Delphi Can

Orjinalini görmek için tıklayınız: Bir Bilgisayar Programcısının İyi Bilmesi Gereken Konular
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2
Zaman zaman mesleğe yeni başlayan arkadaşlarımızdan "nereden başlamalıyım?" türünden sorular alıyoruz. Ben stajyerlere vermek üzere bir liste hazırlamıştım. Yararlı olacağı düşüncesiyle listeyi burada da paylaşıyorum. Listeye ekleme önerilerinizi memnuniyetle değerlendiririm. 

Yaşamsal:

1. İNGİLİZCE (Genel hatırlatma üzerine...)

Teknik:

1. En az bir programlama dilini çok iyi, diğerlerinden temel seviyede bilmek. (Delphi/Pascal, C-Sharp, Java vb.)
  2. Delphi veya Microsoft Visual Studio program geliştirme aracı kullanımı.
  3. MS SQL Server veya Oracle veri tabanı yönetim sistemi kurulumu ve kullanımı.
  4. SQL veri sorgulama dili.
  5. HTML web sayfası yazma dili.
  6. XML metin tabanlı veri depolama dili. (JSON benzeri ve alternatifi)
  7. JSON metin tabanlı veri depolama dili. (XML benzeri ve alternatifi)
  8. Java Script programlama dili. (JS, Web sayfası gösteren Chrome, IE, Firefox gibi tarayıcıların anladığı çalıştırdığı koddur.)
  9. JQuery ve AngularJS JavaScript kütüphaneleri/frameworkleri. 
  10. Angular (AngularJS den farklı) kütüphanesi. (Veya alternatif olarak React )
  11. MVC program geliştirme kalıbı.
  12. Entity Framework ORM kütüphanesi. (Veya Hibernate, dapper gibi başka bir ORM kütüphanesi.)
  13. Tasarım kalıpları
  14. UML2 modelleme dili... (Veya akış diyagramı ve algoritma)
Yönetimsel:

1. Kaynak Kod Kontrol Sistemi (Versiyon Kontrol Sistemi, GitHub, TFS, DevOps, Svn vb.)
  2. Hata Takip Sistemi (Bugzilla, Mantis vb.)
  3. Builder (Dağıtım) programları (FinalBuilder, MS Builder vb.)
  4. Team Foundation Server (Yeni adı DevOps)
Bilgilendirme için teşekkür ederim
Paylaşım için teşekkürler.
Ben de İngilizce'ye vurgu yapmak istiyorum.
Selamlar
Ben de aşağıdaki dosyayı paylaşmak isterim. Fikir edinilebilmesi açısından...

[attachment=708]
Bir kaç düzeltme yapayım. Angular JS denilen şey (Angular 1 de denilebilir), Angular'ın ilk çıkan hali, daha sonra proje Type Script tabanlı bir şekilde yeniden yazıldı ve Angular JS'e yatırım yapmak çok yanlış bir seçim olacaktır.
Ayrıca Angular bir kütüphane değil, bir framework. Angular'ın karşısında React ve Vue gibi kütüphaneler var (her ne kadar bir kütüphane ile framework'ü kıyaslamak adil olmasa da) ve ne yazık ki React'in popülaritesi Angular'a göre çok önde (Angular'ın arkasında Google olmasına rağmen, AngularJS'den Angular 2'ye geçişte yapılan radikal değişiklikler ve her versiyon geçişinde çok fazla bozucu/yıkıcı değişiklikler (brekaing changes) yapılması da sanırım insanları Angular'a karşı mesafeli yapıyor. React'in arkasında da facebook var ve çok daha fazla bilinen büyük kullanıcısı var, dolayısıyla söylenenlere göre versiyon geçişleri de daha sancısız oluyor ama o tarafta da Angular gibi bir framework olmamasından kaynaklı dışa bağımlı çok fazla bileşen kullandığınız için versiyon geçişlerinde diğer bileşenlerin durumu nasıl oluyor çok fazla bilgim yok ama aklımda soru işareti oluşturuyor.
Burada Delphi yok Smile
Merhaba,
Paylaşım için teşekkürler @csunguray.

(23-09-2019, Saat: 10:17)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Burada Delphi yok Smile

Delphi artık yazılım dili olmaktan çıktı @Tuğrul HELVACI hocam. 
Tüm platformlar için yazılım geliştirme ortamı oldu ondandır bence.  Big Grin
Java candır Smile
- Veri yapısı ve algoritma.
- Tasarım şablonları.
- AOT ve JIT mimarisi.
- Hata ayıklama yöntemleri, test edilebilir, karmaşıklığı olmayan kod yazma yöntemleri.
- Yazılım metrikleri.
- Reflection, metadata.
(22-09-2019, Saat: 21:26)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Ben de İngilizce'ye vurgu yapmak istiyorum.

Tamamiyle katılıyorum. Az kalsın kimse ingilizceye değinmemiş diyecektim ki sizin yazdığınızı gördüm. Belki de tüm bu kriterlerden daha önemlisi bence İngilizce. Bir şeyler öğrenmek için Türkçe kaynak çıkmasını bekleyen bir programcı mesleğinde geri kalmaya mahkumdur. İngilizce makaleleri okuyamayan ve içeriğini anlayamayan programcılar yüzünden Kopyala-Yapıştır programcısı denen bir zümre peydah oldu hepinizin malumu. Internet üzerinden bir kod bulup, kendine göre çevirip deneme yanılma (yada deneme YAMULMA diyelim) yöntemiyle kod yazan bir çok programcı var.

O yüzden sevgili @csunguray kardeşimizin listesine ben (bilgisayar terminolojisine de uygun olarak sıfırdan başlayarak)
0. ingilizce Bilgisi
diye madde eklerdim Smile
Sayfalar: 1 2