Tüm Platformlar için Hızlı Uygulama Geliştirme Kitabı... Delphi
Ön Sipariş Talebinde Bulunan Üyelerimiz
Sipariş Talebinde Bulunan Üyelerimiz

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Üretim Planlama Yazılımı
#1
Kendi iş yerim için üretim planlama yazılımı yazmak istiyorum. Kafamdaki işleyiş şu şekilde. Bazı iş tanımları olacak. Bazı işlerde bu tanımlardan oluşacak ve bu işleri yapabilecek kişiler tanımlanacak. Bir sipariş geldiği zaman. Ona ait makineye üretim iş emri verilecek. Hammaddeyi getiren kişilere ikmal malzeme emri gidecek. Yalnız bu malzeme süreye yayılması gerekecek ve uygun zamanda müsait olan kişilere gidecek. Ürün üretildikçe de depoya taşıma emirleri oluşacak. Bu tür bir program yazan arkadaşlardan öneri / fikir / tecrübe rica ediyorum.
Topluluk mopluluk yok :/
Cevapla
#2
Böyle bir yazılım daha önce geliştirmedim ama kendi işyeriniz için geliştirecekseniz işiniz bir nebze olsun kolay olacaktır. Süreçleri işleten kişiler zaten neye ne zaman nasıl ihtiyaçları olduğunu en iyi bilen kişilerdir. Bunu bir de yazılı ya da sözel olarak karşıdakine aktarabiliyorlarsa ortaya çok güzel bir ürün çıkartabilirsiniz.

İnsan faktörünü en aza indirgeyecek , birimler arasında koordinasyonu otomatik sağlayacak , iş gücü ve zaman kayıplarının önüne geçecek bir uygulama odaklı düşünürseniz gerisi kendiliğinden gelecektir.

Benim nacizane tavsiyem yetkilendirme ve loglama işlemlerini en baştan sıkı tutun.
WWW
Cevapla
#3
Saadettin beye katılıyorum,

Bir uygulamamızda yaklaşık 500 farklı yetki var, müşteri aradığında tüylerim diken diken oluyor yetki ile ilgili birşey sormasın diye Smile
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Kuvvete dayanamayan adalet aciz, 
Adalete dayanamayan kuvvet zalimdir.
WWW
Cevapla
#4
Benzer bir yazılım benimde ihtiyacım.
Ağlarsa kablosuz ağlar, gerisi yerel ağlar...
Cevapla
#5
Yapmak istediğiniz şey zor bişey değil.
Sanırım 2003-2004 yılları idi, bu tip proje yazmıştık, bunun için 3-4 ay kadar bir fabrika ile sürekli iletişim halinde bulunduk hatta 2-3 hafta kadar da işin işleyişini yakından takip etmek için fabrikaya gittim geldim. Planlama, Üretim ve Satınalma diye 3 modul yazmıştık.
İlk 1 ayda işin işleyişini gösteren dev bir panoyu karşımızdaki duvara çizdik. Onun üzerinden de modulleri yazmaya başladık.
İlk etapta Personel, Makina ve İş Tanımları şeklinde 3 tanım yaptık. Hangi personel hangi makinada çalışabilir, Hangi makina hangi işi yapabilir şeklinde tanımlamalar yaptık. Makina 1->Ahmet,Hasan,Hüseyin kullanabilir->Diş açma işi->Günde 1.000 adet yapar gibi.
Sonra Hammadde, Yarı Mamul ve Mamul şeklinde 3 grupta Stokları tanıttık.
Daha sonra Uretim Reçetelerini oluşturduk, en zor kısmı burası idi, Hammadde yarı mamule, yarı mamuller bazen başka bir yarı mamule, bazende direk Ürüne dönüşüyordu, bazende siparişin termin tarihine kadar yetişmesi için dışarıya gönderilip işlenmesi gerekiyordur.
Girilen bir sipariş planlama elemanı tarafından işleme alındığı anda, termin tarihine göre sistem kendini güncelleyip, hangi makinaya, hangi iş gönderilmeli, hangi hammaddeler satın alınmalı, iş belirtilen tarihe yetişirmi, yetişmez ise hangi işler dışarıda yaptırılmalı vs.vs. bunların hepsini oluşturup ekranlarda gösteriyorduk, bu arada da fabrikada birisi gezip, hangi iş ne zaman başladı, ne kadar sürede kaç adet yapıldı, tek tek sisteme giriyordu. Bir yandan da bu şekilde hangi makina hangi işi ne kadar zamanda yapıyor ortalama bir hesap çıkartıp ona göre güncellemeler yapılıyordu.
Fakat farklı sebeplerden dolayı, sisteme bir türlü tam olarak geçilemedi, bizde aşağı yukarı 7-8 ay full çalıştığımız projeyi rafa kaldırmak zorunda kaldık.
Yazdıklarım umarım size yol gösterir, uzun ve meşakkatli bir iş ama bir o kadar da yazması zevklidir Smile
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
WWW
Cevapla
#6
Yapılacak iş tam olarak bu. 8 adet enjeksiyon makinesi var. Çeşitli kalıplar bağlı bazen stoğa çalışılıyor bazen direk siparişe ve hergün yüzlerce kalem sipariş otomatik olarak giriliyor. Benim niyetim sipariş girilirken iş planlarıda oluşsun. Ama iş o kadar büyüyorki esasen makinenin kalıbı değişecekse bu bile değiştirecek kişiye iş emri oluşturmayı gerektiriyıor. Makine bir paleti akşama dolduruyorsa depoya akşam için iş emri çıkması gerekiyor git buradan malzemeyi al diye. Çalışan makinenin firesi 6 saatte bir (atıyorum) geri dönüşüme gönderilmesi lazım bu operatöre bildirmeli. Her makine her akşam üretimi girmesi lazım. Bunun için ya her makineye Rpi. modülü yapacağım ya da ana termineller olacak oradan üretim müdürleri bilgileri girecek. Esasen fabrikanın işleyici veritabanında da simüle edilecek gibi bir durum var.
Topluluk mopluluk yok :/
Cevapla
#7
Aynen dediğiniz gibi, içerideki işleyiş birebir bilgisayarda simule edilmiş oluyor. Biz ilerleyen süreçte her makina başına terminal koymayı ve çalışan her makinaya bir şekilde bir sayaç takmayı düşünmüştük. Makina başındaki kişi terminalden şu işe başladım diye girecek, sayaç ise terminalden bağımsız olarak otomatikman o ürünü saymaya başlıyacaktı, makinada çalışan kişi fire oluştukça fireyi elle girecek, sistem böylece üretilen ürünü canlı takip edebilecekti. Terminallere iş emirleri otomatik gönderilip, hangi saatte hangi işe başlandığı ne kadar üretildiği, ne kadarının fire olduğu vs.vs. kesin olarak bilinecekti.
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
WWW
Cevapla
#8
Bu konu akademik bir konudur. O yüzden bir Endüstri Mühendisliği hocasından danışmanlık almanızda fayda olduğunu düşünüyorum. Daha önce bu tarz bir yazılım yapan bir firmada çalıştım. Denilenler kolay gibi görünmesine karşın oldukça karmaşık algoritmalara sahiptir. Çizelgeleme problemleri de hiç bir zaman bu böyle doğrudur sonucunu vermez. Sadece verdiğiniz kriterlere göre yüzlerce veya binlerce deneme yaparak size en uygununu vermektedir. Deneme sayısı ve kriterler arttıkça da çizelgeleme süresi artacaktır.
WWW
Cevapla
#9
İşin doğrusu o ama neden bilinmez belki içgüdüsel belki ön yargı eğitim kurumlarına çok güvenemiyorum birde maksadım ürün çıkarmak olmadığı için her ihtimali düşünüp olayı çıkmaza sokmaktan da çekiniyorum. Mükemmele kavuşalım derken hiçbir şey yapamamakta var.
Topluluk mopluluk yok :/
Cevapla
#10
Çizelgeleme üzerine çalışan ekipte olmadığım için işin detaylarını bilmiyorum ama benim gördüğüm en basit olarak yapılan çizelgeleme türü zamana göre yapılan. Daha sonra çalıştığım firmalarda da basit olarak makine standart süreleri üzerinden bir planlama oluşturma yaklaşımları vardı. Makine çalışma sürelerini birbirine ekleyerek bir planlama yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Ama ürünün termin zamanını tuturmayla ilgili nasıl bir algoritma var bilmiyorum.
WWW
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitterKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Websitesi engelleme yazılımı arıyorum. boreas 2 500 28-07-2017, Saat: 00:26
Son Yorum: fatihablakKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi