (videoyu bulamadım şimdi) postgresql i windows ta kullanmayı pek tavsiye etmiyorlardı ram kullanmının 400mb ı geçemediğini windowsta böyle bir kısıt olduğunu söylemişlerdi denedinizmi hiç varmı böyle birşey

Ben normaldeki uygulamaları Linux'u sunucu olarak kullanıyorum. Fakat geliştirme test ortamı olarak Windows kullanıyorum ve Windows'u sunucu olarak kullanan bir iki tane yere de kurulum yaptım. Yaklaşık 6 ay oldu hiç bir sorun ile karşılaşmadım.

Benim tahminim postgresql.conf dosyası içinde memory, buffer ile ilgili bir sürü ayar var. Bellek kullanımı ile ilgili ayarlarda mevcut buradan kaynaklanan bir sorun olmuş olabilir.
Wiki de bir döküman var linkide aşağıda verdim.

Alıntı:shared_buffers
The shared_buffers configuration parameter determines how much memory is dedicated to PostgreSQL to use for caching data. One reason the defaults are low is because on some platforms (like older Solaris versions and SGI), having large values requires invasive action like recompiling the kernel. Even on a modern Linux system, the stock kernel will likely not allow setting shared_buffers to over 32MB without adjusting kernel settings first. (PostgreSQL 9.4 and later use a different shared memory mechanism, so kernel settings will usually not have to be adjusted there.)
If you have a system with 1GB or more of RAM, a reasonable starting value for shared_buffers is 1/4 of the memory in your system. If you have less RAM you'll have to account more carefully for how much RAM the OS is taking up; closer to 15% is more typical there. There are some workloads where even larger settings for shared_buffers are effective, but given the way PostgreSQL also relies on the operating system cache, it's unlikely you'll find using more than 40% of RAM to work better than a smaller amount.
Be aware that if your system or PostgreSQL build is 32-bit, it might not be practical to set shared_buffers above 2 ~ 2.5GB. See this blog post for details.
Note that on Windows, large values for shared_buffers aren't as effective, and you may find better results keeping it relatively low and using the OS cache more instead. On Windows the useful range is 64MB to 512MB.
If you are running PostgreSQL 9.2 or earlier, it's likely you will have to increase the amount of memory your operating system allows you to allocate at once to set the value for shared_buffers this high. On UNIX-like systems, if you set it above what's supported, you'll get a message like this:
https://wiki.postgresql.org/wiki/Tuning_Your_PostgreSQL_Server

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi