Çok Yakında Yeni Bir Arayüzle karşınızdayız! http://yeni.delphican.com/

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Firebird Veritabanını Offline (Çevrimdışı) yapmak
#1
Merhabalar,

Bu makalemde Firebird veritabanını offline olarak kullanma konusundan bahsedeceğim. Offline kullanmak derken neden bahsettiğimi açıklayım; şimdi diyelim ki bir veritabanına bakım yapmanız gereken ya da kayıtlar üzerinde işlem yapmanız gereken yönetimsel faaliyetler söz konusu diyelim. Aynı sunucuda birden fazla veritabanı kullanıldığında Firebird Server'ı durdurursanız bu sefer diğer veritabanlarını kullanan kullanıcılar da bundan etkilenir. Yani Firebird Server çalışacak, ama sadece bu veritabanına erişilmesini istemiyoruz.

Bunun için tek şart, veritabanına bağlanan terminal bilgisayarların SYSDBA kullanıcısı ile bağlanmaması. Burası önemli, çünkü çoğu yazılımcı Firebird'e bağlantı kurarken ezbere biçimde hep SYSDBA-masterkey ile bağlantı kurar. Aslında Firebird üzerinde yeni kullanıcılar tanımlarsak, veritabanı yönetimi gibi hususlarda çok işimize yarıyor. Şöyleki Offline kullanımda diğer tüm kullanıcıların bağlantıları engellenir, sadece SYSDBA kullanıcısına izin verilir.

Örnek olarak benim Demo için kurduğum Firebird sunucusunda şöyle bir kullanıcı yapılandırması var :


IXYH0xQq.jpg

İsimlerinden de belli olacağı üzere, her bir bilgisayar benim onlar için tanımladığım kullanıcılar ile sisteme login oluyor. Bu, istediğimde o kullanıcıyı silerek sunucuya erişememesini de sağlamak anlamına geliyor. Ama diyelim ki , MERKEZ,PC1,PC2,PC3 isimli kullanıcıların hiç birinin bizim istediğimiz veritabanına girmesini istemiyoruz diyelim. Bunun için IBExpert,DBWorkbench gibi bir programla veritabanı üzerine sağ tıklayarak yönetim menüsünden "Shutdown Database" seçmek :

ukP3N9Lpg.jpg
Sonrasında gelen ekranda OK düğmesine basmak yeterlidir :

Jx4PT1.jpg

Eğer bir veritabanı yönetim programı kullanmıyorsak aynı işi GFIX komutu ile şu şekilde de yapabilirsiniz :

gfix -shut -force veritabani_adi

Veritabanımızı shutdown yaptığımızda, Firebird çalışmaya devam eder, diğer veritabanlarınıza sorunsuz olarak erişebilirsiniz. Fakat bu veritabanı sadece SYSDBA kullanıcısının kullanımına açılır.
Shutdown ederken, ekranın alt kısmında "Shutdown options" yazan bir bölüm görünecek, buradaki seçenekler şöyle :

FKz18t9.jpg

Buradaki ilk iki seçenek ile veritabanına gelen yeni bağlantıların ve bekleyen transactionların bitmesini bekleyip ondan sonra shutdown olmasını isteyebilirsiniz. Burada en çok kullanılan seçenek "Force Shutdown after timeout",  önceki ekran görüntüsünde alt kısımda görünen "Timeout" değerine bir rakam yazmışsak o kadar bekle ve kapat demek. Eğer bir rakam belirlemediysek varsayılan değer "0" olduğu için veritabanı hemen kapatılır.

SYSDBA kullanıcısı ile veritabanımız ile ilgili tüm işlemleri bitirdikten sonra, veritabanını shutdown modundan çıkarmak için, konuda eklediğim ikinci resimde görünen "Restart Database" seçeneğine tıklayabilir, ya da yine GFIX ile aşağıdaki şekilde yapabiliriz :

gfix -online veritabanı_adı

Faydalı olması dileğiyle.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Firebird'de Join'li Update nasıl yapılır? uparlayan 4 167 15-02-2020, Saat: 13:24
Son Yorum: sabanakman
  Firebird DBA Aracı Fesih ARSLAN 3 180 10-02-2020, Saat: 20:47
Son Yorum: mcuyan
  FireBird veri tabanını nereden indirebilirim? Coder 5 2.998 23-01-2020, Saat: 18:50
Son Yorum: delphim
  IBExpert ile Firebird Veri Kurtarma DelphiCanR 5 2.697 07-01-2020, Saat: 10:32
Son Yorum: musakaraderili
  FIREBIRD facebook GROUP daveti softdestek 8 773 17-10-2019, Saat: 10:43
Son Yorum: boreasKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi