Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi'de görmek istediğiniz özellikler.
(11-01-2024, Saat: 16:49)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @3ddark hocam sanırım parametre hatasını buldum. SQL cümleciklerinizi ve parametreleri hep büyük harf yazın bi deneyin.. sanırım ondan.

Parametre isimleri büyük yapınca düzeldi.
Tekrar teşekkürler
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan
Aslında bu durumu bi BUG diye report mu etsek?

Özellikle FMX Projelerde ki Mobil deploylarında; Parametreler ve alan isimleri büyük harf yazılmayınca bazen çalışır iken bazen çalışmıyor Queryler.

@RAD Coder @TescilsizUzman @Abdullah ILGAZ

Bu konuda nereye hata kaydı açabilirim?
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

(15-01-2024, Saat: 23:23)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aslında bu durumu bi BUG diye report mu etsek?

Özellikle FMX Projelerde ki Mobil deploylarında; Parametreler ve alan isimleri büyük harf yazılmayınca bazen çalışır iken bazen çalışmıyor Queryler.

@RAD Coder @TescilsizUzman @Abdullah ILGAZ

Bu konuda nereye hata kaydı açabilirim?

Embarcadero's Quality Portal dan rapor edebilirsiniz. 
Kontrol ettiğimde şu an için girişte bir sorun yaşanıyor.
Begin : = end / 2;
evet bende dün bi kaç kez denedim.. maalesef hata veriyor JIRA..
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

(08-01-2024, Saat: 13:12)csunguray Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba arkadaşlar.

Ben Delphi'nin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Delphi'de görmek istediğim özelliklerden bir liste oluşturdum. Sizin de hem benzer istekleriniz varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

IDE:

1. Begin-end bloklarını Collapse-Expand edemiyorum. Sadece procedure'ları yapabiliyorum.

2. Code complete ile ortadan arama yapamıyorum. İlla ki aradığım şeyin başından birşeyler yazmalıyım.

3. Code Complete sadece uses kapsamındaki listeyi getiriyor. Diğer programlar proje kapsamındaki listeyi de getiriyor ve gerekli modulleri using'e ekliyor. Hatta gerekli package'ları IDE'ye yüklüyor. Örneğin geçenlerde YearOf fonksiyonunu kullanmak istedim. DateUtils unit'ini Uses kısmına elimle eklemek zorunda kaldım. YearOf fonksiyınunun o unit'te olduğunu bilmesem işim zordu.

4. Component yükleme çok zor. Sürekli path'lerle, sürümlerle ve çakışmalarla ilgili sorun yaşıyoruz.

5. Diğer IDE'ler, projeyi başka bir bilgisayara kopyaladığınızda kullanılan Package ları tanıyor ve otomatik yüklüyor. Biz ise tanınmayan bir component in hangi bileşen paketinde olabileceğini google dan arayıp buluyoruz. Bazen de bulamıyoruz.

6. Yıllardır Code Complete özelliğinde Türkçe İ, I, ı, i sorunu düzeltilmedi. Bunu firmaya bug kaydı olarak gönderen arkadaşlar olduğunu biliyorum.

7. Delphi Form Designer'da Ctrl-Z ile yaptığımız hareketleri geri alamıyoruz. Delphi-1 den beri istenen bir özellik.

8. IDE içerisinde bir hata olmadığı halde ifadelerin altını çiziyor. Sonuç olarak bu özellik yeterince güvenilir olmadığı için görmemezlikten geliyoruz. Diğer IDE'ler yanlışlık konusunda çözüm önerileri bile sunuyor.

9. Daha iyi code-formatter istiyorum. Bir kodu başka bir yerden kopyala-yapıştır yaptığım zaman otomatik formatlı yapışmasını istiyorum.

10. Code-Complete özelliğinin program çalışırken de çalışmasını istiyorum.

COMPILER

1. Değişken tanımlarken ilk değer atayabilmek istiyorum.

2. ÇÖP TOPLAYICI istiyorum. Her oluşturduğum nesne için bir try finally oluşturmak zorunda kalmamak istiyorum. 

DEBUGGER:

1. Watch penceresine eklenen Object, Class, Component, Array'lerin tüm property'lerini, onun altındaki object'lerin propertylerini izlemek ve değerlerini DEĞİŞTİREBİLMEK istiyorum. Diğer editörlered bunu rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Hatta değişkenin üzerine geldiğinizde ekrana görünen hint'ten bile değişkenin değerini değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca dizileri de görüntüleyemiyorsunuz.

2. Debug yaparken uzun veya multi line satırları Delphi içerisinden kopyalamanın bir yolu yok. Bu tür değerleri daha etkin/yararlı şekilde görüntülemek istiyorum.

3. Delphi'de bir harf bile değiştirseniz projeyi yeniden başlatıp test noktasına sıfırdan dönmeniz gerekiyor. Bu işlem test aşamasında çok yorucu oluyor. Öyle yapmazsanız da çoğu zaman adım adım ilerlemede yerini kaybediyor.

MULTI PLATFORM

1. Daha stabil bir FMX kütüphanesi istiyorum.

2. FMX kütüphanesinde LiveBinding yerine eski tarz DataBinding yapabilmek istiyorum. 

3. Görsel sorunların çözülmesini istiyorum. Örneğin bir toolbar içerisinedki button'ların program çalıştığında yer/sıra değiştirmemesini istiyorum.

KÜTÜPHANE

1. Başka dillerde kolayca yapılabilen MD5 kodlaması, AES şifrelemesi gibi şeylerin daha pratik şekilde yapılabilmesini istiyorum.

Aklıma geldikçe bu listeye eklemeler yapacağım.

merhaba, siz moderator değilmiydiniz, istifamı ettiniz? tüm deneyim yıldızları vs kaybolmuş.
[quote pid='54195' dateline='1705432193']

merhaba, siz moderator değilmiydiniz, istifamı ettiniz? tüm deneyim yıldızları vs kaybolmuş.
[/quote]

Moderatör değilim. Sadece MS SQL Server grubunda Yöneticiyim...

(16-01-2024, Saat: 19:33)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: evet bende dün bi kaç kez denedim.. maalesef hata veriyor JIRA..

Çalıştığı zaman bunu da bildirin...
(16-01-2024, Saat: 19:33)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: evet bende dün bi kaç kez denedim.. maalesef hata veriyor JIRA..

Embarcadero's Quality Portal şu an itibarı ile çalışıyor.
Begin : = end / 2;

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi'ye Nereden Başlanmalı? turkctechno 9 828 04-03-2024, Saat: 15:30
Son Yorum: hi_selamlar
  Delphi 30. yıla özel açık kaynak proje çağrısı AhmetNuri 0 288 25-02-2024, Saat: 11:26
Son Yorum: AhmetNuri
  Delphi Yazılım Dilleri Sıralamasında 20.'ten 14.'e yükselmiş pro_imaj 11 3.641 09-01-2024, Saat: 13:31
Son Yorum: nguzeller
  Delphi Artık eskidi diyenlere bir kapakta bizden hediye :D yhackup 45 10.867 08-01-2024, Saat: 20:58
Son Yorum: uparlayan
  Merhaba Delphi Öğrenmek İstiyorum apparetabu 11 1.755 22-12-2023, Saat: 13:50
Son Yorum: yhackup

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi