Tüm Platformlar için Hızlı Uygulama Geliştirme Kitap Yayın Süreci
Kitap gözden geçirilmek üzere BTG (Bilgi ve Teknoloji Grubu) 'na gönderildi. 05.10.2018-14:10
BTG (Bilgi ve Teknoloji Grubu) tarafından iki sayfalık bir reklam tasarımı bekleniyor. 08.10.2018 - 15:30
Kitap basım talebi değerlendirilmek üzere matbaaya bildirildi. Matbaadan basım süreci hakkında bilgi bekleniyor. 15.10.2018 - 15:34
Kitap 1.000 adet basım talebi ile matbaaya gönderildi. 16.10.2018 - 16:50

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ücretsiz Unigui Bileşenleri
#1
Merhaba arkadaşlar,

Size Brezilya'da faaliyet gösteren ve Unigui için bileşen paketleri hazırlayan Falcon Sistemas isimli bir şirketten bahsedeceğim. Bu şirket, şu an itibariyle 2 adet unigui component paketini ücretsiz olarak sunuyor. Birisi, "FsMask" isminde, unigui'nin editbox'larında Mask kullanmayı sağlayan bir bileşen, diğeri de benim ASP.NET tarafında çok sık kullandığım Telerik'in KendoUI isimli web paketini unigui ile kullanabilmeyi sağlayan bir bileşen. KendoUI'yi bilenler bilir, gerçekten çok başarılı ve kullanışlı bir bileşen paketidir. Community sürümü ile her işinizi görebilirsiniz, ayrıca bir de ek özellikler sağlayan ticari bir sürümü de var. Her zaman KendoUI'nin bazı özelliklerini Delphi tarafında Intraweb veya unigui ile kullanabilmeyi istemiştim, bu paket sayesinde bu mümkün olabiliyor.

Bahsettiğim web sitesine şu adresten erişebilirsiniz :


Kod:
https://store.falconsistemas.com.br/


Brezilya merkezli olduğu için site tamamen Brezilya dilinde (Sanırım Portekizce) hazırlanmış, fakat sağ üstte bulunan Google Çeviri simgesinden siteyi Türkçe veya ingilizceye çevirebiliyorsunuz. Ben ingilizceye çevirdim ve ekran görüntülerini öyle aldım.

y3ME5n.jpg

Yukarıdaki resimde sol tarafta kırmızı kutu içine aldığım bileşenler ücretsiz. Önce sağ üstte yer alan sarı kutu ile işaretlediğim yerden kayıt oluyorsunuz. Kayıt olurken rastgele bir e-posta adresi, isim ve şifre belirleyebilirsiniz. Ben öyle yaptım. Ama nasıl bir e-posta verdiğinizi ve şifrenizi unutmayın, çünkü peşinden Register yazan düğmenin sol tarafında bulunan ilk kutucuğa e-postanızı, ikinci kutucuğa da şifrenizi yazarak "Get in" düğmesine basmanız gerekiyor. Böylece siteye giriş yapmış oluyorsunuz.

Giriş yaptıktan sonra seçtiğimiz ücretsiz bileşen paketini indirme linkleri açık hale geliyor. Aşağıdaki resimde kırmızı ok ile gösterdiğim yerden dosyanızı indirebilirsiniz:

Prq0Md.jpgBileşen paketi Delphi 2010'dan Delphi 10.2 Tokyo versiyonuna kadar destekliyor. Ayrıca uniGUI'nin Mobil tarafı da destekleniyor.
İndirme paketinin içinde örnek bir demo uygulaması da var.

Kendo kullanarak yapılmış bu Unigui demosunu aynı zamanda web sitelerine de koymuşlar, nasıl bir şey olduğunu inceleyebilirsiniz :


Kod:
http://demos.falconsistemas.com.br/?tela=tfrmkendoui

Düzenleme : İndirdiğiniz .ZIP dosyasını bir yere açın, peşinden kendi Delphi sürümünüze göre olan .groupproj dosyasını açıp compile ettikten sonra, projeye sağ tıklayıp "Install" dediğinizde sorunsuz şekilde kurulmuş oluyor.


Faydalı olması dileğiyle.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Cevapla
#2
Merhaba,
Paylaşım için teşekkür ederim.
Bir zamanlar Delphi Prism (RemObject Oxygene, şimdiki adı RemObject Elements) vardı. Visual Studio IDE'si üzerinden, Object Pascal kodu ile .Net uygulamaları yazma imkanı sağlıyordu.
O dönemlerde Telerik'i çok sık kullanmıştım. Sizin de belirttiğiniz gibi çok görsel, esnek ve kullanımı kolay bir set. Devexpress'e alternatifi olarak konuşulur.
Telerik'e destek vermesi sevindirici oldu. UniGUI'ye mesafeliydim. Bu destekten sonra, web tarafında ihtiyacım olursa bu eklentiyi kullanabilirim.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
WWW
Cevapla
#3
Konuya bir ekleme yapmak istedim. Kasım ayından itibaren bir adet bileşeni daha ücretsiz yaptılar. Bir projemde hesap makinesi özelliği olan bir edit'e ihtiyaç duymuştum, Javascript'ler ile Jquery'ler ile uğraşırken tesadüf eseri sayfayı ziyaret ettiğimde tam da benim işimi görecek olan CALCEDIT bileşeninin ücretsiz olduğunu fark ettim. Bilmeyenler için, tam olarak şöyle bir şey :

tfscalcedit1.pngtfscalcedit2.png

İşinize yarayabilir diye paylaşmak istedim. Yukarıdaki ilk mesajda anlatıldığı gibi ücretsiz olarak üye olup indirebilirsiniz.
Saygılarımla.
Dmitry Kouzmenko ve Dmitry Yemanov ile çalışmış , Eski IBSurgeon personeli, Kıdemli Firebird Kurtarma Uzmanı, Firebird Foundation bağışçısı...
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitterKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  unigui mobil ile barkod taranması zxing sdk mdagli2003 0 60 12-10-2018, Saat: 15:31
Son Yorum: mdagli2003
  UniGui DBGrid yazı fontları nasıl küçültülüyor? selchuk 9 367 11-10-2018, Saat: 17:12
Son Yorum: elixir84
Question UniGui mobil aplikasyon (standalone server) dışardan ulaşma nasıl? selchuk 10 376 04-10-2018, Saat: 23:51
Son Yorum: selchuk
Question Unigui UnimDBGrid1 Dinamik Yapı elixir84 8 455 13-09-2018, Saat: 15:05
Son Yorum: selchuk
  Unigui Desktop Teaser SimaWB 1 237 05-09-2018, Saat: 21:10
Son Yorum: mcuyanKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi