Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yazılım Dilleri Sıralaması - Tiobe Şubat 2017
#1
Merhaba,
Delphi geçen aya göre yine yükselişte (9. Sırada);  20, 18 ve geçen ay ise 11. sırada olan Delphi, yavaş yavaş hak ettiği konuma geliyor.
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Delphi Can'dır!
WWW
Cevapla
#2
Daha da yükseklere inşallah.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
WWW
Cevapla
#3
(16-02-2017, Saat: 09:58)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlDaha da yükseklere inşallah.

İnşallah..
Bugüne kadar incelediğim birçok programın delphi ile yapıldığını gördüm. Kendi açımdan baktığımda ise yapmak isteyipte en sonunda "bu delphi ile yapılmıyor başka bir dile bakayım" diye birşey hiç düşünmedim çünkü yapmak istediğim her programı mutlaka yapmışımdır. Internette Kaynak açısından çok geniş bilgi mevcut.

Benim anlamadığım bu delphi'yi çekemeyen insanlar ne adına bunu yapıyor?? Gerçekten çok kapsamlı ve stabil bir dil.. Birçok kişi bu dilin "eski" bir dil olduğunu savunuyor. Dilin eskisi olabilir itirazım yok ama neye göre eski diyorlar onu sorguluyorum??.

Delphiyi savunmuyorum. Ama hakkını vermek lazım diye düşünüyorum. Programlama "Dil"lerini yerine göre kullanılacak bir araç olarak görüyorum. Sadece bir dil ile insan kendini kısıtlamaması lazım. Programlama Dilleri bir zenginliktir. İlk delphi dilini öğrendiğim için tabi onun yeri ister istemez ayrı oluyor yani bir nevi ana dilin.
Cevapla
#4
Delphi, .Net teknolojisinin yeni tanıtıldığı ve çok revaçta olduğu o ilk dönemlerde "Delphi for .Net" diye bir sürüm çıkardı. Böyle olunca, sektördeki Delphi kullanıcıları dediler ki, "hımm, eğer delphi bile .net için sürüm çıkardıysa, demek ki bu .net daha da gelişecek. O zaman delphi ile uğraşacağımıza C#, Vb.net vs. vs. onunla uğraşalım" dediler, ve o dönemde çoğu kişi .NET'e geçiş yaptı.

Tabi Delphi kullanmaya da devam ettiler ama, .NET o dönemde öne çıktığı için, Delphi artık öldü, artık kullanılmıyor, çöp vb. yorumlar ayyuka çıktı.

Bir dereceye kadar bende aynı fikirdeyim. Delphi eğer en iyi olduğu ve uzman olduğu derleyici alanında çalışmaya devam etseydi (şimdi olduğu gibi) , çok daha iyi olacaktı. .NET versiyonu çıkarmak çok yanlış bir karardı.

Halen, Delphi'nin EXE dosyası üretme biçimi gibi çalışan bir ortam yok. Yani NATIVE bir exe üreten. (C++ vb. hariç). .NET ile program yazıyorsan, .NET Framework'de kurmak zorundasın. Java ile program yazıyorsan programını kurduğun bilgisayarda Java kurulu olmalı. Python, Ruby vb. diller de keza aynı şekilde.Delphi, tek bir EXE dosyası yapma konusunda çok başarılı ve tabi ki oldukça da hızlı.

Programlama dilleri endeksinin çok doğru verileri yansıttığını sanmıyorum, çünkü google aramalarından, iş ilanlarından vb. verilerek tarayarak bir sonuç ortaya koyuyorlar. Benim tanıdığım C# programcısı arayan, C# ilanları veren ama asıl geliştirdiği programları Delphi ile geliştirmeye devam eden bir sürü firma da var.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın, ama ben bir projede hangi dil'den ziyade hangi geliştirme ortamı işimi görür diye bakarım. Çoğu projemi Delphi ile yapsam da, .Net ile de geliştirdiğim projeler de oldu. O yüzden Delphi'nin kaçıncı sırada olduğu aslında o kadar da önemli değil Smile

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Cevapla
#5
Perl, Python, JavaScript, PHP, Ruby bunlar neden Delphi, VB, C ve türevleri ile aynı kategoride derecelendiriliyorki ? PHP nin derleyip exe yaptığı nerde görülmüş ? veya perl yada javascript ile masaüstü uygulama kim yazmış ? hadi python ile uğraşıp yazarsında kimse oturup onunlada uğraşmaz bence.
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
WWW
Cevapla
#6
(17-02-2017, Saat: 11:10)esistem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlPerl, Python, JavaScript, PHP, Ruby bunlar neden Delphi, VB, C ve türevleri ile aynı kategoride derecelendiriliyorki ? PHP nin derleyip exe yaptığı nerde görülmüş ? veya perl yada javascript ile masaüstü uygulama kim yazmış ? hadi python ile uğraşıp yazarsında kimse oturup onunlada uğraşmaz bence.

Kesinlikle katılıyorum.

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Cevapla
#7
Logo veya micro delphi kullanıyor gibime geliyor..
Cevapla
#8
Evet Logo şuanda bir çok ürününde Delphi kullanıyor
Cevapla
#9
Sadece LOGO,mikro vb. değil. Türkiye'de Delphi kullanan bir çok şirket var. Çooook eskiden Delphi'nin Türkiye'de yetkilici satıcısının Bimeks olduğu yıllarda Bimeks'ciler "Türkiye'de Delphi kullanıcıları" diye bir sayfada referanslarını listelerlerdi. Bu arada ben çok yaşlandım galiba Smile  işte O listede Türkiye'nin büyük bankaları, askeri kuruluşları, büyük yazılım şirketleri, kamu kurumlar vb. olurdu.

Neyse, şimdiki Delphi yetkili satıcısı BTGRUBU böyle bir liste yayınlamıyor. Yoksa Türkiye'de ne kadar çok LİSANSLI ! delphi kullanıcısı olduğunu görseniz şaşırırsınız .

E.O.F.  (End Of Fun )
Rolleyes
Cevapla
#10
(25-02-2017, Saat: 10:21)ramazan_t Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye OlNeyse, şimdiki Delphi yetkili satıcısı BTGRUBU böyle bir liste yayınlamıyor. Yoksa Türkiye'de ne kadar çok LİSANSLI ! delphi kullanıcısı olduğunu görseniz şaşırırsınız .

Aslında forum kurucusunun, kuruluştaki amaçlarından biri Delphicanı bir lisans haline getirebilmek umarım başarırız.
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
Kuvvete dayanamayan adalet aciz, 
Adalete dayanamayan kuvvet zalimdir.
WWW
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitterKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ekonomik müdahalede silahsız bir savaşsa ilegal yolla yazılım kullanmak hak mı ? boreas 21 664 15-08-2018, Saat: 15:09
Son Yorum: boreas
  Yazılım satın almada destek engerex 0 129 17-07-2018, Saat: 12:25
Son Yorum: engerex
  Yazılım takip ettiğiniz siteler var mı ? boreas 0 291 13-04-2018, Saat: 12:26
Son Yorum: boreas
  Web, Ios, Android hepsi yazılım kodudur evet o zaman hepimiz Delphiciyiz :) pro_imaj 1 285 26-02-2018, Saat: 22:58
Son Yorum: beklentili
  Tiobe'de Delphi Sıralaması 2018 pro_imaj 4 488 15-01-2018, Saat: 11:45
Son Yorum: esistemKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi