Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sizce de Delphi yarışı kaybetti mi?
#1
İlginç bir yazı:
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol

Bilmiyorum bizim forumun üyesi mi ama haksız da sayılmaz aslında Sad
There's no place like 127.0.0.1
WWW
Cevapla
#2
Bu konuda haklı tabi,
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Kuvvete dayanamayan adalet aciz, 
Adalete dayanamayan kuvvet zalimdir.
WWW
Cevapla
#3
Ben bazı şeylerin standartlarını koruması gerektiğine inanıyorum. Ve bunları korumanın bir bedelinin olduğuna. Olaya fazla kapitalist açıdan değerlendirmeyeceğim ancak;

Bir spor kompleksine gittiğinizi düşünün. Gelen kişilerin medeniyetten bir haber olduğunu, çıplak ayakla soyunma odasından gelip duş almadan havuza atladığını(!), saunanın içinde yemek yediğini, havuz kenarına terlik koyduğunu, çöplerini sağa sola fırlattığını, kişisel bakımını soyunma odasındaki ayna ve el-yüz yıkamak için ayrılan lavaboda yaptığını... Aklınızdan neler geçtiğini tahmin edebiliyorum.

Bu spor kompleksine abonman olup devamlılık sağlamak ister misiniz? HAYIR. Bir şeyin ucuz, ücretsiz yada çoğu kişinin erişiminde olması onu değerli değil, aksine değersiz kılar. Delphi'nin çok kişi tarafından kullanılmamasına yakınıyorlar. Oysa 1 Delphi geliştiricisi (legal olan, hakiki, bu işten para kazanan) 1000 tane Python geliştiricisinden daha fazla katkı sağlıyor. 100$ vererek onlardan alacağınız ortam, dil, çevre ve diğer hizmetlerle 100.000$ üretiyorsanız bir şeyler ters demektir. Delphi ise 1000$ sizden alarak sizin 1.000.000$ kazanmanıza imkan sunuyor. Bunu yapıp yapamamak sizin elinizde olan bir şey, o başka bir konu. Ancak Dünya üzerindeki en sağlam IDE Delphi'dir. Visual Studio'yu aratmaz demiş arkadaş ama ayıp etmiş. Visual Studio'nun kronik arızalarını bilmezmiş gibi...

Delphi, elit bir dil ve öyle de kalacak. Temel gayesi "ya ben nerede hata yapıyorum? niçin herkese ulaşamıyorum!?" olmadığı için, Delphi (yani geliştirici Embarcadero) mevcut müşterilerin ihtiyaç ve isteklerine göre ürün çıkartmaya devam ediyor. Şayet yarışı kaybetseydi 2017 yılında Android'e kod geliştirmemize imkan sunar mıydı? Hiç sanmıyorum.

30 yılın üstünde bir dil ve tümleşik ortamın halâ rağbet ediliyor olmasının açıklanabilir sebepleri ise kaliteli, aşırı aşırı aşırı hızlı, konforlu ve rahat uygulama geliştirmemize imkan sunuyor olmasından başka bir şey değildir. Arkadaşın haklı olduğu yanları olduğu kadar çok haksız olduğu yanları da var.

Spor kompleksi örneğine gelince; işte Delphi, pahalı bir kompleks. Ancak oraya gelen herkes nasıl davranması gerektiğini bilen, ve neler yapmaması gerektiğini çok iyi bilen, orada olabilecek kadar başarılı, ve (geliştiricileri) oradaki genel kitlenin kalitesine uyum sağlıyor. Bu söylediğimi yanlış anlamayın lütfen. Kişileri kazançlarıyla yada sosyal seviyelerle bölmüyorum. İzah ettiğim şey Delphi'nin elit (ki arkadaşın söylemi) bir zümreye ait olmasından kaynaklı. Öyle kendine hayrı olmayan, 50-100$'a alsan yada bedavaya kullansan da, üstüne en az 1000$'lık zaman + araştırma + öğrenme + çözüm üretme maliyetlerini giydirince, Delphi kesinlikle en ucuz ve en kaliteli (ucuz + kalite = performans) yazılım ortamıdır. Net.
{ talk is cheap show me the code. }
Cevapla
#4
Yarışı kaybetti ibaresi yanlış olduğu düşüncesindeyim;

Ya ileri ki zamanlarda -ki böyle bir ihtimal var mıdır bilmem- Delphi ücretsiz dağıtılırsa? Bir yarışmacının yarışı kaybetmesi için ortada kesin bir şeyin olması gerekir. Yazar burada direkt Delphi'nin kalemini kırmış. Belki şuan Delphi tökezliyor evet bunun en büyük nedeni lisans ücreti, ama belki ilerde bu lisans ücreti (Start edition'da ki gibi) kaldırılabilir veya Visual Studio'da ki gibi community sürümünü çıkartabilir.

Bence;

Delphi yarışı kaybetmedi, tek olumsuz yanı olan lisans ücretinden dolayı insanlar korkarak bakıyorlar.
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Cevapla
#5
elite olmak daha güzel
Cevapla
#6
Bahsettiği dillerin sahibi firmalar ile Embarcadero' yu karşılaştırmak.. Elma ile armutu toplamak olur. Hiç birinin tek işi bir dil geliştirmek değil..
Amatör Küme Bilgisayar Programcısı
WWW
Cevapla
#7
Delphi ile uzun soluklu bir serüvenim var. Yaklaşık 10 yıl kadar uzun bir süre. Benim için, yada başka bir geliştirici için her şey için uzun bir süre. Bende bir çoğumuz gibi Alaylı takımındanım, yani kendi kendime bu tarz yerli/yabancı forumlar sayesinde bu işi öğrendim. Bu uzun soluklu serüvende bir çok kez farklı platformlara göz kırmadım desem yalan olur. Smile Ama dönüp dolaşıp yine Delphi'ye geldim.

Bu serüvende benim gördüğüm şey, Delphi gelişiyor ve gelişmeye de devam edecek gibi görünüyor. Bu noktada tabi sıkıntılar var. Birden çok alan üzerinde gelişen teknolojiye ayak uydurmakta biraz geç kalıyorlar. Bu hususa çözüm bulunması ciddi manada yarar sağlayacaktır.

Bir diğer husus, açık kaynak veya ulaşılabilir kaynaklar. Her ne kadar kurumsal forumları olsa da, basit örneklerden ileri gidilemediği için yeterli değil. Ayrıca sektörde diğer platformlar gibi çok fazla popilitesi olmadığı için destek alma noktasında diğer platformlar gibi çok güçlü kaynaklar yok. Bu durumda haliyle bizleri ciddi manada yoruyor. Karşılaştığımız sorunlar sonrasında "Seç baş yoluyoruz." Tamam, armut pişsin, ağzıma düşsün demiyoruz ama en azından armudu dalda görelimde almaya umudumuz olsun Smile

Özetle delphi güçlü ve pahalı bir platform ama bizim gibi son kullanıcıları memnun edecek bir çok özelliğe de layıkıyla sahip. Farklı platformlara geçmek için bir çok neden varken, aslında geçmemek için de bir çok nedeni içinde barındırıyor.

Son olarak Delphinin bittiği hususuna katılmıyorum.

Ne diyelim hayırlısı...
Saygılarımla.
Cevapla
#8
2000'li yıllardan beri Delphi bitti bitecek efsanesi dolasir durur. Delphiyi kullaniyorsaniz Delphi bitmemistir , Delphiyi kullanmayi birakirsaniz Delphi sizin icin bitmistir.
Delphi kullananlar bu isten omurleri boyunca ekmek yiyebilirler , bu acidan delphide ben bir sikinti gormuyorum lakin Burhan arkadasin degindigi nokta da maalesef dogru.

Ne kadar cok gelistirici olursa o kadar iyi olur ve gelir modeli olarak baska alternatifi olmayan bir firmanin da ideyi tum ozellikleriyle ucretsiz yapmasi mumkun degil.

Idenin ucretli olmasi onun kalitesini gostermedigi gibi ucretsiz olmasi da kalitesiz oldugunu gostermez.

Delphi idesinin kalite ve konfor acisindan iyi bir noktada olduguna sahsen ben katilmiyorum.

XE surumlerinden sonra ortaya cikan kronik bir turkce karakter sikintisini en basta sayabilirim.
Unit satir sayisi 15 bini gecince delphi idesinde kod yazmak maalesef iskenceye donusmektedir.
Eclipste daha fazla satir sayisina sahip java kodlari herhangi bir sorun cikartmadan gayet guzel calismaktadir.
Java idesi kod icerisinde kullandiginiz siniflarin yer aldigi unitleri kendisi import komutuyla sizi ugrastirmadan proje ekliyor ama yil olmus 2017 delphide hala uses satirina elle eklemek gerekiyor Smile

Delphiyi seviyoruz ama bu onun geride kaldigi gercegini degistirmiyor maalesef.
WWW
Cevapla
#9
Merhaba,

Öncelikle Delphi'nin bittiğini iddia eden bir yazıda gerekçenin IDE'nin pahalı olması mantıklı değil. Ona kalırsa PostgreSQL ve Firebird de ücretsiz ama hala Oracle ve SQL Server için inanılmaz yüksek lisans ücretleri ödenebiliyor. PostgreSQL'e "Oracle Killer" dendiğini duymuşsunuzdur belki. Buradan çıkan sonuç basit: Olay sadece para değil.

Delphi çok pahalı bir ürün ve bundan dolayı da sürekli eleştiriliyor. Yazı da aslında bunu eleştiriyor ama neden-sonuç ilişkisi yanlış kurulduğu için yanlış sonuca çıkıyor. Bırakın bitmeyi, Delphi son yıllarda ciddi bir atak yaptı ve kullanıcı sayısını artırdı. Üstelik de bunu daha pahalıya satarak yaptı. Yani dilin bitmesi bir yana, aslında biraz fiyatı düşürseler ikinci baharını yaşayacak Smile

Ben IDE'nin kötü olduğunu da düşünmüyorum. Tam tersi, hiç Visual Studio ile Windows uygulaması geliştirdiniz mi bilmiyorum ama IDE hiç de insana yardımcı olmuyor. Eğer merak ediyorsanız aynı görsel tasarımı (detaylarına kadar) hem Delphi hem de Visual Studio ile yapın. İddia ediyorum, Delphi ile çok daha hızlı yapacaksınız. Kod yazarken de benzer bir durum var. Eğer Delphi'de kısayolları biliyorsanız ve bir iki ücretsiz eklenti kurmuşsanız (IDE fix Pack ve CnWizards, başka eklentiye gerek yok) çok hızlı kod yazabiliyorsunuz. Burada Header/Implementation ayırımının olması büyük etken. C# ve Java'da bu ayırım olmadığı için yazdığınız sınıf biraz büyüyünce fonksiyonlar arası hızlı geçiş diye bir şey kalmıyor. Kod yazmayı sadece bir fonksiyon yazmak olarak değil, bir bütün olarak düşünün. O zaman Delphi'de kod yazmanın çok daha hızlı olduğunu göreceksiniz.

Delphi'nin eksikleri var mı? Elbette, hem de tonlarca. Refactoring hala çok kötü. Uses listesini yönetemiyor ve derleyiciyi yazan ekibin bunu yönetememesine benim kafam basmıyor Smile Code completion bazen çalışmıyor. Bir türlü düzeltilmeyen Türkçe karakter rezaletini söylemeden geçmek olmaz (Üstelik IDE Fix Pack yeni IDE sürümleri için çıkmayacakmış, eğer doğruysa çok kötü). İnanılmaz yavaş açılış süresi, Android platformunda debug sorunları, Firemonkey'deki tasarım hataları, neredeyse hiçbir optimizasyonun yapılmadığı linker, tek geçişli compiler yüzünden düşük optimizasyon... Anlayacağınız eksik çok, ama bu eksiklerin hiçbiri Delphi'yi kötü veya "biten" bir ürün yapmıyor.

İyi çalışmalar
Cevapla
#10
bedava da olsa 10 kat kullancısı sayısın artacağını düşünmüyor, ilk etapta bir çok kişi zaten kırık kullanıyor, bakıyor beğeniyor ama para da vermek istemiyor. fiyatlar pahalı mı dersen pahalı fiyatı düşerseler firma daha çok kar edecek olsa bence çoktan düşürürlerdi zaten.
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitterKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Youtube'da Delphi Eğitimi SimaWB 70 14.278 8 saat önce
Son Yorum: Abdullah ILGAZ
  Delphi Fiyat ? elixir84 10 352 11-09-2018, Saat: 01:39
Son Yorum: mrmarman
  Delphi'ye olmayan ilgi ! ssahinoglu 16 603 29-08-2018, Saat: 18:27
Son Yorum: Ugur
  Delphi Pro. ve Commn. arasında ne fark var ? boreas 5 177 28-08-2018, Saat: 19:41
Son Yorum: Halil Han Badem
  Delphi'nin Geri Kaldığı Konular ssahinoglu 34 1.376 13-08-2018, Saat: 09:42
Son Yorum: SercanTEKKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi