Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: Butonlarla Kategori ve AltKategori Yapma
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2 3 4
Arkadaşlar sorunu çözemediğim için yazmak istedim. Aslında olay basit ama bir türlü bir mantık yürütüp sonuçlandıramadım...
Biraz detaylı yazayım; 20 tane buton var ve bunlar kategori isimleri olacak. Ama eklenen kategori 3 taneyse ilk 3 buton bu isimlerde olacak sonraki 17 tanesi boş yani isimsiz olacak.
Kullanıcı dolu bir kategoriye tıklayınca o kategori içindeki ürünler yine aynı butonlarda (ilk 20 tanesi) listelenecek. İlgili ürüne tıkladığımda da ona göre işlem yapılacak...
Yardımlarınıza ihtiyacım var

Resimler
https://prnt.sc/l9298r
https://prnt.sc/l929fr
Ne için kullanacaksiniz bilmiyorum ama,
Bunu direk grid ile yapın hocam. Kategorileri grid1 e listeleyin(query1 ile)
Birde grid2 atın. Grid2 de altkategorileri listelesin(query2 ile bağlı olsun) . Grid1 click olayında query i 2 yi ana kategori id ye göre açın. Dediğiniz işlemi yapar
merhaba,
butona tip atamak için yani kategori mi ürün mü diye ayrıştırmak için buton tag larını kullabilirsin.
eğer kategori butonu ise idkategori * 10 + 1
eğer ürün butonu ise idurun * 10 + 2
buton boş ise 0 ataması yaparsın.
butona tıklandığı zamanda tag değerine mod div işlemi yaparak değerlere göre işlem yaparsın
Cevaplar için teşekkür ederim.

Grid ile yapamam. POS programı gibi düşünün. Müşteri geldi sigara alacak. SİGARA butonuna bastı. Butonlar değişecek ve sigaraların alt kategorileri listelenecek. Mesela KENT tuşuna bastı. Ekrana kent sigarasıyla ilgili (fiyat adet stok vs) listelenecek. Tam yapmak istediğim bu..

TAG ile alakalı ufacıkta olsa bir örnek ekleyebilirmisin hocam? Denemek istiyorum eğer olursa.

Bu arada programım Delphi7
Merhaba,
butonlarla ilgili küçük projeye yap.
takıldığın yerlerde kodu ve sorunu paylaş
(01-11-2018, Saat: 09:01)akissoftware Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Cevaplar için teşekkür ederim.

Grid ile yapamam. POS programı gibi düşünün. Müşteri geldi sigara alacak. SİGARA butonuna bastı. Butonlar değişecek ve sigaraların alt kategorileri listelenecek. Mesela KENT tuşuna bastı. Ekrana kent sigarasıyla ilgili (fiyat adet stok vs) listelenecek. Tam yapmak istediğim bu..

TAG ile alakalı ufacıkta olsa bir örnek ekleyebilirmisin hocam? Denemek istiyorum eğer olursa.

k647Xm.png
(01-11-2018, Saat: 09:01)akissoftware Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Cevaplar için teşekkür ederim.

Merhaba,
Bir önerim olacak;
Delphi 10.2 Tokyo - Community Edition sürümünü indirip kullanın. Bir yıl ücretsiz lisans ve 5.000 $'a kadar faturalandırma imkanı sunuyor. 
Uygulamanızı da FMX (Multi-Platform) projesiyle yazın. Böylece uygulama Windows, OS X, Android ve iOS cihazlarda da çalışacaktır. 
Bunu neden öneriyorum. İlerleyen süreçte müşterileriniz, mobil ve tablet sürümlerini isteyecekler. 
Multi-Platform mimaride kodunuzu hiç değiştirmeden herhangi bir cihaza uyarlayabilirsiniz.
Kullanacağınız bileşen çeşitliliği açısından FMX oldukça zengindir. Bu ihtiyacınıza cevap verecek bir çok bileşene de sahiptir.
Tabiki...

Form üzerinde 5 tane buton var. 6.buton listele butonu. Listele butonuna basınca buton isimleri kategorilerin isimleri oluyor.. Buraya kadar sorun yok. Ama örneğin bisküvi butonuna(buton1) basınca eski kategori isimleri butonların üzerinden silinip bisküvi kategorisindeki ürünler butonların üzerine yazılsın istiyorum.. Burada takıldım...

procedure TForm1.ButtonListClick(Sender: TObject);
Var
 i:integer;
 Product:String;
Adet,Cost:Integer;
begin
with Form1.MyQueryKategori do
begin
Close;
SQL.Clear;
SQL.Add('select * from TABLE_CATEGORY where SHOW_MAIN=Big GrinefUserId');
ParamByName('DefUserId').AsInteger := 1;
OPEN;
i:=1;
while NOT(MyQueryKategori.EOF) do begin
(Form1.FindComponent('Button'+IntToStr(i)) as TButton).Caption :=MyQueryKategoriCatname.AsString;
(Form1.FindComponent('Button'+IntToStr(i)) as TButton).Font.Color :=StringToColor(MyQueryKategoriCatcolor.AsString);

Inc(i);
 MyQueryKategori.Next;
 end;
Close;
end;
end;

(01-11-2018, Saat: 09:45)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]

Merhaba,
Bir önerim olacak;
Delphi 10.2 Tokyo - Community Edition sürümünü indirip kullanın. Bir yıl ücretsiz lisans ve 5.000 $'a kadar faturalandırma imkanı sunuyor. 
Uygulamanızı da FMX (Multi-Platform) projesiyle yazın. Böylece uygulama Windows, OS X, Android ve iOS cihazlarda da çalışacaktır. 
Bunu neden öneriyorum. İlerleyen süreçte müşterileriniz, mobil ve tablet sürümlerini isteyecekler. 
Multi-Platform mimaride kodunuzu hiç değiştirmeden herhangi bir cihaza uyarlayabilirsiniz.
Kullanacağınız bileşen çeşitliliği açısından FMX oldukça zengindir. Bu ihtiyacınıza cevap verecek bir çok bileşene de sahiptir.

Hemen indirip kuruyorum cevabınız için teşekkürler
dataset nesnesindeki execsql yerine open procedure ni kullanmanı tavsiye ederim
(01-11-2018, Saat: 09:51)meko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]dataset nesnesindeki execsql yerine open procedure ni kullanmanı tavsiye ederim

Elbette.. O şekilde değiştireceğim tüm kodları
Sayfalar: 1 2 3 4