Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LifeGuard Uygulaması Hakkında;
Merhaba, 

Günümüzde artık mobil teknolojiler giderek PC bazlı teknolojilerin önüne geçmeye başlamasıyla birlikte, Mobil üzerinde yapılabilecek atraksiyonların da PC' ye göre çok daha efektif ve kişiselleştirilmiş olması sebebiyle mobil programlama artık vazgeçilmez bir programcı skill'i haline gelmiştir.

Hali hazırda Delphi'nin de giderek stabil hale getirilmeye başlayan Mobil Platform desteği ile bizim de iştahımız kabarmaya devam ediyor. Forumda bir kaç gün önce @mrmarman hocanın GCM Notification uygulamasını (Buradan) paylaşması üzerine aklıma enteresan olabilecek bir uygulama fikri geldi. Geliştirmeye açık bir sistem ve kesinlikle bir çok özellik eklenebilir. Bu sebeple ben temel olarak uygulama analizini paylaşacağım ve istenirse eğer yazılımın geliştirilmesine de katkıda bulunmaktan çok büyük keyif duyacağım.  Cool

Dünya her geçen gün daha da güvensiz bir hale geliyor. (Ahir zaman alametleri giderek kendini daha da hissettiriyor.) Bu zamanda kişisel güvenlik olmazsa olmazlarımızdan. Dünyanın her an her yerinde bir terör saldırısı, bir trafik kazası vb. felaketlere karşılaşmak kaçınılmaz hale geldi. Bu aşamada insanların böyle durumlarda bile yanından ayrılmayan tek şey Mobil Telefonlar.

Uygulama Amacı;
  • Bu uygulama felaket hallerinde ya da ona benzer durumlarda zor durumda olan kişilere uzaktan yardım çağrısı oluşturmak amaçlı kullanılacak.
Nasıl Çalışır;

Bu uygulama Server bazlı çalışacak. İnsanlar Web üzerinden hizmete abone oluyor. Ve akabinde uygulamayı indirip telefonlarına kuruyor. bu aşamadan sonra uygulama üzerinden ya da web üzerinden uygulama ayarları yapılabilmekte. Uygulamada arka planda lokasyon servisi çalışıyor olacak. Sunucu tarafında iyi bir bilgi bankasına ihtiyaç var. Bu bilgi bankası, lokasyonların bazı özelliklerini barındıracak. Mesela ilk defa gittiğiniz bir yer düşünün. Bu yeri hiç tanımıyorsunuz. Uygulama geçmiş lokasyon ve seyahat deneyimlerinize göre gidilebilecek potansiyel yerleri size önerecek. 

Örnek;
Sık sık başıma gelen bir durumdur. İnançlarımdan ötürü alkol satan yerlerden alışveriş yapmam, yemek yemem. Bir yere gittiğimde (Tanımadığım) mutlaka ilk olarak bunu araştırırım. Bu uygulama benim geçmiş deneyimlerimi yorumlayarak, gittiğim her yeni yerde bu bilgiyi bana (hiç bir şey yapmama gerek kalmadan) bana önerebilir. Şu sokakta şu mekanda alkolsüz gıdalar satılıyor vs...

Örnek 2;
Gittiğim yer çok güvenli bir yer değil ve geçmişinde bir çok vukuat bulunuyor. Bu yere adımımı attığım anda bana öncelikli olarak en yakın karakol, hastane, taksi durağı vs bilgilerini bana gönderebilir...

Örnek 3;
Uygulama üzerinde belirteceğim kontak listesi ile acil durumlarda bu kişilere ulaşımı sağlayabilirim. 
- Nasıl?
Facebook'un terör olaylarında kullandığı mekanizmaya benzer bir durumla. 

- Senaryo

Allah korusun oldu ki yaşadığım ya da o anda bulunduğum bir yerde bir bomba infilak etti. Öncelikli olarak servisimiz bana ulaşmaya çalışacak. Eğer ulaşamazsa ilk olarak kontak listemdeki kişilere hemen acil durum bildirimi gönderecek. Son lokasyon bilgilerimi paylaşacak. gerekirse 112 ye kayıt oluşturacak vs vs...

- Peki bunu nasıl yapacak;

Günümüzde bilgi çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Bunun yapmanın 2 yöntemi var. 

1.  Bu sistemi yönetecek birine ihtiyaç duymak. Böyle bir haber alındığı anda sisteme gerekli tanımları yapmak. (Örneğin Şu adreste patlama oldu.) Servis o adres üzerinde ve ya yakınında kendi kullanıcılarının listesinin tarayacak ve "İyi misin" mesajı gönderecek. Eğer kullanıcı belli zaman diliminde cevap vermezse hemen kontak listesine ulaşılacak.
  2. Web sistemi haber ajanslarını dinleyecek, belirli kelime ve kelime gruplarının bir araya gelip yorumlanmasından oluşan bir algoritma ile (Güvenin bana çok zor değil bunu daha önce twitter için yaptım. biraz daha geliştirmek gerekecek.) bu tip bir haberi yorumlayarak yukarıdaki aşamaları başlatacak.
Farklı yöntemler de gelir aklımıza tabii ki.

Daha neler olabilir?

Yolda yürürken, ya da seyahat halindeyken,
  • Çok sık tercih ettiğim mekanları bana otomatik bildirebilir. (Örneğin Kahve Dünyası vs)
  • Ne kadar süredir uyanık kaldığımı yorgunluk ve stres durumumu bana söyleyebilir (Farklı yöntemleri var, ipucu: Akıllı saatler Wink)
  • Çeşitli hatırlatmalar yapabilir (Namaz, Yemek vs.)
  • Telefonumu uzaktan şarj edebilir (Yokk artık ahahahahah. Ama bu da bir zaman sonra yapılabilecek bana güvenin Smile )
Aklıma daha çok şey geliyor ama yaz yaz bitmiyor. Beyin fırtınası lazım. Gelsin öneriler.

Not: Bu senaryoların hepsi "telefon açıkken, şarjı varken, internet ve datası varken" durumları üzerinden oluşturulmuştur. Acil durumlarda offline çalışabilmeli ve datasız durumlarda acil numaralar aranabilmeli gibi ek geliştirmeler de olabilir.

Benden bu kadar....
Bahsettiğiniz türde bir uygulamanın reklamını net de bi ara görmüştüm, herhangi bir olayda programı açıp yardım ihtiyacı belirttiğiniz anda, sisteme üye olan en yakındaki kişilere otomatik uyarı gidiyordu. İsmini şu anda hatırlayamadım.
(15-08-2016, Saat: 10:44):Desistem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bahsettiğiniz türde bir uygulamanın reklamını net de bi ara görmüştüm, herhangi bir olayda programı açıp yardım ihtiyacı belirttiğiniz anda, sisteme üye olan en yakındaki kişilere otomatik uyarı gidiyordu. İsmini şu anda hatırlayamadım.

Yok yahu henuz reklam vermedim  Big Grin Big Grin Big Grin
bu benim izlediğim değildi ama yapmışlar G.arkas.

https://play.google.com/store/apps/detai...aran&hl=tr

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Firemonkey ile hazırlanmış yapay zekalı effect uygulaması AhmetNuri 3 798 10-01-2023, Saat: 17:38
Son Yorum: AhmetNuri
  Delphi ve Blokzinciri GUI Uygulaması (Marmara Chain) drcetiner 10 6.833 19-04-2020, Saat: 22:07
Son Yorum: TescilsizUzman
  Çevirimiçi Diyagram Çizim Uygulaması TescilsizUzman 6 4.792 13-11-2018, Saat: 19:44
Son Yorum: frmman
  Stok takip ve alışveriş sepet uygulaması brs 10 8.593 12-07-2017, Saat: 13:33
Son Yorum: brs
  Delphi ile yazılmış müthiş bir IP kamera kontrol ve yönetim uygulaması TescilsizUzman 11 14.113 20-01-2017, Saat: 13:05
Son Yorum: TescilsizUzman

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi