Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MYISAM Bozulmaları
(17-03-2017, Saat: 14:44)CaglarCoskun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Her elektrik kesildiğinde çökmesi problem. Ayda yılda bir çökse tamam. Ama her elektrik kesildiğinde sistem çöküyor. O an hangi tablo açık ise MYISAM tablo kilitlediği için repair hatası veriyor

notebook kullandırın.

“Do. Or do not. There is no try.”
Valla gidişat o yönde. Güç kaynağı ve bilgisayar ikisi birarada. PowerBook   Smile Smile
(17-03-2017, Saat: 14:45)ramazan_t Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(17-03-2017, Saat: 14:35)CaglarCoskun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yok bir ara kullandım kullanması falan bana zor geldi. Elektrik kesildiğinde çökme vs. durumları oluyor diye MYSQL kullandım onda da aynı sonuç oldu. 2017 Interbase inceliyorum bakalım o nasıl ama MYSQL olayını halletmem lazım. Onlarca müşteri var.

MySQL konusunda pek bir bilgim yok, Firebird ve SQL Server dışında pek bir veritabanı kullanmıyorum. MySQL 'in Mirroring vb. özellikleri yokmudur ? Mutlaka buna bir önlem düşünmüşlerdir, yıllardır bilinen ve kullanılan bir veritabanı sonuçta.

MySQL'in yeni sahibi (yanlış bilmiyorsam) Oracle firmasıdır. Elbette geçmiş tecrübelerine dayanarak bir yöntem izliyorlardır. 
Oracle, 2001 yılından beri belirtmiş olduğunuz yöntemi (Oracle Real Application Clusters (RAC)) uyguluyor.
Bu mimariyi MySQL'e de entegre eder herhalde.
(17-03-2017, Saat: 14:46)masteryoda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: notebook kullandırın.

Hocam sizin dediğiniz yöntemi ben daha önce denedim Smile
Hani uyanığız ya, dedim ki, elektrik kesildiğinde laptop'un şarjı 2-3 saat gitse, ondan sonra da güç kaynağı devreye girer zaten, böylece server'da hiç kesinti yaşanmadan mutlu mesut gideriz diye düşündüm. Ama evdeki hesap çarşıya uymuyor, bir süre sonra laptop'un pili de bozulmaya başlıyor. 3 defa pil değiştirdikten sonra başka çözümler üreterek laptop kullanmaktan vazgeçtim Smile

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Big Grin Big Grin 

Araştırmalarıma göre windows altında MYISAM çok kolay bozuluyor geri kurtarıldığında ise veri kayıpları olabiliyor. Bu nedenle MYISAM askıya almak zorundayız gibi. g

Fesih Bey aslında sorun gömülü veritabanından dolayı oluşuyor. Sunucu kurmamak için çaba sarf ediyorum. MYSQL server da var SQL Server da kurulabilir. Atıyorum Elazığda müşteri aldı kurdu hata verdi uğraşmaz başka programa yönelir amaç en az kullanıcı işlemi. Güvenlik duvarı vb. şeylerle uğraşmamak.
(17-03-2017, Saat: 15:00)ramazan_t Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(17-03-2017, Saat: 14:46)masteryoda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: notebook kullandırın.

Hocam sizin dediğiniz yöntemi ben daha önce denedim Smile
Hani uyanığız ya, dedim ki, elektrik kesildiğinde laptop'un şarjı 2-3 saat gitse, ondan sonra da güç kaynağı devreye girer zaten, böylece server'da hiç kesinti yaşanmadan mutlu mesut gideriz diye düşündüm. Ama evdeki hesap çarşıya uymuyor, bir süre sonra laptop'un pili de bozulmaya başlıyor. 3 defa pil değiştirdikten sonra başka çözümler üreterek laptop kullanmaktan vazgeçtim Smile

genelde bataryalar 2 yıl kadar gidiyor.
yedekleme ye önem vermek gerekiyor işin açıkcası sözleşme yapılıyorsa elektrik kesintisinden virüsten, yanlış kullanımdan v.s firmamız sorumlu tutulamaz deyip işin içinden çıkmak diğer türlüsü hiç iyi olmuyor. bilgilerini taşınabilir hdd de tutup 15-20 kullanıcı bağlı iken hdd nin fişini çeken adama ne yapacaksınız (yapan var) ?

Çağlar hocam firebird kullanımı zor olurmu yav, mysql için harcadığın zamanın yarısını bile harcamazsın, kurulumu, kodlaması vs.vs. çok çok basit ve hızlı, firebird+ibexpert bulunmaz nimet bence. Hatta kendi serverimi kiralayınca php+firebird kullanmayı bile düşünüyorum, fena hızlı çalışıyor. Ayrıca sen programcısın alacak kişiyi sen yönlendireceksin hocam. Ben programı verirken veri güvenliği için mutlaka güç kaynağı olmalı diye şart koşuyorum, eğer alınmazda veri kaybı olursa sorumlu sizsiniz diyorum. Ayrıca harici yedeklemeyide siz yapacaksınız, program yedek almaz diye de mutlaka söylüyorum. Yok kabul etmiyosa almasın daha iyi, başım ağrımaz ilerde en azından. Sonra, server olarak kullanılacak makinanın başka hiç bir işte kullanılmaması gereklidir diye de diretiyorum. Genelde işyerlerinde kamera sistemide aynı ağa bağlı olduğu için mümkünse yazılım için ayrı bir yerel ağ kurulmasını istiyorum. Bir sürü iş yani, ama ben iş yapıcam kardeşim diyosa bunlarıda yapması zorunlu yani.
(17-03-2017, Saat: 15:13)CaglarCoskun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Big Grin Big Grin 

Araştırmalarıma göre windows altında MYISAM çok kolay bozuluyor geri kurtarıldığında ise veri kayıpları olabiliyor. Bu nedenle MYISAM askıya almak zorundayız gibi. g

Fesih Bey aslında sorun gömülü veritabanından dolayı oluşuyor. Sunucu kurmamak için çaba sarf ediyorum. MYSQL server da var SQL Server da kurulabilir. Atıyorum Elazığda müşteri aldı kurdu hata verdi uğraşmaz başka programa yönelir amaç en az kullanıcı işlemi. Güvenlik duvarı vb. şeylerle uğraşmamak.

firebird ün embed çalışması çok iyi bence iki farklı setup dosyası hazırlayın tek kullanıcılı sistem kurulumu , çok kullanıcılı sistem kurulumu şeklinde eğer bir bilgisayarda çalışacaksa veya ek kullanıcı ise firebirdü embed olan setupu çalıştırır eğer çok kullanıcılı bir sistem de sunucu olacaksa firebird server çalışacak şekildeki setupu verin firebirdü arka planda da kurdurabiliyorsunuz @ramazan_t hocamızın bir anlatımı da mevcuttu forumda.

SQL Server LocalDB inceliyorum eğer istediğim gibi olmaz ise Interbase kullanmayı düşünüyorum. Bu konuda tüm önerilere açığım
Firebird kullanmıcaksın yani Smile

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi