Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: Delphi'de BreakPoint (durma noktası) işaretinin yanlış satırda görünmesi
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Delphi IDE'sinde zaman zaman BreakPoint (durma noktası) işaretinin yanlış satırda görünmesi sorununu yaşayanınız vardır. Uzun zamandır bu sorun beni çooook sıkıntıya sokuyordu. Ve uzun zamandan sonra bu sorunu çözdüm.

Bu sorun metin dosyası (yani .pas dosyamız) içerisindeki satır kesmesi (line break) işaretinin DOS-Windows işletim sistemine özgü CR+LF (#13#10) yerine LF+CR veya sadece LF veya sadece CR işaretlerinin gelmesinden kaynaklanmaktadır.

Satır sonundaki kesmenin ne tür bir kesme olduğunu görmek için "Tools > Options > Editor options > Source options" ekranından "Show line breaks" seçeneğini işaretleyin. Her kesme işaretinin sembolü farklı görünecektir.

Normalde bir .pas dosyası Delphi harici bir metin editöründe açmazsanız böyle bir sorunla mutemelen hiç bir zaman karşılaşmazsınız. Ama benim gibi kaynak kod kontrol sistemi kullanıyor ve zaman zaman kodlarınıza birleştirme (ing. merge) yapıyorsanız bu sorunla karşılaşmanız muhtemeldir.

Editörde kod bloklarını (begin-end arası) gösteren çizgilerin yanlış görünme nedeninin de bu olduğunu sanıyorum.

Bu sorunu gidermek için:
Birinci Yöntem:
Delphi içerisinden "Tools > Options > Editor Options" ekranından "Preserve line ends" seçeneğinin işaretini kaldırın. Dosyayı kaydedip kapatın. Ve sonra tekrar açın.

İkinci Yöntem:
Kaynak kodunuzu (.pas dosyanızı) Notepad++ programı ile açıp "View > Show Symbol > Show End of Line" menüsünden satır sonlarını görünür hale getirip hatalı olan satırı tespit edebilir ve düzeltebilirsiniz.
Çok teşekkürler bilgilendirme için.