Tüm Platformlar için Hızlı Uygulama Geliştirme Kitap Yayın Süreci
Kitap gözden geçirilmek üzere BTG (Bilgi ve Teknoloji Grubu) 'na gönderildi. 05.10.2018-14:10
BTG (Bilgi ve Teknoloji Grubu) tarafından iki sayfalık bir reklam tasarımı bekleniyor. 08.10.2018 - 15:30

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
StarTeam kurulum ve kullanımına bir örnek.
#1
StarTeam esasen bir kaynak kod kontrol yazılımıdır ama sağladığı ek özelliklerle beraber bir proje yönetim yazılımı olarak adlandırılabilir (En azından Borland öyle adlandırıyor).

StarTeam (ST) 2 parçadan oluşur. Sunucu ve istemci. Sunucu bölümünü şirketinizdeki bir Sunucuya (veya PC'ye) kurarsınız. Kurarken bir servis olarak çalışmasınını söylerseniz bilgisayarınız her açıldığında StarTeam servisi otomatik olarak başlayacak ve diğer bilgisayarlarda kurulu istemci programının kendisine bağlanması için hazır halde bekleyecektir. ST sunucu yazılımı kurulum için bir veritabanı sunucusuna ihtiyaç duyar. Şu anda desteklenen veritabanı sunucuları MS-SQL Server 2000 (veya MSDE) ve Oracle. MS-SQL 2005 kullanımında sorunlar çıktığını duyuyorum ama yine de deneyebilirsiniz. İstemci (Client) yazılımı olarak da isterseniz ST in kendi client kurabilirsiniz. Delphi 2006 içerdiği özelliklerle doğal bir StarTeam istemcisidir. Yazılımları kurduk kurduk ama bakalım bu yazımlar bize ne gibi hizmetler verecek?

En önemli özellik kaynak kod kontrol hizmetidir. Bir kaynak kod kontrol sistemi (KKKS) ne işe yarar? Kaynak kodları bri veritabanına depolamamıza ve bu kodlardaki değişiklikleri kontrol altında tutmamıza yarar. Bir senaryo üzerine çalışalım.

Diyelim ki bir proje üzerinde 3 kişi çalışıyorsunuz. Bu 3 kişi sürekli olarak programın kendine ait bölümlerinde değişiklikler yapıyor. Sizin göreviniz de proje yöneticisi olarak yapılan değişiklikleri bir araya getirip programı sürekli olarak build etmek. StartTeam Client yazılımını çalıştırıp Project > New menüsünden bir proje oluşturun. Klasör seçiminde projemizin yerel sabit diskimizde bulunduğu klasörü seçin. StarTeam klasörümüzü tarayacak ve klasör yapısıyla beraber tüm dosyaların bir listesini gösterecektir. Her dosyanın bir durumu (Status) vardır. Başlangıçta tüm dosyaların durumu Not In View dir. Şimdi KKKS ne yüklemek istediğimiz dosyaları seçip sağ tıkladıktan sonra Add Files diyelim. Seçtiğimiz dosyalar ST veritabanına yüklenecek ve dosya durumları Current (Güncel) olarak değişecektir. Burada bir de Vault Branch Version a dikkat etmemiz gerekir. Yeni yüklenmiş dosyalar için bu değer 1'dir. Bir dosya her değiştiğinde ve kullanıcılar tarafından ST'e tekrar yüklendiğinde bu değer 1 artacaktır. ST'nin ve KKKS lerinin en kilit özelliği (daha doğrusu var olma nedeni) budur. Çünkü değişen dosyanın tüm eski sürümlerine ulaşma olanağınız vardır. Bu özellik sayesinde "dosyayı yanlışlıkla bozma" denen şeyi unutabilirsiniz.

Biz projemizdeki dosyaları ST'e yükledik. Şimdi sıra diğer kullanıcılarda. Diğer kullanıcılar ST client ı çalıştırıp oluşturduğumuz projeyi açtıklarında dosya durumlarını Missing (Eksik) olarak görecektir. Çünkü bu dosyalar kendi sabit disklerinde yok. Yapmaları gereken dosyaları sağ tıklayıp Check-Out seçeneğini seçmek. Bu durumda ST dosyaları klasör yapısına sadık kalarak kendi veri tabanından kullanıcının sabit diskine yazacaktır. Böylece kaynak kodları ST üzerinden diğer kullanıcılarla paylaşmış olduk. Diyelim ki gün boyu bu kullanıcılar çalıştı ve akşam olunca değiştirdikleri dosyaları ST'e tekrar yükleyecekler. Aslında tavsiye edilen yarım günde bir bu işlemin yapılması. Bu kullanıcılar ST client'ı açtıklarında otomatikman değiştirmiş oldukları dosyaların durumunu Modified (Değişmiş) olarak göreceklerdir. Bu kullanıcıların yapmaları gereken bu dosyaları ST Client içerisinde sağ tıklayıp Check in seçeneğini seçmektir. Başkalarının değiştirmiş olduğu dosyalar ise otomatikman Out Of Date olarak görünecektir. Bu dosyaları da Check Out yapıp sabit diskimizdeki klasöre yazdırmamız gerekir. İki kullanıcı aynı dosyada değişiklik yapmış ise dosya durumu Merge (birleştirme) olarak görünecektir. Bu dosyaları sağ tıklayıp Merge seçeneğini seçtiğimizde 2 kaynak koddaki (ST'ye yüklü olan ve bizin sabit diskimizdeki) değişiklikleri birleştirmeye yarayan bir program çalışacaktır. Bu kaynak kodları birleştirdikten sonra birleşmiş dosyayı Check in yapabilirsiniz.

Umarım verdiğim bilgiler işinize yarar. Takıldığınız yerlerde yardımcı olmaya çalışırım. Temennim, grup halinde veya tek çalışıyor olun her programcının ST veya bir başka KKKS kullanmasıdır. Zaten bir alıştınız mı onsuz yapamıyorsunuz.
WWW
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitterKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  EVA Sunucu ve İstemci Uygulaması Test ve Örnek Ekranlar - 003 mad85 0 275 10-12-2017, Saat: 02:11
Son Yorum: mad85Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi