Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: Sqllite Dosya Boyutu Sorunu
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Merhaba,

içinde resimlerin olduğu bir sqllite veri tabanında blob tipinde bir yapım var. Resimlerin boyutu diskte 150 mb olmasına rağmen sqllite veri tabanına attığımda 2 gb bir büyüklük oluşuyor, buna ne neden olabilir, nelere dikkat etmek gerekir.

Teşekkürler.
SQLite da hiç bloblarla çalışmadım ama, Ilk aklıma gelen, Indexlerden olablir mi Hocam?
Merhaba,

VACUUM komutunu denediniz mi?
Merhaba,

@mcuyan key alan var fakat index eklememiştim, bunu deneyeceğim fakat hıza etkisi oluyor diye biliyorum boyutu etkilerse çok iyi olur.
index mantığı nasıl olmalı siz nasıl ekliyorsunuz.

@meko Denedim disk üzerinde incelediğimde işlemi yaparken boyutu küçültüyor sonra işlem bittiğinde boyut eski haline geliyor.

Cevaplar için teşekkür ederim.
Merhaba,

Şunları merak ettim;

1) BLOB alana kayıt yaparken tip dönüşümü de yapıyor musunuz? byte veriyi hex veya base64'e dönüştürmek "gibi" bir işlem gerçekleştiriyor musunuz?
2) SELECT length(BLOBKOLON) FROM tablo sorgusunu çalıştırdığınızda sonuç 150 MB'den fazla mı çıkıyor?
(09-01-2019, Saat: 20:25)uparlayan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Merhaba,

Şunları merak ettim;

1) BLOB alana kayıt yaparken tip dönüşümü de yapıyor musunuz? byte veriyi hex veya base64'e dönüştürmek "gibi" bir işlem gerçekleştiriyor musunuz?
2) SELECT length(BLOBKOLON) FROM tablo sorgusunu çalıştırdığınızda sonuç 150 MB'den fazla mı çıkıyor?

Merhaba,

Sorun çözüldü.

sqllite hep çok iyi olmadığı yetersiz olduğu vb konuşulunca sanırım ön yargılı olunca sorunu çözmek zorlaşıyor. Hatta bu sıkıntılı süreçte görüştüğüm birçok kişi mantıklı olmayacak kadar kötülemişti.

Bu sorunu çözmek çok uzun zamanımı alsada sorunun kendi yazdığım kodlarda olduğu @uparlayan 1. maddede belirttiği çevrimden kaynaklandığı tespit ettim. jpg olan resimleri png olarak kaydettiğimi gözlemledim.

Beni, bu konuda yanıltan ise, mssql datasına jpg olarak kaydettiğim resimlerin sqllite'a mssqlden aktarım yoluyla yapıldığında dahi png olarak kaydettiğini gözlemledim testleri Navicat ile yaptım yani onlarda da böyle bir sorun oluşuyor.

Sonuç olarak dosya boyutu 250 mb civarında oldu ve sorun çözüldü. 

Teşekkürler.

İyi çalışmalar.
Merhaba,

SQLite ile herhangi bir sıkıntı yaşadınız mı?
Merhaba,
Hayır herhangi bir sıkıntı yaşamadım.
Tam olarak neyi merak ediyorsunuz, cevaplamaya çalışayım.

İyi çalışmalar.
(10-01-2019, Saat: 02:59)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
(09-01-2019, Saat: 20:25)uparlayan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Merhaba,

Şunları merak ettim;

......sqllite hep çok iyi olmadığı yetersiz olduğu vb konuşulunca sanırım ön yargılı olunca sorunu çözmek zorlaşıyor.......

Sizin bahsettiğiniz tarzda yazılarla karşılaşabiliyoruz. Ne gibi sıkıntılarla karşılaşabiliriz net bir açıklama göremedim. Bizi bekleyen olası sürprizler nedir? Acaba dediğiniz gibi önyargı mı?
(09-03-2019, Saat: 10:25)engerex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
(10-01-2019, Saat: 02:59)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]......sqllite hep çok iyi olmadığı yetersiz olduğu vb konuşulunca sanırım ön yargılı olunca sorunu çözmek zorlaşıyor.......

Sizin bahsettiğiniz tarzda yazılarla karşılaşabiliyoruz. Ne gibi sıkıntılarla karşılaşabiliriz net bir açıklama göremedim. Bizi bekleyen olası sürprizler nedir? Acaba dediğiniz gibi önyargı mı?

Sqllite ile hiçbir sorun yaşamadım, çok stabil çalışıyor, zaten mobil tarafında işler ve cihazların kapasitesi belli, lokal olarak resimlerde oluşan projede herhangi bir sıkıntılı durumla veya performans sorunuyla karşılaşmadım.

Testler ipad ve iphone cihazlar ile yapılmıştır.

İyi çalışmalar.