Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SQL Server - Client Güncelleme
#1
Mrb;

  SQL Server veritabanı kullanarak geliştirdiğim program için uzak makinalarda güncelleme işlemi için kullandığınız yöntemler nelerdir acaba.  Transaction kullanmıyorum. Araştırdığım kadarıyla Trigger veya Refresh ile güncelleme yapılacak ama sürekli refresh yapmak sunucu ve sistemi zorlamaz mı. Bu işlemin pratik ve oturmuş bir yolu yok mu acaba.
Cevapla
#2
merhaba
veritabanlarının hepsi MSSQL ise replication ile yapabilirsin

"SQL Server’in sürekli kullanılabilirlik için desteklediği işlemlerden biri de replication modelidir. Replication kısaca verileri merkezi konumdan alıp farklı konumlarda yedekleme işlemidir. Replication yöntemi tüm SQL Server’in tüm sürümlerinde gerçekleştirilebilir. Express sürümü, Merge ve Transactional replication yöntemlerinde sadece subscriber olarak kullanılabilir."
Cevapla
#3
Okuduğum kadarı ile replikasyon veri eşitleme için yapılıyor. Benim uygulamam çok katmanlı bir yapıya sahip değil en fazla 7 - 8 bilgisayarda kullanılacak bir sistem. 1 Server 7 Client tüm kullanıcılar bilgileri tek serverden çekiyor. Sıkıntı 1 client yeni müşteri oluşturduğunda diğer müşterilerinde ekranına düşmesi ve aynı kaydı düzenlememeleri. Eğer bu işi de çözebiliyorsa ufak bir örnek veya yönlendirme yapabilirseniz sevinirim. Araştırmaya devam ediyorum.
Cevapla
#4
mssql kurulu 3-4 sanal pc ile deneme yapmanızda fayda var

Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
oluşan müşteriyi diğer client'larda gösterme işini replication çözer ama kayıt üzerinde yapılacak işlemleri, programsal olarak yetkilendirmeyi sizin yapmanız gerekli
Cevapla
#5
Farklı yöntemler varmı acaba
Cevapla
#6
firebird --> mysql için kullandığım yöntemim
firebird için ilgili tablo insert/update/delete için trigger ile tablo için log tablosu işliyorum
harici bir exe ile, windows exe/service exe duruma bağlı, log tablosunu kontrol ederek mysql'e aktarıyorum
transaction sayısı fazla olmadığı için sıkıntı yaratmıyor, uygulamam genelde cafe gibi yerlerde çalışıyor
Cevapla
#7
Teşekkür ediyorum. Acaba SQL Server buna özel bir servisi varmıdır. Kayıt değiştiğinde uyarı gönderen. Olmadı kendimiz mi yazsak acaba.
Cevapla
#8
(12-08-2017, Saat: 19:05)CaglarCoskun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlFarklı yöntemler varmı acaba

Söylediğiniz şeyi yapmak için MS-SQL Server gayet gelişmiş bir Replication meknizması sunmaktadır. Bu yöntemde neyin işinizi görmediğini söylerseniz ya çözüm bulan olur, ya da buna göre başka bir çözüm öneren.
WWW
Cevapla
#9
(12-08-2017, Saat: 13:48)CaglarCoskun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlOkuduğum kadarı ile replikasyon veri eşitleme için yapılıyor. Benim uygulamam çok katmanlı bir yapıya sahip değil en fazla 7 - 8 bilgisayarda kullanılacak bir sistem. 1 Server 7 Client tüm kullanıcılar bilgileri tek serverden çekiyor.  Sıkıntı 1 client yeni müşteri oluşturduğunda diğer müşterilerinde ekranına düşmesi ve aynı kaydı düzenlememeleri. Eğer bu işi de çözebiliyorsa ufak bir örnek veya yönlendirme yapabilirseniz sevinirim. Araştırmaya devam ediyorum.

Aslında tam olarak istediğim bu. İnternette replicationa baktığımda çok katmanlı mimari için geliştirilmiş bir yapı gibi anlatıyor. Anlatımlar ekranı refresh etme şeklinde veya tetikleyici oluştur şeklinde değil tamamen 1 kaç sunucu kurun veri kopyası oluşsun gibi şeklinde. Farklı yöntemden kastım daha çok basit bir yöntem varmı? şeklinde bir soru.
Cevapla
#10
Merhabalar ,
Firebird ve Interbase için Databse den bağlı olan tüm client lara bir mesaj yayınlama özelliği vardı onuda IbEvents componenti ile dinleyip yakalıyordunuz, örneğin müşteri tablonuzun after insert trigger ından mesaj yayınlandığınızda bağlı tüm clientlarda atıyorum dataset i refresh etmesini sağlayabiliyorsunuz. MSSQL de benzer yapılar mevcut, şahsen kullanmadım ama şu linklere bir göz atınız.
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitterKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SQl Server içinde değere göre kontrol yapmak Bay_Y 6 374 22-08-2018, Saat: 23:34
Son Yorum: Bay_Y
  SQL Server Üzerinden Kümülatif Toplam Gösterimi adelphiforumz 4 487 16-03-2018, Saat: 09:15
Son Yorum: esistem
  MSSQL Server Hakkında Bilmek İstedikleriniz esrehmaan 23 2.596 19-02-2018, Saat: 09:57
Son Yorum: klavye
  Sql Server Otomatik Kurulum narkotik 7 561 13-01-2018, Saat: 22:30
Son Yorum: narkotik
  SQL Server veritabanını Suspect & Emergency modundan kurtarmak Abdullah ILGAZ 2 540 23-12-2017, Saat: 08:52
Son Yorum: Abdullah ILGAZKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi