Tüm Platformlar için Hızlı Uygulama Geliştirme Kitap Yayın Süreci
Kitap gözden geçirilmek üzere BTG (Bilgi ve Teknoloji Grubu) 'na gönderildi. 05.10.2018-14:10
BTG (Bilgi ve Teknoloji Grubu) tarafından iki sayfalık bir reklam tasarımı bekleniyor. 08.10.2018 - 15:30

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ticari program önerisi
#1
Merhaba, forumda yeniyim. Açılışı şuanda muzdarip olduğum bir konu üzerinden yapacağım.

Başka dillerle uğraşıyorum şehrimde girebileceğim web alanında pek yer kalmadı. Kendi dliimde tüm firmalara girdim çıktım bir şekilde tükettim.
Şimdi önümde iki seçenek var. Üçüncüsü baştan olumsuz. Şehir değşitiremem, kalacak yer, iş bulmak gibi nedenlerden. 

Birincisi 5-6 firma daha mevcut. Benim uzmanlık alanımın dışında olduğu için bunu öğrenip buralara başvurmak istiyorum.
İkincisi bir proje çıkarmak, hem gireceğim yerlere kanıtlamak için yeterliliğimi hem de pazar da yer bulabilecek naif bir masaüstü yazılımı olsun istiyorum. Pasif gelir modeli gibi bir şeyler kazandırsın. 

Sizden ricam, proje tavsiye etmeniz. Ne tür projeler talep görebilir ? Listeleyebilir misiniz ? Birini yapmaya koyulsam. Teşekkür edeirm.
Cevapla
#2
- Kendi dliimde tüm firmalara girdim çıktım bir şekilde tükettim.-
Bunun sebebi nedir ?

-Pasif gelir modeli gibi bir şeyler kazandırsın. -
Bu çok zor.

Bionluk vb gibi sitelerde Freelance iş yapmanı tavsiye edebilirim. Orada yaptığın projeler referansın olur en azından.
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Kuvvete dayanamayan adalet aciz, 
Adalete dayanamayan kuvvet zalimdir.
WWW
Cevapla
#3
Freelance yapmaya çalışıyorum ancak iç açıcı olmuyor, düşük meblağ işler oluyor ya da freelance üzerinden düzgün bir iş verecek kimseyi bulamıyorum. Ben kaporasız çalışmak istemediğimden küçük balık (firma ve ya kişi) kaçıyor.
Müşteri sıkıntısı olduğu için evden kazançta sağlayamıyorum.

Bu nedenle benim uzmanlık alanımın dışında talep gören bir dil öğreniyorum. 5-6 adette o dil için firma eleman arıyor şehrimde. Açıkçası bildiklerim dolayısılya benzerliklerinden yola çıkarak, kısa sürede kapabilirim.

Kafamdakileri belirteyim belki ilginizi çeken çıkar. Veya aklınıza gelen başka öneriler olursa paylaşırsanız sevinirim.

Web site kopyalayıcı
İnternet video indirici
katmanlı, sürükle bırak ... - zeplin,sketch (Uzun vadeli gibi görünüyor)
Keylogger- Rat

Rat mevzusuna girer miyim bilmiyorum. Keylogger ve mail gönderme işlemi de sanırım kolay gelecek.

Restoran
Muhasebe
Sigorta
Kütüphane otomasyonu
Hastane mhrs (Bu sistemleri yapabilirim ama işin reçete, randevu gibi bir çok ayağı var özel hastanelere nasıl pazarlanbilir bilmiyorum.)
Veli bilgilendirme sistemi
Cevapla
#4
(15-01-2018, Saat: 21:59)coyistik Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlFreelance yapmaya çalışıyorum ancak iç açıcı olmuyor, düşük meblağ işler oluyor ya da freelance üzerinden düzgün bir iş verecek kimseyi bulamıyorum. Ben kaporasız çalışmak istemediğimden küçük balık (firma ve ya kişi) kaçıyor.
Müşteri sıkıntısı olduğu için evden kazançta sağlayamıyorum.

Bu nedenle benim uzmanlık alanımın dışında talep gören bir dil öğreniyorum. 5-6 adette o dil için firma eleman arıyor şehrimde.  Açıkçası bildiklerim dolayısılya benzerliklerinden yola çıkarak, kısa sürede kapabilirim.

Kafamdakileri belirteyim belki ilginizi çeken çıkar. Veya aklınıza gelen başka öneriler olursa paylaşırsanız sevinirim.

Web site kopyalayıcı
İnternet video indirici
katmanlı, sürükle bırak ... - zeplin,sketch (Uzun vadeli gibi görünüyor)
Keylogger- Rat

Rat mevzusuna girer miyim bilmiyorum. Keylogger ve mail gönderme işlemi de sanırım kolay gelecek.

Restoran
Muhasebe
Sigorta
Kütüphane otomasyonu
Hastane mhrs (Bu sistemleri yapabilirim ama işin reçete, randevu gibi bir çok ayağı var özel hastanelere nasıl pazarlanbilir bilmiyorum.)
Veli bilgilendirme sistemi

Türkiye'de mi yaşıyorsunuz? Merakımdan soruyorum.
Belirtmiş olduğunuz uygulamalardan web site kopyalama, internet video indirme, keylogger - Rat Turkiyede para etmeyecek ve satın alınmayacak uygulamalardır.
Mhrs, Digital kütüphane ve veli bilgilendirme tamamen devlet eliyle dışarıdan hizmet alınarak yapılmış ve halihazırda kullanılan ve kabul görmüş sistemlerdir.
Fikirlerinizden geriye, piyasada pastanın büyük dilimini kapmış büyük firmaların ucuz ve makul fiyatlı uygulamaları kaldı; restoran, muhasebe ve sigorta.
Bu uygulamalarla rekabet etmek bir kişinin harcı değil.
Bu nedenle ilk cümlemde size bir soru sordum.
Bundan şunu çıkarmak daha doğru olacaktır:
İhtiyaç ve gereksinim analizi + yüksek rekabet gücü + güven sonucunda oluşturulacak ve bir çok müşteri potansiyeli olan bir uygulama.
Delphi Can'dır!
WWW
Cevapla
#5
ERP de tek kişi ile bir şey yapman ve bundan gelir elde etmen impossible
Güzel fikirler ile mobil uygulamada şansını dene
Yalnızım ama bir kente yürüyen ordu gibiyim, edebiyattan kaçınmalıyım..
Cevapla
#6
Merhaba üstat,

Öncellikle foruma hoşgeldin Smile

Proje aşamasına gelmeden önce herkesin dilinden düşürmediği bir cümle vardır "problemi belirli öyle başla". Ben bu cümle ile hareket ettiğimde bu dönemlerde proje çıkartacak fikir kalmamış. Her bir şeyi yapmışlar Smile MHRS, AHBS gibi konularda aslında dediğiniz gibi birçok meşaketli işi var(En azından bir güncelleştirme için 1 haftadır tek forumdayım). Sana önerim aslında yapmak istediğin herhangi bir projeyi en iyi şekilde yapıp onu ürün olarak müşterilere sunmaktır. Yapacağın iş basit aslında bir ürün çıkarttın ise gerisi sadece tanıtım. Bu firmada var şu firmada var gibisinden olaylara girersek gerçekten o zaman bizim bir program geliştirmemize gerek yok.


Tavsiyem şudur ki;

Bir ürün çıkar sonrası gelir Smile
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Cevapla
#7
Evet Türkiye de yaşıyorum.
Themeforest tarzı yerlerde satmak için wordrpess tema hazırlamak gibi şeyler vardı aklımda, ama özgün bir tema olması için önce grafik çalışması yapmak gerekiyor. Stres nedeniyle düzgün bir şey çıkmıyor, çıkaramadım pek.
Hatta frontend haftası, tasarım haftası gibi böldüm; o hafta diğer işleri yapmamaya çalışsamda bir hafta da 5 yarım taslak, ikinci hafta da iki adedini döktüm kaldı öyle.

Böyle devam ederse muhtemelen başka bir "günü kurtarmalık" farklı bir iş / sektöre yönelmem gerekecek. Garson, depo..
Kendi firmamı açmak istiyordum ama olmadı. Hibe desteğinden yararlanabilmek için en azından biraz birikmiş ya da sermaye olmak gerekiyor. Ekonomi kalmadı bende de pek.

İkinci olarak proje üretip bunun üstüne yönelmek ve tutması için didinmek. Zaman ve emek ile birlikte uzun vadeli görünüyor, biraz da girişimcilik ruhu istiyor.

Mobil şuanki durumum için hoş olabilir, hibrid olarak yazabilirim tabi ama "not uygulaması" veya canvas ile oyun yapmak gibi şeyler geliyor aklıma. Talep görecek birşeyler düşünsem en iyi bundan kazanabilirim herhalde. Aslında üstüne ciddi olarak düşümesi gereken en önemli konu bu olabilir.

Tavsiyeleriniz gerçekten güzellerler ve dolu dolular. Yapıcı ve insana bir şeyler katıyor. Bunun için ayrıca teşekkür ederim.
Cevapla
#8
Bence Ek olarak Günümüzde sektörde prim yapan en iyi iş, Mobil sektörde ve uygulama içi satın alma içeren oyunlar, uygulamalar vs.
Ve Youtuber'lık çinden bir kaç tane dandik telefon alıp alıp incelemesini yapıp sonra üzerine kızgın materyaller döküp youtube'da paylaşmak en iyi gelir modellerinden Smile

Sektörde Masaüstü uygulama yapıp satabilmek için, Yaptığınız uygulamanın piyasadaki uygulamalardan çok iyi veya bir takım üstünlükleri olması gerekiyor bu da azımsanmayacak bir emek gerektiriyor.
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Kuvvete dayanamayan adalet aciz, 
Adalete dayanamayan kuvvet zalimdir.
WWW
Cevapla
#9
Kişisel fikrimi söylüyorum; web işinden pek anladığım söylenmez ama wordpress, joomla, opencart bunlardan delphi ile yazdığım uygulamalardan daha fazla para kazandığımı söyleyebilirim.

Nasıl başladığına gelince ilk ciddi anlamda yaptığım siteyi hem ucuza yapmıştım (sebebi yeni öğreniyordum) joomla ile hem de seo kısmına çok önem vermiştim ve firma birçok yerden iş almıştı satış yapmıştı yaptığım web sitesi ve seo uğraşı aldığım paranın yanında hiç bir şeydi ama ben öğreniyordum daha sonra o firmanın vasıtası ile 15-16 web sitesi yaptım ve böyle devam etti  web sitesi işi tek seferlik bir iş de değil 3-4 yılda bir teknoloji trendler değişiyor o zaman mobil uyumlu site kavramı yoktu ama şuan var siteyi mobil uyumlu hale getirmek isteyenler oluyor bir daha para kazanıyorsunuz domain hosting sizin adınıza ise her yıl bunlardan da kar edebilirsiniz.

Bunların yanın da şahsınız uyumlu biri olmanız, pazarlama bilmeniz, güvenilir olmanız en önemli etkenlerden bunlar olduğunda reklama bile ihtiyacınız olmayabiliyor örnek:geçen internet sitesini ve basit teknik servis programını yaptığım müşterimin yanındaydım misafiri vardı beni misafirine bir tavsiye edişi var şu işimizi gördü sitemizi şöyle yaptı Google şunu yazınca ilk biz çıkıyoruz sana böyle bir program lazımsa sıfırdan yazabilir siteni yapabilir falan yanında ben utandım artık beni övmesinden bunun gibi bir çok örnek verebilirim.

Yazılım konusun da Türkiye’miz maalesef elle tutulmayan bir şeye para vermekten çok çekiniyor o yüzden pazarlama da kendisini satmak tabiri vardır evde oturayım iş bana gelsin olmuyor bütün ihtiyaçlarını bana telefon da veya maille anlatmak varken yüz yüze anlatmayı tercih ediyor 3 saatlik yol tepiyorsunuz ama işi alabiliyorsunuz.

Hiç bir işe yaptım bitti gözüyle bakmayın müşterilerin bazen ihtiyaç duyduğu bir şey oluyor ama onun ismi bile aklına gelmiyor örnek vermek gerekirse ekran alıntısı aracı ihtiyaçları olduğunu gördüm bakın bunu kullanırsanız daha iyi her defasında paint aç yapıştır crop yapmanıza gerek yok diyorsunuz müşteri teşekkür ediyor ve gözünde bir kat daha büyüyorsunuz ve oradan başka bir iş konusu açılıp iş alabiliyorsunuz ki aldım.

Sohbet: Müşterilerle mümkün olduğun da sohbet edin onların piyasasını işlerin nasıl yürüdüğünü sorun her şey iş değil.

İşinizi iyi yapın: Ne olursa olsun işinizi iyi yapın kötü yaptığınız bir işte çoğu zaman müşteri sizi aramayıp sizden vazgeçebiliyor haberiniz dahi olmuyor işinizi iyi yaptığınızda müşteri size güvendiğinde o kişiye piyasa dan daha fazla bir ücrete iş yapabilir duruma gelebiliyorsunuz.

“Do. Or do not. There is no try.”
Cevapla
#10
Bence, öncelikle üstünüzdeki yılgınlığı atın. Her cümlelerinizde çok bariz bir şekilde seçiliyor bu. Ticaret işi güven işidir, siz kendinize güvenmeden karşıdakide size güvenmez. Kapora alarak iş yakalayamıyorsanız almadan yakalamaya çalışın evet batak riski çok ama şuanda zaten iş yapamıyor durumdasınız. Elinizde yığınla iş var da batakları eleyim diyecek durumda gözükmüyorsunuz. Yazılım olarak da öneri isterseniz ki bence bu ikinci aşamada önce yukarıdakiler çözülmeli. Devlet pardus kanalı ile linux yaymaya çalışıyor ve linux için geliştirilen ya da yazılım geliştiren az. Bu yolda da kendinizi geliştirebilirsiniz.
Topluluk mopluluk yok :/
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitterKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Program satışı dilo 8 923 10-07-2017, Saat: 18:43
Son Yorum: masteryodaKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi