Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Yeni Nesil Aydınlatma Sistemleri
#1
Merhaba,
Akıllı ev sistemlerinin vazgeçilmezi uzaktan kontrollü ampüllerdir. Bu kapsamda bir çok enerji firması artık Yeni Nesil Teknolojiye ayak uyduruyor veya ayak uydurmak zorunda kalıyor. Bu teknolojiye tek ampül gözü ile bakmamak gerekiyor. Bunun adına Aydınlatma Sistemi demek daha doğru olur. Sistem yalnızca ışığı açıp kapatmaya mı yarıyor acaba?

Yeni Nesil Aydınlatma Sistemlerinin bir çoğunda;
 • Işığı açıp kapamak
 • Işık Şiddetini Ayarlamak
 • Işık Rengini Değiştirmek
 • Işık Şiddetini Gün Işığına Göre Ayarlamak (tasarruf açısından da son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Fakat diğer boyuttan bakınca bu sistemi kurduktan sonra yeterince param var demektir.  Smile )
 • Daha da iyisi Hırsız Uzaklaştırıcı Özelliği (Önce aşağıdaki görüntüyü izleyelim, daha sonra hırsızlık olayındaki caydırıcı rolüne bakalım.)

Lambalar merkezi sistem tarafından kullanılmaya başladığında kullanıcıların ışığı hangi saat aralıklarında kullandığı takip ediliyor. Işıkların ne zaman açıldığı, ne kadar süre açık kaldığı ve hangi saatte kapatıldığı gibi bilgiler merkezi bir veri tabanı sistemi tarafından saklanıyor. Evden uzaktayken sistem faaliyete geçiriliyor ve merkezi sistem tarafından evde biri varmış gibi ışıkları açılıp belli bir süre sonra kapatıyor.

Bu tip sistem veya modülleri satın aldığınızda ücretsiz olarak mobil uygulamasına da sahip oluyorsunuz. Firmalar kendi geliştirdikleri uygulamaların haricinde bu sistemlerin SDK'larını da yayınlamaktadırlar.  Bu sayede kendi ev veya iş yeriniz için özel amaçlı bir aydınlatma sistemi kurabilirsiniz.

Bunun için (reklamımızda  Smile  Philips Hue ile başladık,   öyle devam edelim.) firmanın Web Sayfasında yer alan Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol parametrelerini kullanabilirsiniz.

Örnek;

http://<ip adresi>/api/{Kullanıcı Kimliği}/Yapılacakİşlem


Ampülü aç kapa işlemi için;

http://<ip adresi>/api/{Kullanıcı Kimliği}/lights/1/state

State parametresi ile geri dönüş değeri alınabilmektedir.

Örnek Geri Dönüş Değeri:

{"success":{"/lights/1/name":"Oturma Odası"}}

SDK hakkında daha Detaylı Bilgi için: Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol

Sistemin çalışma prensibi;

ampul.png

Bir cihaz (Bridge) aracılığıyla aydınlatma aracı ile uygulamanın haberleşmesi sağlanmaktadır. (Kullanılan Bridge, TCP/IP ağında yer alan belli bir cihaz Id grubunu birbirine bağlayan bir donanımdır.)

Bu gün itibarı ile fiyat olarak alınabilir seviyelere düşmüştür. 
Anlatması benden uygulaması sizden. Test eden veya test edecek olan arkadaşlar bu bölüme veya ayrı bir makale ile bilgilerini paylaşırsa sevinirim.
İyi çalışmalar...
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
WWW
Cevapla
#2
ofis dosyalarını veya web bilgilerini okumak için ara bağlantı ile program yazıyor isek yakın zamanda da herhalde eşyalarla iletişim için program yazacaz. Adam diyecek benim meyve sıkacağına yazılım yükleyip hızını arttırsana Smile
Cevapla
#3
Adamlar pazarlamayı iyi biliyorlar arkadaş, biz firmada satıyoruz akıllı ev sistemi, fakat adamın dediği sadece şu, "kardeşim ben evde yokken ışıkları kapatıp açsam ne olur?" ama eminim şu tip bir reklamı izletsek insanların bir kısmı mutlaka alır.
Linkleri Görebilmeniz İçin Giriş yap veya Üye Ol
WWW
Cevapla
#4
Merhaba,
Embarcadero 2016 Geliştiriciler Konferansında bir bu konu ile ilgili canlı bir demo yapılmış.While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
WWW
Cevapla

Konuyu Paylaş : facebook gplus twitter

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi