Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi Boşluk Konumu
Bende aynısını söylüyorum, COUNT kullanarak aldığında hep en sondaki değerin ilk 3 harfini almış olacak, ama @kasparov58 ADI ve SOYADI alanlarının ayrı ayrı ilk 3 harfini kullanmak isterse kendi kullandığı yöntem daha doğru olur gibi görünüyor.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
var
SL:TStringList;
begin
DemirBasno:= txtKitaptur.Properties.Items[txtKitaptur.ItemIndex].Value; //KitapTur

SL:=TStringList.Create; //Yazarın soyismi
try
SL.Delimiter:=' ';
SL.DelimitedText:=txtYazari.Text;
DemirBasno:= DemirBasNo+'/'+LeftStr(SL.Strings[SL.Count-1] ,3);
finally
SL.Free;
end;

Temiz olsun gözden kaçırmışın düzelttiğiniz için teşekkürler.
Tek bir değerin ilk 3 harfini alacaksan @AhmetBi 'nin göndermiş olduğu çözüm güzel. Eğer 2 farklı değerin ilk 3 harfini alacaksan o zaman Strings[1] şeklinde yaptığın kullanım daha doğru. Ama görünüşe göre sana tek değerin ilk 3 harfi lazımmış. @AhmetBi'ye teşekkür edelim o zaman.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Ben sadece en son kelimenin soyad kabul edilip ilk 3 harfini almak isteyeceğinizi düşünerek yazdım. Eğer 2 farklı değerin ilk 3 harfi alınacak ise @ramazan_t haklısın.
Bu arada @kasparov58 kodunda öncelikle SL.Count>0 kontrolü yapmanı tavsiye ederim. txtYazari.Text boş olur ise SL.Count=0 olabilir ve SL.Strings[SL.Count-1] kod satırında hata alabilirsin.
Yardımcı olabildiysem mutlu olurum Smile
Merhaba,

Farklı bir çözüm olması için aşağıda ki kodcuğu şuraya bırakıyorum belki lazım olur..

LastDelimiter ilk parametrede verilen karakterin, ikinci parametrede verilen metinin içinde ki son indeksini bulur ve çevirir.

var
 sonuc : String;
begin 
  sonuc := 'ali veli konya';
  sonuc := Copy(sonuc, LastDelimiter(' ', sonuc)+1, 3);
end;
Amatör Küme Bilgisayar Programcısı

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi 7 Unrar mcuyan 12 484 19-03-2024, Saat: 10:30
Son Yorum: frmman
Lightbulb Delphi 7zip Password lü Dosya Sıkıştırma ve Açma + Bonus RAR5 Desteği frmman 6 262 16-03-2024, Saat: 17:55
Son Yorum: delphi.developer
  delphi 12 ile TFileStream çalışmıyor aegean 5 424 05-03-2024, Saat: 22:23
Son Yorum: aegean
  Delphi ile geliştirdiğiniz uygulamalar neler? - İki Ödüllü Mr.Developer 20 12.683 01-01-2024, Saat: 22:46
Son Yorum: aegean
  Delphi 7 ye göre MB Döviz kurları nasıl alırız maydin60 7 964 31-12-2023, Saat: 02:18
Son Yorum: maydin60

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi